Skocz do zawartości

Oświetlenie LED zamiast świetlówek?!


Rekomendowane odpowiedzi

dlaczego? skoro oswietlenie nocne jest budowane z LED-ów to dlaczego nie wykorzystac ledow barwy bialej do oswietlania?, mozna je zamontowac w korytkach na przewody, a zasilane moga byc z zasilacza

 

Edit: no wlasnie, tego aspektu nie uwzglednilem, jak takie swiatlo dziala na rosliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko duże napięcie w akwa (230v) nie jest bezpieczne :(

no i zmiana gwintów ;)

a w normalnych świetlówkach ile masz :) tez 230V

A juz nie mówie ile przy STARCIE gdy one się zapalają... Wtedy napięcie w belce wynosi grubo ponad 1000V a moze dochodzić nawet do 20 000V

 

Jeśli sie boisz ze coś moze sie stać załóż wyłącznik różnicowoprądowy (ale one są dosyć drogie niestety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

diody led nie rozpraszaja swiatla - swieca punktowo wiec wedlug mnie nie beda sie nadawaly do akwa jako swiatlo dzienne.

ale..

jak chcesz obnizyc rachunek za prad polece ci kupic np 2 steroniki czasowe i jeden polaczyc do instalacji z diodami, a drugi do zwyklego oswietlenia. przeciez nie musza ci sie swiecic przez 16h świetlówki :!: wystarczy jak np rano przez pare godzin bedziesz oswiecal zbiornik ledami w poludnie swietlowkami a na wieczor spowrotem ledami. jak dobrze ustawisz sobie czas to rosliny beda dobrze rosly, a rachunek zmaleje ;) no i pozatym zyskasz fajny efekt poranku i zmroku... osobiscie tak mam i polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że sam mam w planach budowę czegoś takiego stricte do roślin powiem tak tak jak o świetlówkach tak i o diodach LED można powiedzieć ze wszystkie świeca na biało. Diabeł tkwi w szczegółach z tym że z diodami jest gorzej gdyż mają bardziej "gładkie wykresy oddawania barw wynika to choćby z ich budowy co pomaga i roślinom i glonom bo mają bardzo zbliżone wartości aktywności ich chlorofilu a co gorsza co producent to naprawdę jest trudno znaleźć coś odpowiedniego. Poza tym o ile zdobycie nawet diod o odpowiedniej barwie w końcu się nam uda to pozostaje jeszcze kwestia trwałości. Między bajki włóżcie trwałości rzędu 100 000 h lub 50 000 h w popularnych dostępnych na allegro diodach w cenie od kilku gr do kilku zł. LEDy o takich parametrach są owszem nawet bardzo często się je spotyka na drogach choćby w nowszych autach ale wystarczy spojrzeć na ceny takich świateł by się przekonać dlaczego nie ma ich w każdym aucie :) mimo że powalają zwykłe żarówki pod każdym względem poza ceną. Niestety koszty tego są duże poza tym dochodzi jeszcze kwestia jeśli ktoś nie lubi się bawić w elektronika i trochę rzeczy w domu nie spalił to nie zrobi tego samemu a nawet gówniane listwy które można zrobić za kilka zł samemu w marketach chodzą po kilkadziesiąt złotych bo to jeszcze nowość. Mi w każdym razie udało się znaleźć wręcz idealne diody niestety trwałość podawana przez producenta to 8000h a to bardzo malutko zważywszy ze trochę kosztują ale postęp w tej dziedzinie jest naprawdę szybki myślę że jeśli chcesz zastąpić świetlówki takimi diodami to będziesz musiał wydać bardzo dużo pieniędzy a zwrócą się może za kilka lat dlatego puki co odstawiłem ten projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli Ci zależy tylko na małym poborze a inne parametry odstawiasz na bok to polecam żarówki energooszczędne

 

30W a ilość światła jak 160W

http://allegro.pl/item602710546_zarowki ... 6700k.html

 

albo 2 takie 8W

http://allegro.pl/item604474133_zarowki ... w_e14.html

Przecież żarówki energooszczędne są gorsze do akwarystyki niż świetlówki. Są mniejsze i świecą gorzej. Świetlówka też jest energooszczędna.

A co do LEDów to uważam to za dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...