Skocz do zawartości

Kolejny początkujący


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, wymarzyłem sobie akwarium i tak trafiłem do was na forum, na wstępie mam pytanie o zbiornik, zamierzam kupić taki 90 l, wiem, że nie polecacie zestawów, ale dla mnie to jedyne wyjście, ponieważ zbiornik musze kupić na raty, a same szkła mają za niską cenę, aby zastosować tą formę płatności. Myślałem także o 112l. ale muszę na komodzie zostawić troszkę miejsca, więc odpada. Pochodziłem dziś po sieciówkach i o zgrozo ceny zestawów powalają, dlatego decyduje się na allegro.

 

Tak, więc do rzeczy, marzą mi się dwie ławiczki: neonków i kirysków (takie bardziej brązowe z podłużnymi czarnymi pręgami, nie pamiętam, co to za odmiana), plus do tego dwie parki jakichś większych mieszkańców. Tak się jeszcze zastanawiam czy można dodać na dno coś pełzającego, jakiegoś ślimaka, kraba, czy coś w tym rodzaju, ale obsadę zostawimy na koniec.

Odnośnie tego mam takie pytania, czy to oświetlenie i filtr będzie ok. Czy muszę jeszcze cos dokupić, (nie mam tu na myśli żwirku, itp.) aby start mojego akwarium obył się bez falstartu?

 

Bardzo zależy mi na waszej pomocy, bo niestety chyba ja po tygodniowej lekturze forum wiem tyle samo, co sprzedawcy u mnie w mieście a zapewniam, ze jestem kompletnym laikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pokaż nam na jaki zestaw polujesz, filtr na pewno będzie chinol więc on i tak będzie do zmiany, oświetlenie zapewne 2x18 W więc zakupisz sobie roślinki mało wymagające.

Ja osobiście dozbierał bym kasę bo później będzie tak że wyjdzie Cie to więcej niż kupno zestawu.

Szkło 112l z oświetleniem 2x18W ~250 zł z przesyłką

Filtr ~ 100 zł

Grzałka ~ 50 zł

 

Nie pisze już o żwirze, roślinach itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pokaż nam na jaki zestaw polujesz, filtr na pewno będzie chinol więc on i tak będzie do zmiany, oświetlenie zapewne 2x18 W więc zakupisz sobie roślinki mało wymagające.

Ja osobiście dozbierał bym kasę bo później będzie tak że wyjdzie Cie to więcej niż kupno zestawu.

Szkło 112l z oświetleniem 2x18W ~250 zł z przesyłką

Filtr ~ 100 zł

Grzałka ~ 50 zł

 

Nie pisze już o żwirze, roślinach itd.

Kolega dał link do zestawu na który poluje...

 

Ludzie- kolega pisze, że nie ma kasy a wszyscy od razu wyskakują z kubłem i większym szkłem... Na stado Neonów i parę kirysów spokojnie 90l wystarczy a fakt, że światło słabsze to tylko dla tych ryb lepiej- posadzi jakieś krypcie i inne mniej wymagające i będzie git... Tylko kolego king olej profil na rzecz prostego kąta... Będzie ładniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tutaj nie pisał o żadnym filtrze kubełkowym ;o - ale ok.

Po drugie, nie zauważyłem tego linku lecz filtr widzę Aquaela który ma dobre opinie, osobiście myślę że i tak tutaj przydał by się z biedy kaskadowy , i na pewno zrezygnuj z profilu ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tutaj nie pisał o żadnym filtrze kubełkowym ;o - ale ok.

Po drugie, nie zauważyłem tego linku lecz filtr widzę Aquaela który ma dobre opinie, osobiście myślę że i tak tutaj przydał by się z biedy kaskadowy , i na pewno zrezygnuj z profilu ^-^

Najlepiej kup jakiś kubeł, szkło 112l, pokrywa 2x18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w temacie troszkę zawrzało, ja także miałem ciężki dzień, ale pomimo tego udało się wygospodarować 300PLN w gotówce. Niestety pojawił się kolejny problem: otóż moja połowica za żadne skarby nie zgodzi się na 112l, więc pozostaje w/w zestaw lub przejscie na 72l., na ten 90 ledwo co się zgadzała, bo mało miejsca na komodzie zostanie, nie pomagały argumenty o estetyce końcowego efektu. Co polecacie? Jeśli 72l Prosiłbym o konkretne porady, taki i taki filtr, itp. Oczywiście do 300PLN.

 

 

P.S. Ja osobiście upierałbym się przy tym większym piszecie, że filtr ok, a oświetlenie można z czasem zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem który będzie przydatny, więc daję dwa.

 

http://www.aqua.com.pl/Resources/file/Laboratorium/Internet_01_2013.pdf

 

http://www.aqua.com.pl/Resources/file/Laboratorium/Tabela%20twardo%C5%9B%C4%87%203.pdf

 

Ponieważ baniak już do mnie jedzie, mam kilka pomysłów na aranżacje i tutaj pytanie, jakie kamienie, skałki do aranżacji wnętrz dają się dobrze formować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, za post pod postem, ale jakbym edytował to nikt by tego nie zauważył, nie mogę się już doczekać, może jutro już przyjdzie. Muszę zacząć kompletować różne rzeczy, a w tym podłoże, czy takie będzie dobre? Jest tam napisane, że naturalny, ale taki ładny, że może być barwiony, jak możecie zerknąc i ocenić byłoby miło

 

http://www.akwarystyczny24.pl/zwir-naturalny-czarny-34mm-naturalny-zwir-akwarium-p-1338.html

 

lub taki:

 

http://allegro.pl/zwir-naturalny-czarny-frakcja-2-5mm-promocja-wroc-i3002159442.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pielęgniczki to wyczytałem tak :"Jako podłoże może być zastosowany drobny żwir o ciemnym kolorze."

 

źródło: http://www.superakwarium.pl/pielegniczka-ramireza-id587.html

 

więc troszkę mnie zbiłeś z tropu z tym piaskiem.

 

Jeśli chodzi o obsadę, to zamieszczam spis rybek które mi się podobają i fajnie by było, jakbyście Wy, doświadczeni akwaryści, (troszkę cukru nie zaszkodzi) złożyli mi kilka opcji obsady, bo naprawdę nie wiem na co się zdecydować.

 

neon - inesa/czerwony

danio - koralowe/żółte/zielone

Pielęgniczka Ramireza

Tęczanka filigranowa

Pielęgniczka Nijseni

Prętnik karłowaty.

Bystrzyk amade/ornatus

Pyszczak yellow

Molinezja black/słoneczna

Pielęgniczka kakadu

Przeźroczka indyjska

Sumik szklisty

Kirysek czarny

Pseudomugil Gertrudae

Ampularia gold - to oczywiście nie rybka

 

Może jeszcze bojowniki, bo czytałem w postach, że przy tych litrażach występują.

 

Jeśli chodzi o roślinność, to naprawdę nie wiem, na co się zdecydować, jeszcze troszkę poczytam i coś wybiorę, na pewno będzie gałęzatka.

 

Tak się jeszcze zastanawiam, czy tęczanka i pseudomugil to nie to samo, bo bardzo podobne, albo tam gdzie patrzyłem były nieodpowiednie zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W encyklopedii superakwarium jest bardzo dużo bzdur.

 

Sugeruj się stroną seriouslyfish. Jest to strona anglojęzyczna ale informacje są rzetelne.

 

Jeśli dasz piasek na dno mógłbyś mieć 1+1 P. Ramireza, 12 Neonów Zielonych, 6 Otosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...