Skocz do zawartości

nowy w swiecie akwarystycznym


bajron1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko dostałem dziś stały test co2 jest on umieszczony w akwarium zapewne wiecie jaki to test i płyn w tym pojemniczku pokazuje mi ze mam nie dobór co2 mimo ze ja dawkuje maksymalną dawkę na jaka pozwala mi producent co2 w płynie i nie wiem co teraz robić zwiększyć dawkę ale boje się ze ryby podusze proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

No to po co każdy na tym forum poleca tez ten co2 w płynie>?????kurde na allegro na od zaj**** ludzi kupuje te co2 w płynie wiec co kasa w błoto???

To, że czegoś nie rozumiesz nie oznacza, ze zostałeś wprowadzony w błąd. Czytasz i nie wyciągasz wniosków. Więc jak chłop krowie na rowie.

Rośliny potrzebują do fotosyntezy węgla. Najłatwiej i najekonomiczniej podać go w postaci gazu z instalacji wysokociśnieniowej. Jednak ta wymaga na początku inwestycji i późniejszego napełniania butli w "autoryzowanych" punktach. Czasem jest problem ze znalezieniem takiego punktu (ja tak mam). "Węgiel w płynie" zakupisz w każdym akwarystycznym. Aldehyd glutarowy (a w zasadzie jego roztwór) jest mieszalny w wodzie i po za źródłem węgla ma również zastosowanie jako sterylizator.

Ja podaję zarówno węgiel w płynie (NIE CO2 W PŁYNIE) jak i CO2 przez 24 godziny - ma to swoje zalety.

Taka rada:

Pada słowo/zwrot którego nie znasz, użyj muskuł palca wskazującego i środkowego - skopiuj i wklej w wyszukiwarkę. Następnie przeczytaj kilka pierwszych odnośników. Gwarantuję, że wszystko się wyjaśni. I wyciągaj wnioski. Ktoś ma w baniaku założoną ilość ryb, biorąc pod uwagę ich wymogi (rozmiary ryb, woda ich zachowania) łatwo wywnioskować ile Ty możesz hodować. Żaglowców w Twoim wypadku już bym więcej nie wpuszczał. Poczytaj co to biotop. Wiesz jakich rybek nie należy wpuszczać dodatkowo. Wytypuj kilka gatunków i sprawdź czy oba tolerują podobne parametry. Ot i po kłopocie. Troszkę własnej inwencji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo z tego co na tym forum czytałem to dawanie co2 w nocy to głupota wiec????

 

Więc nie użyłeś palca wskazującego i środkowego:

co2-czy-mozna-podawac-24h-t50910.html

A tu świeży baniaczek (użytkownika, któremu nadano rangę "expert"):

post500867.html?hilit=CO2%2024H#p500867

 

 

 

Zestaw drogi i dla Ciebie niefunkcjonalny. Ale przecież wiesz lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym zestawie?

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=3032363015

 

A co do elektrozaworu to hmm jak nie ma nas w domu to co2 będzie nadal dozowane.

 

Według tego co chyba dobrze widzę na teście to gh miedzy 14 a bardziej 28 co do ph to miedzy 15 a 20 a ph to 6,8 a 7,2

 

"W dobrze funkcjonującym baniaku "napowietrzacz" jest zbyteczny." Co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viewtopic.php?f=5&t=16231

napowietrzanie-a-co2-t23719.html

Nie kupował bym gotowego zestawu tylko dobrał bym poszczególne elementy.

1. Na tak duży baniak butla jest malutka. Choć jeśli masz blisko punkt nabijania, to 2 litrową łatwiej schować. P.s. Zaraz zadasz pytanie, czy butlę można położyć. Nie, nie można. ;)

2. Wystarczył by Tobie zwykły plastikowy zaworek przeciw-zwrotny.

3. Mając filtr kubełkowy kupił bym/zrobił dyfuzor narurowy :google:

4. Napowietrzanie: sprawdź co to jest fotosynteza. ;)

5. W linku są opisane wady stosowania co2 w określonym czasie. Tu dodał bym jeszcze skoki pH. ;)

 

Reasumując: butla 6l + zaworek precyzyjny (n.p.camozzi) + plastikowy zaworek przeciw-zwrotny + najprostszy reduktor + dyfuzor narurowy + licznik bębelków (opcjonalnie). Co możliwe poskręcaj na sztywno. Ja bym tak zrobił. Dawkowanie rozpoczął bym od 2 bąbli/sek. W miarę potrzeby zwiększał bym dozowanie obserwując zachowanie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za okazaną pomoc i cierpliwość.

 

Punkt nabijania butli znalazłem 10min drogi od domu;-) i taką butle idealnie postawie w szafce.

 

A zachowanie ryb ciągle obserwuje pomocny będzie tez test stały co2 który jest w akwarium i obecnie pokazuje niedobór co2.

 

 

I pytanko mam w akwarium typowo wodę kranówkę i teraz od dziś robię podmiany przez 5 dni 20L zabieram a wlewam 20L osmotycznej i czy skoro będę miał instalacje co2 to czy warto robić te podmiany na tą wodę czy nie bo gdzieś czytałem ze jak woda jest twarda to spokojnie można dawać co2 gdyż wtedy nie groza gwałtowne skoki ph.

 

 

Wyłączyłem godzinę temu napowietrzanie i skutek taki ze wszystkie ryby pływały u góry jednak muszę mieć napowietrzanie w ciągu dnia i nocy.

 

Dodałem podwójną maksymalną dawkę tego co2 w płynie a mimo to test się nie zmienił.

 

Jednak ta instalacja jest konieczna tylko czemu test nie reaguje na te co2 w płynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czemu test nie reaguje na te co2 w płynie?

- Nie wiem jak to napisać żebyś zrozumiał...ty NIE PODAJESZ CO2 !!! Ty podajesz roztwór aldehydu glutarowego - nazywanego WĘGLEM W PŁYNIE - I NIE MA ON NIC WSPÓLNEGO Z CO2 !. To są dwa różne związki - obydwa zawierają węgiel przyswajany przez rośliny i tyle mają ze sobą wspólnego . Test na rozpuszczony CO2 nie będzie nic pokazywał - bo CO2 - czyli dwutlenku węgla nie podajesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zrozumiałem dziękuje za wyrozumiałość.

 

Jutro dostane zestaw co2 to powinno zareagować z testem, nie którzy z was piszą by w ciągu dnia wył.napowietrzenie i wł.tylko na noc ale ja dziś wył.na godzinę i prawie ryby się podusiły mimo ze w baniaku mam około 30-40 roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, można jeszcze zautomatyzować nawożenie i karmienie. Ale gdzie miejsce na magię?

CO2 najlepiej odpalić tak, aby można było kontrolować co dzieje się w baniaku. Co z tego, że włącznik czasowy, jeśli okaże się, że samego gazu będzie za dużo? Jak baniak się ustabilizuje, a Ty ustalisz optymalną dawkę, to będziesz dotykał się tylko przy wymianie butli.

P.s. Fajnie jest mieć zapasową. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o butle to nie problem mam 10min do punktu wymiany.

 

No baniak mam od miesiąca wiec nawet woda nie jest ustabilizowana,cały problem by zniknął gdyby był komputer ph:-) a tak to będę dozował co2 jak będę w domu bo chyba nic się nie stanie jak przez jakiś czas nie będzie co2 dozowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoki CO2 będą powodowały skoki PH oraz może doprowadzić to do wysypu glonów. Komputer PH używa niewielka część akwarystów a reszta radzi sobie bez problemu bez niego. Masz stały test CO2 więc w czym problem ? Podajesz niewielką ilość gazu patrzysz co się dzieje a w razie konieczności podkręcasz bardziej. U mnie gaz w akwarium chodzi 24h i nie ma żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile bąbelków na sekundę ci leci?

 

 

Po dzisiejszym dniu coraz bliżej jestem zrezygnowania z akwarystyki jestem za ciemny by być taki jak wy :( podłączyłem dziś instalacje CO2 ustawiłem dawkowanie bąbelków 2 na sekundę wył.napowietrzanie a mimo to cześć rybek zaczęła pływać z pyskami przy tafli łykając powietrze po kilku godzinach było jeszcze gorzej gdyż prawie cale akwarium pływało przy tafli :( czy ja aż taki nie udolny jestem w akwarystyce?dziś zrobiłem testy 6 w1 i pokazało mi ze mam niebezpieczne stężenie azotanów i azotynów,ten test co2 ciągle pokazuje ze mam braki co2 w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...