Skocz do zawartości

Oświetlenie LED zamiast świetlówek?!


Rekomendowane odpowiedzi

czy ktoś wie dlaczego nie można dostać w sklepie kolorowych żarowek pow 8W??? Kiedys pamietam mozna bylo takie dostac a teraz... Chcialem zalożyć sobie kolorowe światlo nocne ale niestety wszędzie tylko punktowe, gdy ktoś ma malo miejscv pod pokrywa to odpada punktowe, bo żarowka dosyć dluga jesti glówka dotykala by wody a gwint wystawal z pokrywy. bokiem instalowac nie ma sensu. diody sa w porzadku ale cena moc i trwalosc :(. swietlowki natomiast nie wiem czy mozna dostac w kolorze.???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... diody sa w porzadku ale cena moc i trwalosc :(. swietlowki natomiast nie wiem czy mozna dostac w kolorze.???

Trwałość LEDów jest bardzo duża - większa jak innych źródeł światła. A co do kolorowych świetlówek - jest duży wybór (philips, osram, narva) - różne kolory i moce. Ale kolorowej świetlówki to do akwa chyba nie ma sensu dawać - za duża jasność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nastała era cyfrowej fotografii i nikt nie potrzebuje kolorowych żarówek :D

:D Chyba masz racje. Te żarówki jak coś nazywaja sie "party". I mam pytanie odnośnie tych diód, bo kolory sa różne, nawet uv. Jeżeli jest możliwość zamontowvnia kilku sztuk w pokrywie, żeby stworzyć oświetlenie nocne, to czy kożystać z niego czy wybrać druga opcje tzn neon podwodny skonstruowany z przeźroczystego wężyka i kilku diód? Jaki będzie lepszy efekt i jak wygodniej. Może i dopowiem sobie sam:P ale wydaje mi sie ze w pokrywie byłby lepszy dostep i mniej pracy, z tym że tafla odbija w pewnym stopniu światlo a diody slabo świeca bo i moc maja nie zawielka. Pod woda trzeba by bylo jakoś zamaskować obecność wężyka żeby nie rzucał sie w oczy. Ogólnie fajny efekt w nocy szczególnie jakby dać niebieski kolorek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez jakis czas temu interesowalem sie tematem diod w akwa - sporo szperalem, głownie w obcojezycznych serwisach - bo tam troche informacji na ten temat jest u nas w zasadzie nie ma nic - i jezeli chodzi o akwarium NIE roslinne - to spokojnie mozesz sobei zainstalowac biale chłodne diody (sa takie jak żarówki, niby rozpraszaja swiatlo) - sa tez "swietlkowki" diodowe- ale narazie strasznei drogie - do awkarium, w ktorym nie zamierzasz hodowac roślin, no ewentualnie anubiasy :) - one rosna wszedzie :) - a co do akwarium roslinnego to jest to tez mozliwe - widzialem gdzies akwarium ( nie pameitam gdzie i nie pytaj bo nie chce mi sie szukac :)) w ktorym byly zastosowane diody roznych kolorow - najwiecej bylo chlodnych bialych ale bylyu rowniez niebieskie, czerwone, zielone i biale cieple - zeby rosliny mialy wiecej barw - z tego co pamietam akwarium bardzo ladnie funkcjonowalo ( rosliny fajnie rosły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do LEDów powiem tyle, że mam w tej chwili taką listwę dość mocnych 12 LEDów - 23zł.

np.: http://www.allegro.pl/ite...y_z_cenami.html - UWAGA nie jest wodoszczelna - sam ja uszczelniłem.

Świeci to stosunkowo jasno. Powiedzmy jak świetlówka 4W. Pobierają coś ok. 1W. LEDy mam w uszczelnionej tubie i tak umieszczone, że tuba jest w 1/3 pod wodą. W miejscach gdzie są LEDy na zewnątrz tuby dość szybko pojawiają się zielone glony i to w dużej ilości. Dlatego zastanawiam się czy umieszczać tubę nad wodą. Ale po pierwsze nie za bardzo mógłbym ją schować pod pokrywą a po drugie podoba mi się jak te LEDy tak fajnie świecą pod wodą i nie ma strat światła na odbiciu od tafli wody. Tą tubę mam na przyssawkach przyklejoną do tylnej szyby. Jest to przydatne, gdy po zdjęciu pokrywy "grzebię" w akwa a LEDy mogą świecić i przez to oświetlać wnętrze.

 

Glony na tubie są dowodem, że światło typu LED jest właściwe dla fotosyntezy (w każdym razie glonów).

 

Wydaje mi się, że warto zastanowić się nad tym typem oświetlenia na razie jako uzupełnienie do tradycyjnego. Kusi mnie kupienie dwóch takich klastrów 6x6=36 LEDów (2,5W) - to by dopiero "jarało" i umieścić je po bokach w pokrywie, tam gdzie nie "dosięgają" świetlówki. Jeden klaster to 3 razy więcej LEDów w porównaniu do tej listwy, która wg mnie i tak jasno świeci!

np.: http://www.allegro.pl/ite...y_8kolorow.html

Niestety koszt takiego klastra to 49zł (trochę dużo).

Co prawda są inne super mocne LEDy (np. Cree o mocy 10W :o ) ale wydaje mi się, że te tradycyjne są pewne, bezpieczne i wygodne w użyciu.

Co do koloru proponuje w zasadzie tylko tzw. białe zimne (ok. 6500K).

Co da zasilenia tego to na cały ten zestaw tuba 12LED i dwa klastry po 36LED w zasadzie wystarczy prosty zasilacz impulsowy (ekonomiczny w porównaniu z transformatorowym) 12V 1A często spotykany. Do moich LEDów (12 sztuk) w tej chwili mam taki zasilaczyk 100mA do zasilania wzmacniacza antenowego za 10zł. Uwaga!!! - z regulacją/ściemnianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a mysle ze zastosowanie "zarówek" ledowych dostepnych na allegro juz za niecale 10 zl w zupelnosci starczy np. u mnie jak mam akwarium o powierzchni 106x35 cm - to 3,4 takie zarówki by w zupelnosci starczyły (biale zimne) - pewnie super by kolory ryb wygladaly, moze by jakies roslinki rosly, ogolny efekt moglby byc ciekawy, a zaoszczedzone sporo kasy za prad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...