Skocz do zawartości

Skład do 98L


Robo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zakładam nowy zbiornik 98L, chciałem się Was poradzić czy dobrze planuję skład. Oto dane dotyczące akwarium:

 

Napowietrzanie i filtracja: Aquael Plus1

Oświetlenie: Standardowa pokrywa 2x18W

Technika CO2: Brak

Rośliny: planuję mało wymagające, wysokie rośliny oraz odrobinę mchu na korzeń, plus 2x gałęzatka.

Inne sprzęty: Grzałka, prawdopodobnie 75W

Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp: Dobiorę je kiedy będe miał pewny skład

Parametry wody: sprawdzę po założeniu zbiornika

 

Zakładając, ze parametry wody pozwolą, chciałbym mieć taki skład:

 

20x Neon Innesa

6-10 Kirysek Spiżowy/Lamparci

1+2 Prętniki Karłowate

1+1 Barwniaki Czerwonobrzuche

 

Czy jest to dobry pomysł zakładając, że nie mam zamiaru zajmować się rozmnażaniem tych rybek? Chciał bym, aby tarło kirysków odbywało się w miarę rzadko i młode służyły raczej za pokarm (podobnie jak Barwniaków) a co się odchowa rozdać/sprzedać (mam nadzieje, że nie brzmi to zbyt okrutnie, po prostu nie mam zamiaru pomagać młodym).

 

Jeśli chodzi o sam skład, to oczywiście może on ulec modyfikacjom jeśli coś jest nie tak, głównie zależy mi na obecności Prętników i Barwniaków.

 

PS. Czy do tego litrażu da się zmieścić Molinezje Żaglopłetwe (pomijając powyższy skład)?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Molki odpadają.

A ten cytat tyczy się których ryb? Teoretycznie Barwniaki pływają z młodymi raczej bliżej dna, Prętniki w wyższych partiach, więc miałem nadzieje że nie będą sobie wchodziły w drogę, zwłaszcza że oba gatunki mało agresywne.

 

Jakie podłoże polecacie dla kirysków? Wiem, że powinno być jak najdrobniejsze, czy żwirek bazaltowy 2-5mm może dla nich być? Piasek wydaje mi się zbyt problematyczny podczas odmulania, no i te straszne strefy beztlenowe...

 

Link do upatrzonego podłoża:

http://allegro.pl/zwirek-bazaltowy-2-5m ... 57584.html

Czy Waszym zdaniem jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody: sprawdzę po założeniu zbiornika

Zakładając, ze parametry wody pozwolą, chciałbym mieć taki skład:

Złe podejście na początek. Najpierw sprawdzasz jaką masz wodę w kranie, a potem dobierasz pasującą obsadę, nie na odwrót.

Bez podania parametrów nie da się stworzyć dobrej obsady. Chyba, że masz filtr RO to możesz mieć parametry jakie chcesz.

 

Do takiego litrażu będzie 1 ławica, 1 para/harem, 1 stadko ryb dennych.

Dla kirysków najlepiej najzwyklejszy piasek. Nie żaden gruboziarnisty bazalt.

 

Jeśli uda Ci się mieć kwaśną i miękką wodę to możesz mieć coś takiego:

Azja:

1+2 Prętnik karłowaty

20 Razbora Klinowa

6 Piskorek Kuhla

 

Ameryka Pd:

1+1 Pielęgniczka Ramireza

20 Neon Inessa

6 Kirysek Spiżowy

 

W oby dwóch przypadkach na dnie piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że najpierw trzeba poznać parametry, ale akwa jeszcze stoi suche, więc nie robię wyimaginowanym rybkom krzywdy ;)

Przede wszystkim wiem, że zależy mi na parce większych ryb, stadku mniejszych i kilku przydennych + krewetki, jeśli nie będą to mogły być ryby jakie tu wybrałem, to nie ma tragedii.

 

Przyznam się, że nie zależy mi zupełnie na tym, aby wszystkie rybki były z tego samego rejonu. Z tego co czytałem, wystarczy, ze będą miały podobne wymagania a te, które wybrałem w dodatku są dość tolerancyjne na parametry wody.

 

W takim razie zadam konkretniejsze pytanie:

Czemu Barwniaki Czerwonobrzuche i Prętniki Karłowate nie moga być razem? Są za duże? Zbyt terytorialne? Inne wymogi?

I odnośnie podłoża:

Chcę, aby podłoże było czarne. Jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy (nie będzie wpływał na parametry)? Bazalt? Kwarc? Grys?

No i co robić, żeby nie powstawały strefy beztlenowe w takim piasku?

 

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwniaki czerwonobrzuche są terytorialne i w tak małym zbiorniku mocno skrzywdzą/ zabiją prętniki.

Do barwniaków czerwonobrzuchych nadają sie tylko proporczykowce/ szczupieńczyki.

 

Bazalt wpływa na parametry a chcąc podłoża bazaltowe (nawet gdyby to był piach) nie możesz sobie pozwolić na żadne denne ryby oraz pielęgniczki czy też barwniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek daje praktycznie największe możliwości co do obsady. A jeśli, aż tak bardzo chcesz ciemniejsze podłoże to chociaż na dno daj żwir. Wtedy oprócz jakiejś pary i ławicy na dno wrzuć większe stado krewetek.

 

A jeśli chodzi o strefy beztlenowe w piasku to przy standardowej grubości podłoża ok 5 cm nie masz co się tym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...