Skocz do zawartości

jaki podłoże do 112l?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok 5 cm warstwa wystarczy. Ziemi nie trzeba, chyba że planujesz jakieś bardziej wymagające rośliny. Większość nie wymaga do ładnego i szybkiego wzrostu nawożenia i podkładu.

 

Nie wiem jakie ryby planujesz obsadzić, ale ja ze swojej strony polecam piasek kwarcowy czarny o gradacji 2-3mm. Piaski kwarcowe mają to do siebie, że mają łagodne łuki i nie pokaleczą ryb grzebiących przy dnie. Jest to także odpowiednia gradacja do utrzymania roślin w dobrej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą w akwarium żeby jakiekolwiek rośliny rosły jest zasobne podłoże, czy w zbiornikach LT (gdzie nie ma nawożenia) i HT zaczyna się od podłoża. Ja bym zaproponowała 3-4 cm ziemi uniwersalnej bez nawozów z torfem i na to minimum 5 cm żwirku, najlepiej ciemnego koloru. A czy to będzie bazalt czy inne podłoże to zależy po części od obsady. Bazalt ma ostre krawędzie i średni nadaje się np. dla kirysków.

 

Rozumiem że na ziemię ma być żwir z pobliskiej żwirowni?

Według mnie jest to zły pomysł, ponieważ będą gniły korzenie roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie zabawy z ziemią wymagają dużo doświadczenia. Proponuję kupić drobny żwirek, 2-3mm wielkości - warstwa 5cm wystarczy.

Podpisuję się pod ta opinią. Na pierwsze doświadczenie z akwarium i niewymagający zestaw roślin - wystarczy.

 

Początki mogą być ciężkie, ale jeśli planujesz LT, po jakimś czasie- jak już ryby ładnie użyźnią podłoże - wszystko powinno złapać równowagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób jak chcesz, ale piasek trzeba wzruszać od czasu do czasu i umiejętnie się nim zajmować, korzenie pójdą i tak pod żwirem, a substancje odżywcze nie będą do nich dochodzić... przez gęsty piasek. Do tego piasek i tak po pewnym czasie wymiesza się i 75% pójdzie na dno, a żwir do góry... Rośliny zaczną także gnić.

 

Lepiej nie cuduj, kup żwirek i tyle w temacie. Albo będziesz wracać tu za miesiąc, że akwarium Ci gnije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysypanie ziemi czy substratu nie jest bardziej kłopotliwe, niż ulepienie babki w piaskownicy razem z pociechą. Mój 4-latek perfekcyjnie opanował tą umiejętność przeszło dwa lata temu. :)

Wystarczy w "szukajkę" wpisać frazę i przeczytać jak to inni robili. Ot i cała filozofia.

Ja dałem substrat + moskitierę + bazalt. Śpieszę ze sprostowaniem. Kiryski nie kaleczą się o bazalt!

Internet jest skarbnicą wiedzy, ale sporo tu "pułapek". Ktoś pisze, że przypuszcza, że może, inny to podłapie pisząc, że tak jest i staje się to internetową prawdą. Mam kiryski w swoim akwarium i można sprawdzić w jakiej są kondycji (łącznie z wąsikami ;) ).

 

Moja rada taka:

najpierw sprawdź parametry wody kranowej i zobacz, jakie nadają się rybki. Podpatrz jak wygląda ich środowisko naturalne. Następnie zastanów się, jak chcesz prowadzić akwarium. I na tej podstawie wybierz roślinność i podłoże odpowiadające zarówno rybkom jak i "sałacie". To tak, żeby za miesiąc nie mieć kolejnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mam kiryski pstre i żwirek bazaltowy obecnie - specjalnie "gładki" nie jest. Wąsiki, jak i brzuchy kirysków bez ran i otarć, wszystko ok.

 

Tylko wynika to pewnie z tego, że taki kirysek też głupi nie jest i nie będzie się kaleczył jak czuje że go boli. Dlatego dla ryb grzebiących i ich lepszego samopoczucia lepiej stworzyć warunki bardziej "naturalne", aby się nie ograniczały bo to niezdrowe dla wszystkich istot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...