Skocz do zawartości

Obliczenia soli - Kalkulator Zulixa


Mapet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie stężeń:

 

                   mikro plus,     mikro
bor (B )             6,6            8,1
miedź (Cu)        3,5            4,0
żelazo (Fe)        56,6         60,7
mangan (Mn)    23,6          21,9
molibden (Mo)    1,4          1,2
cynk (Zn)            8,3          4,0

 

Błędne to jest prawie całkowicie, prawie, bo jedyne co w działaniu kalkulatora odzwierciedlają dane od Mapeta to proporcje w mikro plus, skład polecam brać od:

- w przypadku mikro plus, każdego możliwego istniejącego sprzedawcy tego nawozu, bo każdy ma to samo - dane się potwierdzają... (a nie niewiadomo skąd)

Podajemy jednostki - bo nie wiadomo czego można sie spodziewać kg, m, ogórków? Piszemy w mg/l bo nie każdy ma kryształowa kule, niżej zamieszczam prawidłowy skład mikro plus oraz - nie skład, ale to co mniej więcej kalkulator wskazuje, w porównaniu do mikro plus. Ale nade wszystko, używamy własnego rozumu, i w akwarium (powinno) być dobrze.

 

 

                   mikro plus,          mikro
bor (B )             2,8
mg/l            1,96mg/l

miedź (Cu)        1,5 mg/l           1,01mg/l

żelazo (Fe)        24mg/l             14,71 mg/l

mangan (Mn)    10mg/l               5,31 mg/l

molibden (Mo)    0,6mg/l           0,28 mg/l
cynk (Zn)            3,5
mg/l           1,01mg/l

 

Na więcej nie napisze, bo każdy powód do ostrzeżenia dobry.

Edytowane przez qwoot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycję: Mapet poda swoje źródło składu produktów intermagu ze wskazaniem na użyte jednostki (czy to aby nie jest w jakichś masach molowych czy coś).
Kolega qwoot powstrzyma trochę swoją żądzę dogryzienia Mapetowi, bo jak widać sam się nie wykazuje: jak się czepiasz podawania jednostek to                

                          mikro plus,          mikro
bor (B )               2,8mg/l            1,96mg/l
miedź (Cu)         1,5 mg/l           1,01mg/l
żelazo (Fe)         24mg/l             14,71 mg/l
mangan (Mn)     10mg/l               5,31 mg/l
molibden (Mo)    0,6mg/l           0,28 mg/l
cynk (Zn)            3,5mg/l           1,01mg/l

 
owszem, cyfry się zgadzają tylko jednostki nie bardzo (intermag podaje w g/l).

 

PS. w temacie nawożenia solami ja osobiście Mapetowi ufam bo widziałem jego akwarium, za grosz nie ufam za to forumowym szarlatanom.

Prosiłbym więc o podejście do kwestii z dystansem, bez zbędnej napinki. Na pewno można znaleźć kompromis i osiągnąć porozumienie. Serio, serio. Mówię Wam, znam się na tym. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skład % poszczególnych pierwiastków:

 

 

 

Podajemy jednostki - bo nie wiadomo czego można sie spodziewać kg, m, ogórków? Piszemy w mg/l bo nie każdy ma kryształowa kule, niżej zamieszczam prawidłowy skład mikro plus oraz - nie skład, ale to co mniej więcej kalkulator wskazuje, w porównaniu do mikro plus. Ale nade wszystko, używamy własnego rozumu, i w akwarium (powinno) być dobrze.

 

Komentować tego raczej nie trzeba.

 

 

 

Ale nade wszystko, używamy własnego rozumu, i w akwarium (powinno) być dobrze.

 

Czyli nie kupujemy mikro intermagu bo już dawno jest przeterminowane.

 

http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produkt29,hydropon-mikro-plus.html

Tu jest dokładny skład intermagu plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega qwoot powstrzyma trochę swoją żądzę dogryzienia Mapetowi, bo jak widać sam się nie wykazuje: jak się czepiasz podawania jednostek to

Żądza dalej jest, ale chęci już brak - odpuszczam sobie, przyznam że czepiłem się o byle co (ale wynikło to wzajemności) za co dokładnie, nie będę pisał.

Przyznam za to, że z tym mg/l się naprawdę średnio popisałem, skąd sie te m zakradło nie wiem, pewnie z braku przeanalizowania tego co sie napisało... Składu "%" tez nie podałem.

PS. w tym poście o mało bym nie wysłał "makro" zamiast "mikro"

 

 

 

PS. w temacie nawożenia solami ja osobiście Mapetowi ufam bo widziałem jego akwarium, za grosz nie ufam za to forumowym szarlatanom.

Ja bym radził jednak każdą informacje sprawdzać, bo jak widać ludzie nie są nieomylni, a i zdrowa logika tak podpowiada.

 

 

http://www.intermag....mikro-plus.html

Tu jest dokładny skład intermagu plus.

 

 

No i teraz jest elegancko, aż nie mam się do czego doczepić. Podsumowanie - realnego składu mikro zwykłego już nie poznamy, ale i nie użyjemy w praktyce - o ile znamy informacje o przeterminowaniu. Rubryczka w kalkulatorze zbędna wg mnie, ale tego też już nie będę sie czepiał.

Edytowane przez qwoot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Czy ktoś może mi proszę sprawdzić moje wyliczenia  ?

 

Z góry dziękuję.

Leszek

 

Edit. - dodałem osobno zrzuty ekranowe dla tabeli1 oraz tabeli2.

makro wyliczylem na podstawie tabeli1, mikro - tabeli2 - oprócz intermagu dodałem chelatfe13% 3g

Panowie, proszę o poradę, zbadałem sobie dzisiaj po raz kolejny wodę stosując wyliczone i potwierdzone tutaj ilości i mam takie parametry :

Azotyny NO2 0,037 mg/l
Azotany NO3 39,9 mg/l
Fosforany PO4 15,2 mg/l
Amoniak NH4 0,41 mg/l
Siarczany SO4 110 mg/l
 

jak to poprawić ? może odstawić dozowanie KNO3 i zostać tylko przy k2so4 ? i zmniejszyć dawki KH2PO4 ?

 

proszę o porady.

 

Z góry dziękuję.

post-13350-0-75818000-1380101194_thumb.png

post-13350-0-55247300-1380101201_thumb.png

Edytowane przez lp78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu Twoje rośliny nie nadążają z jedzeniem "papu". Skoro teraz masz znane parametry to odstaw na tydzień azot i fosfor i zobaczysz ile zjadają Ci rośliny. Później ustalisz dawkę aby wyjść na zero.

 

Dzisiejszy pomiar :

NO3 - 20,9mg/l

PO4 - 15mg/l

czyli jest lepiej.

Nie daje w ogóle KNO3 oraz KH2PO4. 

MgSO4x7H2O oraz K2SO4 daje 10ml dziennie według kalkulatora.  Mikro daje połowę dawki czyli 5ml dziennie.

Co jeszcze mogę zrobić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 



Robić większe podmiany, żeby zbić to PO4.

Edit:

Jakich testów używasz?

Testy robią mi dziewczyny w laboratorium w zakładzie, w którym pracuje (spożywka). Chociaż zastanawiam się nad zakupem jakiś testów do PO4 i NO3 żeby w domu być na bieżąco.

Edit:

 



Robić większe podmiany, żeby zbić to PO4.

Edit:

Jakich testów używasz?

Swoją drogą - skoro NO3 mi tak spadło, pytanie jak teraz ustalić dawkę KNO3 - bo nie mam zielonego pojęcia :)
A PO4 - zastanawia mnie jeszcze czy czasem w wodzie z kranu nie mam wysokiego poziomu - możliwe ?
Regulamin 6.2. Mapet Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z no3 przyhamuj aż spadnie do 10mg/l. Makro masz NPK w jednym czy osobno ? Sądząc po po4 to lejesz 3w1 i stąd masz kosmiczne przedawkowania. Alternatywna przyczyna - coś zdechło Ci w akwarium, może przekarmiasz ryby.

Dawałem sole K2SO4,Kno3,Kh2PO4 i MgSO4x7h2O wyliczone po 10ml dziennie ( w chwili obecnej daje tylko K2SO4 i MgSO4x7H2O). Do tego mikro - intermag z żelazem - wyliczone 10ml dziennie, ale daje 5ml bo mam zielony pył na szybach.

Nic nie zdechło bo kontroluję na bieżąco, a przekarmiać raczej staram się też nie przekarmiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem na tym forum pierwszy raz . Posiadam akwarium 200l , netto w zbiorniku 170l gęsto obsadzone roślinami (ok. 70%) Do tej pory nawoziłem osobno solami ale chciałbym sobie wykonać mixa tzn wymieszać makro w 500ml wody i dawkować codziennie po 10ml. Nie jestem pewien czy moje obliczenia są poprawne. W związku z tym proszę bardziej doświadczonych w nawożeniu o zweryfikowanie czy dobrze to policzyłem. Stężenia tygodniowe chciałbym mieć na poziomie NO3 -10, K -15, Mg -3, PO4 -1. Mikro dozuję oddzielnie oraz Fe . Mam jeszcze jedno pytanie czy dorze to rozumiem tzn jeśli w kolumnie dozowanie np. NO3 wychodzi jednorazowo 1,44mg/l to 1ml tego nawozu = 0,144 czyli  1,44 : 10 = 0,144? W załączniku obliczenia.

Pozdrawiam

MIX.doc

Edytowane przez Pawel1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ja zawsze "wklepywałem" wielkość akwa, nie ilość wody, ale to nie ma aż takiej różnicy bo robisz testy i korekty.

 

 

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy dorze to rozumiem tzn jeśli w kolumnie dozowanie np. NO3 wychodzi jednorazowo 1,44mg/l to 1ml tego nawozu = 0,144 czyli 1,44 : 10 = 0,144?

 

Tak, o właśnie tyle 1 ml Twojego roztworu NO3 powinien podnieść jego poziom w Twoim akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czas przejść na sole (ot Amerykę odkrył) :)

 

Akwarium 90x40x40

Oświetlenie 2x39W

Rośliny:

Hydrocotyle leucocphala

Crynium calamistratum

Alternanthera rosaefolia

Pogostemon erectus

Vallisneria

Pogostemon octopus

Microsorium mini

Bolbitis heudelotti

Eleocharis acicularis

Anubias nana mini

Staurogyne

Lobelia cardinalis

Pogostemon helferi

Crypto parva

Lilaeopsis brasiliensis

Podłoże: Aquasubstrate II+

post-17864-0-66864600-1382961901_thumb.jpg

 

Czy dobrze zrobiłem mieszanki?

post-17864-0-46007500-1382961920_thumb.jpg

 

Do tej pory nawoziłem Easy Life

P - 2ml

K - 2ml

Carbo - 5ml

Fe - 1ml

Azotu nie dawałem bo po tygodniu bez N test wykazał 8

I chyba na początek 1/3 dawki i co tydzień zwiększać?

Edytowane przez macin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam mam problem mianowicie nie "kumam" w ogóle jak zrobić mikro z tego kalkulatora.Mianowicie mam roztwór 100 ml nazywa się mikro plus o składzie:

 

(g/l)

Bor  - 2,8 
 
Miedź (Cu) - 1,5 
 
Żelazo (Fe) - 24,0 
 
Mangan (Mn) - 10,0 
 
Molibden (Mo) - 0,6 
 
Cynk (Zn) - 3,5 
 
Skład mi się wydaje ma taki jak mikro plus intermagu. Pytanie gdzie wpisać skład tego aby wyliczyło mi co i jak??
 
wygląda to tak i np jak zmienie obj. akwarium to tam nic się nie zmienia a chyba powinno?

 

 

 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/uploads/monthly_02_2013/post-11833-13685173547325.jpg

 

Zmienia się 18 i 15...

 

 

Masz rozrobiony roztwór zrobiony z mikro plus czy kupiłeś mikro plus?

Mam mikro plus nierozrobiony coś takiego http://allegro.pl/nawoz-mikro-plus-100-ml-koncentrat-i3855061851.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...