Skocz do zawartości

LT vs HT - Istna makabra.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie dziwne uczucie;x coraz więcej czytam to gorzej;/ mam przekonanie że sobie nie poradzę itp.

Osobiście mi pasuje akwarium typu LT, czyli bez żadnych tam nawozów, kontroli pH w wodzie, itp ( HT czy jakoś tak ). Mi jest bardzo na rękę jako dla początkującego te LT, czyli brak żadnych nawozów dla roślin itp kontroli.. itp. Lecz sam nie wiem, czytam...czytam i coraz gorzej... każdy coś innego pisze;x Jedni piszą że do LT musi być słońce a sztucznego światła nie... itd.

Ja tutaj mam kilka konkretnych pytań .

Osobiście chce kupić akwarium o pojemności 112 litrów z oświetleniem 2x18W.

Pytania co do akwarium typu LT.

1.) Podłoże : Ziemia-balazt ( czy może być bez zmiemi )?

2.) Czy jako iż LT nie stosuje się żadnych wspomagaczy to woda będzie ciągle mętna ? Będą powstawać glony itp? Czy będzie typowy " kocił " gdy akwarium dorasta ( chodzi tutaj głównie o mętną wodę, glony itp ), dokładnie chodzi oto czy woda będzie w lt mętna.

3.) Czy LT ma sens na początkującego?

4.) Czy w takim akwarium mogę mieć tyle samo rybek co w HT?

5.) Może ktoś mi w skrócie napisać swoim słowami dla początkującego o co chodzi w LT, otóż doczytałem się że to typowy hardcor (taką mam opinie), brak oświetlenia , brak filtra itp, jak rośliny zgniją to niech tam dalej siedzą... To dla mnie się kupy nie trzyma...

 

Na prawdę... Miałem takie fajne plany, ;] wszystko przez więcej wiedzy straciło sens... Bez butli CO2 się podobno nie obejdzie żeby mieć bujną roślinność i krystaliczną wodę, bez nawozów, jakiś tam wspomagaczy tez się nie da, a LT to typowy hardcor... nie wiadomo od czego zacząć, jak woda ma być mętna w takim akwa to co za widoki ?

 

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia czasem powoduje problemy (typu glony których ciężko się pozbyć), ja mam akwarium bez żadnej ziemi, jako podłoże mam piasek bazaltowy i nie używam żadnych nawozów, z roślinnością nie (ma?) jest źle, glony także mi się nie pojawiają, co do mętnej wody, jeżeli będzie dojrzały filtr to nie powinno być mętnej wody, glony mogą powstać w czasie dojrzewania akwarium, później jeśli będziesz dbać o podmiany nie powinno być z tym problemu, można mieć określoną ilość ryb dla danego litrażu, nie ważne czy nawozisz itd czy też nie, ryby nie mogą żyć bez filtra, a rośliny potrzebują oświetlenia żeby mogły rosnąć.

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) Podłoże : Ziemia-balazt ( czy może być bez zmiemi )?

2.) Czy jako iż LT nie stosuje się żadnych wspomagaczy to woda będzie ciągle mętna ? Będą powstawać glony itp? Czy będzie typowy " kocił " gdy akwarium dorasta ( chodzi tutaj głównie o mętną wodę, glony itp ), dokładnie chodzi oto czy woda będzie w lt mętna.

3.) Czy LT ma sens na początkującego?

4.) Czy w takim akwarium mogę mieć tyle samo rybek co w HT?

5.) Może ktoś mi w skrócie napisać swoim słowami dla początkującego o co chodzi w LT, otóż doczytałem się że to typowy hardcor (taką mam opinie), brak oświetlenia , brak filtra itp, jak rośliny zgniją to niech tam dalej siedzą... To dla mnie się kupy nie trzyma...

 

1- Jeśli LT to musi być ziemia, chodzi o to że rośliny wyciągają z ziemi związki organiczne potrzebne do wzrostu, dzięki czemu nie trzeba stosować nawożenia, a w wodzie jest mniej substancji odżywczych dla glonów.

2- Woda będzie mętna max przez tydzień czasu, później się wyklaruje, a w zależności od rodzaju filtra (obiegu wody) będzie zależeć jej przejrzystość.

3- LT jest o wiele łatwiejsze w utrzymaniu niż HT - sporadyczne podmiany wody, ja u siebie tylko dolewam odparowaną wodę ok 10l na miesiąc czasu. Do tego nie trzeba nawozić, lać chemii na glony itp.

4- W akwarium LT możesz mieć nieco więcej ryb -takie kontrolowane przerybienie.

5- Tutaj znalazłem ciekawy artykuł:

http://forum.e-akwarystyka.pl/topics29/11352.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wiedzieć wszystko o LT tu kup lub wypożycz sobie książkę pt: "Rośliny akwariowe" Diany Walstad. A co do zakładania akwarium to nie ma się czego obawiać ja zakładałem miesiąc temu LT i jestem zadowolony po zalaniu akwarium woda była krystaliczna. Z glonami nie było większego problemu na początku za dużo czasu miałem włączone oświetlenie i przez to miałem trochę brązowego i zielonego pyłu. Co do rybek to trzeba mieć umiarkowaną obsadę i przekarmiać trochę rybki ,żeby robiły więcej kupek ,a z tego jest nawóz dla roślin.

 

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem akwarium na ziemi ogrodowej bo wcześniej miałem akwarium z samym żwirkiem i pomimo tego że nawoziłem to i tak rośliny padały. To akwarium które teraz mam na ziemi też się nie spisywało za dobrze gdybym nie zaczął nawozić w trzecim tygodniu po zalaniu stracił bym wszystkie rośliny.

1) Teoria o LT mówi że na dno dajesz 2cm ziemi bez nawozów i torfu na to moskitierę i na moskitierę żwir.

2) U mnie glony się pojawiły okrzemki ale to przez małą moc oświetlenia, zwalczyłem je ale widzę że wracają prawdopodobnie przez nadmiar azotu i zbyt małą ilość fosforu. Miałem też krasnostawa na korzeniu i znikomo małą ilość nitek. Woda nie jest mętna, choć u osób bez ziemi na nie widziałem bardziej przejrzystą, ale tak jak jest u mnie w tej chwili jest ok, nie ma potrzeby kombinować.

3) Tego nie wiem.

4) Czy to LT czy HT lepiej nie przerybiać nie chodzi już nawet o parametry wody tylko o stres rybek, jak przerybisz będą się źle czuły. W praktyce rybki z niewielkim przerybieniem sobie poradzą.

5) Z tego co ja wyczytałem o LT to chodzi o to że podmiany robisz raz na pół roku a w międzyczasie uzupełniasz tylko ubytki wody, niczym nie nawozisz, jak jakaś roślina gnije to masz ją zostawić, nie odmulasz dna, przekarmiasz ryby, zapewniasz światło słoneczne ale sztucznym światłem też doświetlasz. Fitra używasz tylko po to żeby mieszał wodę (napowietrzał). Ogólnie mówiąc LT to akwarium dla zapracowanych. Ale co to za przyjemność sypać tylko jedzenie rybkom?

 

Tak jak pisałem zrobiłem na ziemi a i tak nawożę bo jak nie wleję roztworów to i tak widzę niedobory azotu, fosforu i potasu. Od kiedy zacząłem też lać mikto to młode listki rosną szybciej i większe jak by GMO. CO2 w płynie też lałem ale mi się skończyło i chyba to jest powód powrotu okrzemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...