Skocz do zawartości

Wysoka temp w akwarium


SzczupakTS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam akwarium 112l ostatnio kolega dorobił mi dodatkowe świetlówki w akwarium tzn do 2 standardowych(2X18w) dodał jeszcze 2 takie same.razme moc wynosi 72w .od jakiegoś czasu widze ze temp w akwarium jest strasznie wysoka tzn wach się w granicach 27 - 28 stopni a na grzałce ustawiłem 24 stopnie.Czy taka wysoka temp może być od oświetlenia?Czy grzałka nie powinna trzyamć tych 24 stopni? czy jest jakiś sposób by obniżyć temp w akwarium bo chyba roślinki mi długo w takiej temp nie pociągną prawda czy się mylę?proszę o odp na moje pytania i oczywiście o jakieś porady.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temp. w pokoju? Wszystko możliwe że taka wysoka temperatura jest od świetlówek. Jeszcze zależy czy to są zwykłe czy akwarystyczne. Kiedyś miałam zwykłą i potrafiła mi nagrzać wodę do 29 stopni. Jeśli chodzi o grzałkę to ona nie obniży tem., podniesie ją jedynie do tej ustawionej, jeśli woda będzie miała mniej stopni. Można zamontować w pokrywie chłodzenie (wentylatorki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki mogą nagrzewać wodę - to pewne. Zasadnicze pytanie jest inne: czy grzałka, którą masz ustawioną na 24 stopnie sie włącza, czy pozostaje bezczynna? Jeśli przy temperaturze w akwarium 28st C załącza sie grzałka pomimo ustawienia jej temperatury na 24st to może oznaczać uszkodzony termostat w niej, wtedy spróbuj ustawić niższą temperature i zobaczyć czy bedzie ok. Jeśli natomiast grzałka nie pracuje, to woda nagrzewa się od świetlówek. Swoją drogą wydaje mi się, że masz bardzo mocno oświetlone akwarium, jeśli na nieco ponad 100 litrów masz ponad 70W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko możliwe że taka wysoka temperatura jest od świetlówek.

Raczej od stateczników, szczególnie magnetycznych. Oświetlenie to raz, a dwa że przekłamywać może termometr. Większość akwarystycznych termometrów przekłamuje. Paski dają zupełnie kosmiczne wyniki, przy szklanych alkoholowych trzeba trafić na konkretny sprawny egzemplarz, elektroniczne działają jako tako.

 

Jeszcze zależy czy to są zwykłe czy akwarystyczne.

Nie ma świetlówek "akwarystycznych". To są technologicznie dokładnie takie same świetlówki. Daylighty zjeżdżają nawet z tych samych linii produkcyjnych co te 865/965, po czym naklejana jest nalepka z rybką na opakowanie i 2x wyższą ceną. Wydajność świetlna nie zależy od "przeznaczenia" produktu, a jakości samej świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam akwarium 112l ostatnio kolega dorobił mi dodatkowe świetlówki w akwarium tzn do 2 standardowych(2X18w) dodał jeszcze 2 takie same.razme moc wynosi 72w .od jakiegoś czasu widze ze temp w akwarium jest strasznie wysoka tzn wach się w granicach 27 - 28 stopni a na grzałce ustawiłem 24 stopnie.Czy taka wysoka temp może być od oświetlenia?Czy grzałka nie powinna trzyamć tych 24 stopni? czy jest jakiś sposób by obniżyć temp w akwarium bo chyba roślinki mi długo w takiej temp nie pociągną prawda czy się mylę?proszę o odp na moje pytania i oczywiście o jakieś porady.Pozdrawiam

Sprawdź, temperaturę tuż przed zapaleniem sie światła i tuż po jego zgaśnięciu i będziesz wiedział czy to jest czynninkiem nagrzewającym wodę. ;)

Zarówno świetlówki jak i stateczniki magnetyczne mają wpływ na nagrzewanie wody i jak dodamy do tego brak wentylacji pod pokrywą to nagrzeje się jeszcze szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mocna grzeją świetlówki. Spróbuj dotknąć jak już chwilę poświecą (UWAGA - GORĄCE). Rozwiązaniem może być sprawna wentylacja. Wystarczy jak otworzysz klapkę do karmienia.

 

PS

 

Przy takim dużym świetle zadbaj o CO2 i nawożenie bo to proszenie się o glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tu mnustwo wypowiedzi i porad za co jestem dozgonnie wdzięczny koledzy i koleżanki:)

Grzałka nie świeci się wcale teraz nawet ustawiłem ja na 22 stopnie i dalej jest 27.Gdy wieczorem zgasiłęm światło i otworzyłem okno i klapkę od karmienia ryb rano temp była już 24 stopnie.

Czyli mówicie,że otwieranie klapki od karmienia powinno obniżyć temp w akwarium?

Jeśli nie to to jaki rodzaj wentylacji mógłbym zastosować?

Co do roślinek to ostatnio np u nadwódki trójkwiatowej,bacopy caroliniany i bacopy drobnolistnej zaczęły mi robić się dziurki w co po nie których liściach i tu moje pytanko czy to może być spowodowane wysoką temp(27 - 28) czy np wahaniem temp np z tych 28 na 24 stopnie?

W akwarium stosuje nawożenie CO2 i nawozów dolistnych i mam tez pod żwirkiem podłoże roślinne.

Z góry dziękuję i za te odp i tak jak pisałem na początku dziękuje za poprzednie wypowiedzi.Pozdrawiam SzczupłyUSA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślinek to ostatnio np u nadwódki trójkwiatowej,bacopy caroliniany i bacopy drobnolistnej zaczęły mi robić się dziurki w co po nie których liściach i tu moje pytanko czy to może być spowodowane wysoką temp(27 - 28) czy np wahaniem temp np z tych 28 na 24 stopnie?

Być może braki potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem żeby moje roślinki miały jak najlepsze warunki więc myślałem,że przy takim świetle będą pięknie rosły i się nie myliłem;) i teraz nie wiem czy jak np nie odejmę jednej świetlówki to czy np bardziej wymagające roślinki dadzą sobie rade przy oświetleniu 54w na 112l :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dadzą sobie radę, pozatym istnieje sprawa wybrania mniejszego zła. Na razie jest chlodno, więc temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt wysoka, a w zbiorniku już masz 28stopni. Przyjdą upały to będziesz mial grubo ponad 30 i ugotujesz rybki jak i roślinki :) Chyba, że nick mówi prawdę i mieszkasz w kalifornii lub na florydzie, tam już jest gorąco, więc rozważania na temat lata nie mają wtedy sensu ;) Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w pokrywie chłodzenia i jeśli nie chcesz rezygnować z oświetlenia to innego wyjścia raczej nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zapewne powróci, gdy temperatura na zewnątrz będzie w granicach 30st Celsjusza (miejmy nadzieję, że jak najszybciej to nastąpi i jak najdłużej potrwa :) ). Wtedy jednak będziemy myśleli nad jakimś nowym rozwiązaniem. Dobrze, że problem na razie został rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...