Skocz do zawartości

wymuszony restart 240l - potrzebne porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów. Zostałem zmuszony do zrobienia szybkiego restartu a dokładniej przeniesienia mojego 240l. baniaczka.... W skrócie zostałem wyeksmitowany z domu ale to nie temat do zwierzeń tylko prośba o pomoc.

Robiłem to szybko, nie byłem przygotowany technicznie ani finansowo.

Akwarium przewiozłem około 70 litrów starej wody w beczce, ale problem zaczął się z podłożem. W akwa miałem JBL manado z ziemią też tej firmy, niestety dokładnie nie mogłem tego oddzielić. Po wsypaniu podłoża i zalaniu akwarium woda była czarna.... Po 4 dniach woda jest już w miarę OK ale problem pojawił się z roślinami, roślinom poucinałem korzenie bo miały bardzo rozwiniętą si korzeni bardzo długie po paręnaście, dzieśiąt centymetrów i niestety rośliny gniją... Niestety musiałem dziś wpuścić rybki do akwarium,wiem że teoretycznie skazałem ich na śmierć ale nie miałem innego wyboru ponieważ w zoologicznym nie chcieli przyjąć a nie mam żadnego znajomego akwarysty,

Proszę o poradę czy to wymieszane podłoże kiedykolwiek do czegoś się nada czy po_prostu szkoda mego czasu na walkę z tym? Jeżeli tak to jakie mam podjąć kolejne kroki aby akwarium doprowadzi do ładu?

 

Moje akwa:

- baniak - 240l 120/40/50

- filtr - tetra 1200

- oświetlenie - 2x30 + 2x39 (niestety jedna z żarówek się stłuka podczas przeprowadzki)

- butla wysokociśnieniowa - narazie nie podaje CO2

- nawożenie - cały zestw z AquaArt - na_razie również nie podaję

 

Parametry podam jutro bo nie chciałem się dołować jeszcze dziś.

 

 

 

Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.

 

 

 

Luna: Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Edytowane przez mianbo
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, wyluzuj. Przeprowadzka to nic.

Nie napisałeś jakie rośliny masz, a to też jest ważne. Niektóre rośliny się szybko adaptują a niektóre dłużej. Także weź to na spokojnie. Jeżeli masz łodygowce to obetnij starsze liście. Wzmocnisz młode w ten sposób. Ten sposób praktykowałem u siebie a podpowiedział mi pewien akwarysta głoszący przeróżne herezje - ahaed - i to faktycznie działało.

Co do ryb.

Mało wody odzyskałeś i to szkoda. Ja miałem przy przeprowadzce z 240l około 120l i ryby trafiły do akwa z ostatnim wiadrem wlewanym do szkła. Pocieszenie dla ciebie - przeżyły.

Podłoże.

Do końca nie rozumiem twojego problemu z podłożem. Bez fotek, dokładnego wyjaśnienia i załącznika się nie obejdzie.

 

Luna: Ktosiu ogarnij pisownię.

Lunka, z chęcią, ale nie działa słownik w mozilli i po prostu przegapiam. Możecie go odpalić?

Edytowane przez Ktoś
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 problem zaczoł się z podłożem. W akwa miałem JBL manado z ziemią też tej firmy, niestety dokładnie nie mogłem tego oddzielic. Po wsypniu podłoża i zalaniu akwarium woda była czarna.... po 4 dniach woda jest już w miarę OK ale problem pojawił się z roślinami, rośliom poucinałem korzenie bo miały bardzo rozwinięta sięc korzeni bardzo długie po parenaście,dzieśiat centymetrów i niestety rośliny gniją... Niestety musiałem dziś wpuścic rybki do akwarium,wiem że teoretycznie skazałem ich na śmierc ale nie miałem innego wyboru ponieważ w zoologicznym nie chcieli przyjąc a nie mam żadnego znajomego akwarysty,

Proszę o poradę czy to wymieszane podłoże kiedykolwiek do czegoś się nada czy poprostu szkoda mego czasu na walkę z tym? Jeżeli tak to jakie mam podjąc kolejne kroki aby akwarium doprowadzi do ładu?

 

 

 

 

Wydaje mi się , że powinieneś od początku zalać zbiornik bo ziemia wymieszana z manado będzie za każdym przepłynięciem jakiejś ryby wzbijana do góry nie mówiąc już o innych niekorzystnych zjawiskach jak np glony itp. Musisz znaleźć trochę czasu i na spokojnie zrobić to od początku tak jak ma być bo później to tylko zniechęcenie Cię ogarnie od samego patrzenia. Tak na przyszłość jak będziesz chciał zebrać manado bez mieszania z ziemią to nadaje się do tego gumowy wąż , taki 3/4 cala , ściągniesz nim bez większych problemów manado z akwarium nie ruszając ziemii ponieważ jest ono od niej dużo lżejsze.

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija tydzień:

- woda sie wyklarowała

- ryby wszystkie żyją i maja się dobrze ( skalary złożyły ikrę )

- rośliny "ożyły"

- podłoże wygląda ok - mam parę kirysków i jak kopia to tylko gdzie nigdzie się jakias mgiełka pojawia

- zaczynam nawozić i podłączam butle co 2

Zobaczymy jakie będą efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dscn7681q.jpg

baniak - 240l

napowietrzanie - brak
oświetlenie - 2x30 t8, 2x39 t5
filtracja - Tetra 1200
technika CO2 - butla wysokociśnieniowa 1,5 kg - spiek ceramiczny 30mm
gatunki i ilość ryb - 4 skalary, 5 zbrojników niebieskich ( mają po 2 lata i długość nie przekracza 5cm ), 3 kosiarki ( pozostałość )
nawożenie - nar azie tylko Potas

parametry wody

NO3 - 10/25

No2 - 0

GH - 7/14

ph - 6,8

CL2mg/l - 0

KH3 - 3

 

Czy CO2 powinno iść 24h czy tylko jak świeci się światło

pojawiały się małe glony...

 

P.S przepraszam za jakość zdjęć

Edytowane przez mianbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podają 2 h przed zapaleniem światła ( żeby w wodzie "uzbierała" się wystarczająca ilość węgla, żeby zaraz po zapaleniu światła mogły zacząć fotosyntezę) ale wg mnie przez to są większe skoki pH (przez noc CO2 wytrąca się z wody przez co pH wzrasta).

Ja podawałem 24 h, w nocy gdy brak fotosyntezy pH minimalnie opada ale zmiany nie są tak widoczne jak podczas zaprzestania podawania.

Tylko na początku trzeba obserwować ryby, żeby się nie podusiły.

Co do glonów : ile wynosi PO4? Masz test?

Poczytaj tematy o nawożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

 

Przeczytaj ten artykuł.

Powodem wysypu mogą być różne czynniki, zaczynając od światła (tak jak wspomniałeś), słabej filtracji, niedoborach mikro/makro.

A na oko nie da się tego określić, ani pomóc. taka pomoc może tylko pogorszyć sprawę..

Będzie potrzebne : testy, dokładny opis akwarium (jeden z pierwszych tematów w każdym dziale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy mam jutro pojadę po po4, jeśli chodzi o opis zbiornika to nie wiem co jeszcze mogę podać, wydaje mi się że wszystko podałem.

Czytałem już wiele artykułów i cały czas wnoszę poprawki, ale już nie bardzo wiem co mogę zmienić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu świeciłeś zaraz po restarcie?

Ile świecisz teraz?

W sumie już ponad tydzień po restarcie, rośliny mogły zacząć pobierać związki z wody i masz braki PO4.

Ale obstawiam na za długie świecenie zaraz po restarcie i teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przejść na nawożenie solami bo gotowymi nawozami, nie jestem w stanie uzupełnić braku 1 z pierwiastków... Nikomu nie polecam gotowców np z lini AquaArt jakich ja używam ( koszt zestawu 150 zł, a sole może wyjdą z 30 zł a starszy na 2-3 dłużej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podmiankę ściągając wodę z góry, zwiększyłem obieg wody i osadu na razie nie ma. 

Robię podmianki około 20% objętości wody, ale u mnie w "nowym domu" mam wodę tylko z filtra RO - to dobrze czy niekoniecznie ? .

W wodzie zauważyłem sporą ilośc pływającego syfku.....

Edytowane przez mianbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...