Skocz do zawartości

Obliczenia soli - Kalkulator Zulixa


Mapet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Mam mikro plus nierozrobiony

 

To ok.

 

Rób wszystko krok po kroku tak jak jest opisane w pierwszym poście, zwróć uwagę na kolejny krok a zobaczysz, że dane się zmieniają.

Chyba, że coś nie jasno jest tam wytłumaczone, to daj znać, bo możesz nie tylko Ty mieć z tym problemy a jakoś postaram się to uprościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jeżeli dam 0,5 l to dziwne rzeczy mi wychodzą

 

Musisz pozmieniać ilość mikro intermagu w roztworze i ilość chelatu żelaza.

 

 

Po drugie nie wiem za bardzo jak zrobić 0,6 g

 

Albo przelicz na ml (w pierwszym poście), albo odważ np. 4 razy więcej i otrzymaną ilość podziel na równe 4 części.

I tak będziesz robił korekty, więc taka pomyłka będzie miała małe znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jestem w trakcie restartu akwarium

Pod piaskiem mam ziemie ogrodową, więc jestem świadoma, że z nawożeniem nie mam się co spieszyć.

Na początku będe dodawać easy carbo i potas. Tak??

 

Jenak robiąc zakupy potrzebne na restart kupiłam też od razu sole.

 

Proszę sprawdzić, czy moje obliczenia są prawidłowe.

Akwarium 45 l.

Dawkowanie nawozów po 10 ml dziennie.

 

MAKRO: Na każde 500 ml wody mam dać wartości od S10 do S14 (bez KCl), każde do innej butelki.

MIKRO: Do 500 ml wody dać 2 ml Intermagu i 0,6g 13% chelatu.

 

Dobrze rozumuje?

 

 

 

post-7814-0-19815700-1397647418_thumb.png

post-7814-0-82390000-1397647436_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ale namieszalem i przy okazji głupka z siebie zrobiłem.Wiec jeszcze raz od początku : chodzi o samo żelazo bez mikro+.W akwarium mam ciągle braki żelaza i nie wiem czy przy pomocy kalkulatora dowiem się proporcji żeby namieszać samo żelazo..A może te same proporcje tylko nie dodawać mikro +.Mam nadzieje ze teraz nie podpisałem żadnych bzdur i że wiecie do czego dążę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić, tylko Ty podając mikro będziesz musiał brać pod uwagę żelazo w nim zawarte i na "oko" sumować razem z tym rozrobionym z chelatu.

 

Do obliczenia przy 12 zaznaczasz tylko "mikro z chelatów" -10 , z intermau ma być zero.

A dalej interesują Cię: 11, 16, 17, 14, 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć i czołem :)

Widzę Mapet ogarnia temat :) To dobrze bo lubię Twoje tłumaczenie "na chłopski rozum".

 

Mam pytanie... bo Makro obliczam sobie w kalkulatorze w pkt.1 

ale jest też obliczanie makro w pkt.2. Czym to się różni? Jak rozrabiam mikro to powinienem i makro z punktu 2 żeby zachować stosunek Mikro do makro czy niekoniecznie? 

Dodatkowo w pozycji AD27 pokazuje liczbę po przecinku np.10,34 i jest to podpisanie stosunek NO3:PO4. Liczba przed przecinkiem (10) to jest NO3, a po przecinku (34) to PO4? Trochę głupie pytanie ale ciągle się bije z myślami :)

 

Dodatkowo sprawdź czy dobrze rozpisałem sobie mikro oczywiście jak możesz :)

post-19975-0-78224000-1426255392_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Makro obliczam sobie w kalkulatorze w pkt.1 ale jest też obliczanie makro w pkt.2. Czym to się różni? Jak rozrabiam mikro to powinienem i makro z punktu 2 żeby zachować stosunek Mikro do makro czy niekoniecznie?

Nie musisz, obliczać makro w punkcie 2.

Druga tabela jest (jak dla mnie przynajmniej) jak np ktoś sobie namieszał 50 g czegoś w 500 ml i nie ma sensu wtedy szukać w pierwszej tabeli, podstawiać mg/l i sprawdzać czy tyle wychodzi akurat g co on wsypał, łatwiej podstawić wtedy to do drugiej i masz wynik.

Ja używam drugiej jak ktoś ma skopane proporcje po rozrobieniu i trzeba zrobić korekte.

 

 

 

Dodatkowo w pozycji AD27 pokazuje liczbę po przecinku np.10,34 i jest to podpisanie stosunek NO3:PO4. Liczba przed przecinkiem (10) to jest NO3, a po przecinku (34) to PO4?

Nie. :)

Stosunek azotu do fosforu powinien wynosić 10:1 czyli 10, kalkulator wylicza dokładnie do pozycji po przecinku.

Czasami ciężko tak dostosować ilość gramów żeby było równe 10, ale tym nie ma co się przejmować, bo i tak są potem korekty podczas nawożenia.

 

 

 

Dodatkowo sprawdź czy dobrze rozpisałem sobie mikro oczywiście jak możesz :)

Jeżeli rozrabiasz w butelce 300 ml i dzienna dawka to 6 ml to są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyjaśnione. Dzięki wielkie po raz N'ty :) W sumie tyle strachu przed tym kalkulatorem i solami ale szczerze to nie ma się czego bać, jak przyszły sole i waga to już wszystko poszło z górki. Tylko na "sucho: taka panika hehe :)  

 

Jeszcze takie małe P.S: niektórzy przy rozrabianiu mikro dodają biostymulator tytanu czy jakoś tak? Daje to jakieś efekty? Warto mikro w to uzbroić? Bo na aukcjach widzę że dawkowanie to: "pół kropli", taka mała dawka działa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze takie małe P.S: niektórzy przy rozrabianiu mikro dodają biostymulator tytanu czy jakoś tak? Daje to jakieś efekty? Warto mikro w to uzbroić? Bo na aukcjach widzę że dawkowanie to: "pół kropli", taka mała dawka działa?

Nie wiem, ja nigdy takich wynalazków nie stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem, ja nigdy takich wynalazków nie stosowałem.

No ja też nie, zobaczyłem na aukcji i wolę zapytać, ale kupiłem mikro i kulki g-t od jednego sprzedawcy i w kulkach niby też jest ten tytan. Wsadziłem dwie kulki na razie bo chce zobaczyć jaki dają efekt, czy w ogóle dają. Idę googlować co daje ten tytan w kulkach. 
 

A co do nawozu który rozrobiłem to powiem że stężenie (czyt. kolor) tego co kupiłem gotowca a tego co zrobiłem to niebo a ziemia. Dlatego najlepeij robić samemu. 

 

Dzięki za pomoc Mapet. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Reasumując kupuję Intermag i mieszam z chelatem żelaza ( zgodnie z kalkulatorem ) żeby mangan się zgadzał i nie brakło żelaza

 

Z makro kupuję proszki i robię Fosfor,azot, magnez, potas i dozuję wg zużycia zbiornika i uzupełniam niedobory wg testów zachowując odpowiednie proporcję między tymi pierwiastkami ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...