Skocz do zawartości

Dodatkowe oświetlenie T8 15W w obudowie 60X30 profil.


Barnapapa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem napisać jak dodałem dodatkową świetlówkę praktycznie za darmo,bo wszystko co potrzebne akurat miałem w domu.

Potrzebne rzeczy:

Taka żarówka

Dołączona grafika

Ja miałem świetlówkę 15W taką standardowo montowaną w pokrywie i taką żarówkę jak wyżej 15W.

Mniej więcej na tej wysokości gdzie zaznaczone na niebiesko znajduje się płytka z elektroniką,na tej wysokości zaznaczonej czerwono trzeba naciąć delikatnie brzeszczotem aby wyjąć płytkę taką jak poniżej na zdjęciu.

Dołączona grafika

Biały i czarny kabelek przytwierdzony jest w środku do części metalowej korpusu żarówki i najlepiej kabelki uciąć jak najdłuższe się da.Sama żarówka do płytki przytwierdzona jest drucikami które są tylko nawinięte na cztery piny,wystarczy je odwinąć albo mocniej ale z czuciem pociągnąć żarówkę.

Założyłem zaciski (takie do kabli) na 4 piny na płytce plus na kable którymi płytka podłączona była do oprawki (biały i czarny) i z braku oprawek do świetlówki także na bolce w świetlówce.

Dołączona grafika

Końce świetlówki zaizolowałem.Świetlówkę wsadziłem w uchwyty które zostały mi z odbłyśnika,a przykleiłem je do pokrywy klejem na gorąco.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Tak dla porównania jeszcze fotki robione na tym samym ustawieniu przesłony,czasu i ISO w trybie manualnym.

Z jedną świetlówką 6500K (ta standardowa)

Dołączona grafika

Druga Power-Glo 18000K

Dołączona grafika

Włączone obie:T8 2X15W Power-Glo + Standard 6500K.

Dołączona grafika

Piny 1 i 2 należy podłączyć z jednej strony świetlówki,a piny 3 i 4 z drugiej strony.Całe ustrojstwo (płytkę z elektroniką) zapakowałem do puszki po pokarmie,bo akurat miałem pod ręką i tak jest schowane i go nie widać.

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

W ten oto sposób praktycznie za darmo mam teraz oświetlenie 2X15W,zmontowane w kilkanaście minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji profesji zawodowej - ta izolacja to kiepski pomysł. Klej zacznie się utleniać, taśma naciągnie wody i wyjdzie lipa. Kostki skorodują, a jak będzie Ci się woda kondensować, to do akwa może Ci się skraplać rdza. A i istnieje ryzyko przebicia. Podam przykład. Świetlówka kompaktowa, dolutowne przewody, zabezpieczone taśmą wulkanizacyjną wysokonapięciową (do 10.000V) po miesiącu na miejscach styku, taśma się wygotowała. Ot ciepło i woda zrobiły swoje. Wiem że miało byc tanio i szybko. Jeden z chłopaków na forum, ma w podpisie - "pośpiech w akwarystyce, jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi", podobna zasada tyczy się przy prądzie. Zamów gniazda hermetyczne i wymień. Bo, jak to się u nas mówi - to co zrobiłeś, to jest Kryminał na SEP'ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wyżej mam tej samej mocy układ i świetlówkę (akurat takie miałem),choć zalecają aby układ był mocniejszy o około 15% z tym że to dotyczyło świetlówek T5.Szczerze powiem że nie wiem czy tak samo jest z T8.

Zbyt duże przekroczenie mocy skróci żywotność świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. To że układ ze świetlówki kompaktowej powinien być właśnie o ok 10-15% mocniejszy niż świetlówka, to tak. Np świetlówka T8 15/18W, ale układ 20W. Wiem że tak robią.

Natomiast co do T5. To chyba rozpędziłeś sie za mocno. T5 to zupełnie inna technologia, jak również inne napięcia i prądy do zapłonu. Nie odpalisz T5 na takim układzie. Musi byc specjalny elektroniczny zapłonnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poczytałem trochu. Przepalające się końcówki. Szybki zaczernianie końców świetlówki. Zostawienie gołego układu w pobliżu wody niezbyt mądre.

Ok, da się. Jednak, aby świetlówka spełniała swoją role, czyli świeciła pełną mocą, potrzeba dużo większego układu, i najlepiej jakiejś dobrej firmy. Do 24W/T5 podpinają układ z 40W kompaktu. Mocy układu, nie mocy strumienia świetlnego (40W to 8W kompaktu). Taka żarówa kosztuje 25-50zł. Układ do T5 30-55. Cena podobna. Układy z kompaktów za 5zł z Brikomarsze, będzie nam tylko niszczył świetlówkę. A ta znowu, na takim układzie, ma skróconą żywotność, zmniejszony strumień świetlny (co do akwarium jest kiepskim pomysłem) Jak dla mnie rozwiązanie jest dobre jako tym czasowe. Nie na dłuższą metę. Częstsza wymiana świetlówek, większy koszt, a na statecznik wydasz raz i tyle.

Aż z ciekawości jutro wezmę do pracy świetlówkę T5/14W i pokombinuję z układami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki statecznik można zastosować do świetlówki 2x30w ?

Taki statecznik elektroniczny z kompaktu (żarówki energooszczędnej) niestety nie można zastosować do 2 świetlówek jednocześnie.

2X30 można podłączyć do jednego statecznika ale magnetycznego z 2 starterami,albo elektronicznego z zdublowanym układem.

Aż z ciekawości jutro wezmę do pracy świetlówkę T5/14W i pokombinuję z układami.

Ja z ciekawością poczytam co z tego kombinowania wyszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiej firmy,bo te lepsze mają na tyle dobre podzespoły że uciągną mocniejsze o kilka Watt świetlówki.

Najlepiej jednak aby moc statecznika była o około 15% większa.Czyli w twoim wypadku kompakt 34-35W.Myślę że jak byś trafił jakiegoś philipsa lub osram to i 30W by starczyło.

Sprawdź jeżeli masz możliwość np w leroy merlin,mają tam przy wejściu takie kosze do utylizacji można mieć takiego kompakta za darmochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

No tak jak mówiłem. Sprawdziłem tą teorię.

 

Sprzęt: świetlówka Philips Master HE T5/14W/840

układ z żarówek kompaktowych 20W i 25W

 

Przed sprawdzeniem układów, podłączyłem świetlówke do statecznika, dedykowanego. Świeci tak jak powinna.

Następnie podłączyłem do układu 20W. Nic. Nawet nie próbowała.

No to podłączyłem do układu 25W. Świetlówka nic, nawet końce nie migały. Jednak w układzie zaczął iskrzyć transformator. Można wysnuc, że próbował wystartować, jednak napięcie zapłonu było nie wystarczające.

Tu sie próby kończą. Nie miałem jednak układu 30W, a specjalnie żarówki nie będę otwierał.

 

I teraz takie coś. Wg tabeli Philipsa, napięcia i prądy zapłonu kompaktu, wachaja sie w granicach 41-103V i 0.34-0.56A

świetlówki HE T5 14W to 167V i 0.167A. Więc jak widzisz. T5 są mniej prądożerne, przy wyższym napięciu. Do zapłonu T8 14W, potrzeba zaś 45V i 0.380A. A zresztą to stara zasada - wyższe napięcie pracy, mniejsze zużycie prądu. Dlatego T5 są o ok 60% oszczędniejsze od T8.

 

Tak więc. Jeżeli jest możliwe zapalenie T5 z układem kompaktowym, to tylko z jakiejś mocnej żarówki np 50/100W. Tam pewnie napięcie będzie wystarczające. Jednak, cena takiej żarówki jest podobna do ceny statecznika dedykowanego.

Jeżeli chcesz zdjęcia, co by nie było że sobie wymyśliłem, to dodam jutro. Teraz nie mam możliwości. Jednak będę jeszcze grzebał w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też najpierw próbowałem z philipsem 20W i nic,zero reakcji jedynie w elektronice coś bzyczało.Dopiero jak podłączyłem 15W z kompaktu do 15W świetlówki zaświeciło.Obydwa stateczniki miałem ze spalonych kompaktów,być może ta 20W była uszkodzona.Jak będę miał chwilę to spróbuję pomierzyć tę 20W bo może uszkodzona jest.

Tak więc. Jeżeli jest możliwe zapalenie T5 z układem kompaktowym, to tylko z jakiejś mocnej żarówki np 50/100W.

Ja ma co prawda T8 ale 15W na elektronice z żarówki także 15W i działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T8 tak, to zadziała. To ta sama technologia.

Może nie znam się za bardzo i nie łapię tych różnic technologii,a jeśli byś był tak dobry to prosiłbym o wyjaśnienie i jeżeli jestem w błędzie to proszę mnie poprawić.

 

Z tego co się orientuję to technologia T8 od T5 się różni,ale zasada działania już nie tak bardzo.

Czy to będzie świetlówka T12,T8,T5,T4,czy T2 to jest to lampa elektryczna mająca najczęściej kształt rury, pokrytej od wewnątrz luminoforem, wypełniona parami rtęci i argonem, w której źródłem świecenia jest promieniowanie widzialne emitowane przez warstwę luminoforu pokrywającego wewnętrzną powierzchnię rury.

Różnica polega ogólnie mówiąc jeszcze na tym że T5 można odpalić tylko statecznikiem elektronicznym (T8 jeszcze magnetycznym +starter),różnią się średnicą (T8-26mm a T5-16mm),sprawnością,typoszeregiem mocy i strumieniem świetlnym.

Podsumowując sposób zapłonu jest identyczy w T5 i T8 .Także z tą różnicą technologii zgoda,ale jeżeli chodzi o zapłon to są tylko magnetyczny ze statecznikiem magnetycznym (dławik) i zapłonnikiem (starterem) oraz elektroniczny.T8 można odpalić starterem magnetyczym i elektronicznym,T5 tylko elektronicznym i dlatego statecznik elektroniczny z kompaktu zadziałał u mnie zarówno z T8 jak i z T5 które też sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko sie zgadza. Wiesz, ja tez nigdy sie nie zagłębiałem w te technologie. T8 odpalisz na magnetycznych i elektronicznych. A T5 tylko elektroniczne. Jak pisałem wczesniej. Różnica jest w napięciu i prądzie zapłonowym. T8, stara technologia, do zapłonu potrzebuje 50V i 0.380A, więc duży prąd a małe napięcie. A co za tym idzie, większe zużycie prądu.

Natomiast T5 do zapłonu potrzebuje 140V ale 0.137A - duże napięcie i mały prąd. I mniejsze zużycie tego prądu przy większej skuteczności i efektywności strumienia świetlnego.

Może tak wytłumaczę. Silnik o mocy 50.000W zasilamy 230V, zwykłym gniazdem domowym. I daje nam to ~217A

Natomiast jezeli zasilimy go napięciem 400V, to prad spadnie do ~125A, czyli prawie o połowę. I co za tym idzie, za jego prace zapłacimy mniej więcęj połowę mniej.

I dalej. Skoro układ z kompaktu daje mi 50V, a zapłon T5 to 150V - to siłą rzeczy, świetlówka nie wystartuje. W środku nastepuje wyładowanie, które "podpala" opary rtęci i gaz. A żeby to nastąpiło, potrzeba odpowiedniego napięcia. Nie nagrzejesz wody do 100'C grzałką 100W, trzeba z co najmniej 800W.

 

Jeżeli twierdzisz że udało Ci się odpalić T5 na układzie kompaktu, to powiedz mi jaka to była świetlówka i jaki układ. osobiście to sprawdzę. Bo nadal twierdze - do zapłonu T5 potrzeba dużego napięcia, co mogą dać układy z dużych kompaktów - 100W?

Ja takich nie mam aby to sprawdzić. A kupowanie kompaktu za 50zł i sprawdzenie, jest bez sensu, za 60zł kupie statecznik.

 

A żeby było jeszcze ciekawiej, T5 maja 2 rodzaje HE i HO. HE - wysoka skuteczność świetlna, podwyższony strumień świetlny. I jedne nie będą pracować na statecznikach drugich. To są juz stateczniki dedykowane. Jednak tu mam małe rozeznanie, wiem tyle co tam gdzieś kiedyś przeczytałem.

I jak pisałem. Poszukam, poszperam, może cos znajdę. Jeżeli się mylę, to się nauczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...