Skocz do zawartości

[52,5l] Początki akwarium roślinnego. Prośba o opinię


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Poniżej parametry wody sprzed tygodnia. Jutro przed podmianką jeszcze raz zrobię pomiary i wstawię wyniki. A na tą chwilę co możecie doradzić? Pojawił się już glon nitkowy i chyba okrzemki na szybie...

 

pH - 6

Cl - 0,8 mg/l

KH - 3 °n

GH - 8°n

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 25 mg/l

K - 12 mg/l

Fe - 0,5 mg/l

PO4 - 0,25 mg/l

NH3/NH4 - 0 mg/l

 

Wiem, że mam wysokie NO3 ale nie wiem jak je zmniejszyć. Podobnie z PO4 aby je zwiększyć. Nawozy robiłem sam wg kalkulatora Zulixa. Może roztwór powinien być bardziej nasycony w PO4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Sverting:

 

Czy jesteś zwolennikiem limitowania składników odżywczych dla roślin ?

 

Do autora:

 

Podnieś po4 do 1-2mg/l. Poprawi się wchłanianie innych pierwiastków. Prawdopodobnie stężenie no3 spadnie.

 

Ja uważam, że nie stężenia są ważne, ale proporcje pierwiastków w wodzie. Chociaż autorytety akwariów holenderskich twierdzą, że najważniejszy jest węgiel. Nie bez powodu nazywa się go super makro. A pełny stosunek Redfielda brzmi :

C:N:P czyli 116:10-20:1. 10-20 to zawartość no3. Taki przedział podają źródła. Zalecana ilość to 16, a akwaryści stosują 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne parametry:

pH - 6.2

KH - 3 °n

GH - 7 °n

NO3 - 0 mg/l (przy wcześniejszych pomiarach duży był poziom 25 mg/l dlatego zaprzestałem podawania na tydzień stąd taki wynik :) )

K - 8 mg/l

Fe - 0,5-1 mg/l

PO4 - 0,25 mg/l (Zrobiłem bardziej stężony roztwór. Przy tej samej dawce do wody powinno iść dwa razy więcej fosforu)

NH3/NH4 - 0 mg/l

 

Nie podoba mi się trochę prawa strona :) Może za dużo tego albo nieodpowiednie rośliny? Co myślicie?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyciąłbym wgłębkę, już trochę za duża i zasłania 2 i 3 plan. Do wyczyszczenia tylna szyba z glonów. Radziłbym stosować całą gamę nawozów i utrzymywać w odpowiednim stosunku, bo może być większa plaga glonów. No i daruj sobie termometr. Albo przynajmniej do zdjęcia wyciągaj. Kondycja roślin chyba nie zadowalająca? Dziury na liściach i z tego co widzę, żółknięcia dolnych części niektórych roślin. Chyba, że zdjęcie takie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście narzekam. Nikt raczej glonami się nie chwali :) Dzisiaj przed podmianą zrobiłem kolejne pomiary. I wygląda to następująco:

 

pH - 6.5

Cl- 0.8 mg/l

kH - 4°n

GH - 7°n

NO2 - 0

NO3 - 0 wcześniej problemy z wysokim a teraz non stop go brakuje :roll:

K - 13 mg/l

PO4 - 1 mg/l sukces :D

Fe - 0.5-1 mg/l ciężko określić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie nad tym pracuje :) Jaka docelowo powinna być ilość Fe? Trochę ostatnio poczytałem i przestałem stosować mikro... Powodem były i są nadal glony nitkowe, zielony pył na szybach. Dzisiaj wlałem preparat Algen Stop! Zobaczymy jaki będzie efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...