Skocz do zawartości

Restart akwa[problem]


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Muszę zrobić restart w swoim akwa ponieważ byłem za granicą i przez ten czas osoba która się nim zajmowała doprowadziła do okropnego stanu wody (cud że ryby żyją chociaż są w złej kondycji) na dnie zbiornika znajduje się około 2 cm warstwa odchodów, rośliny zarosły cały zbiornik. Między żwirkiem jest muł i chyba glony. I teraz moje pytanie, jak mogę zrobić restart akwa jeśli nie mam żadnego w zapasie aby rybki mogły przez 2-3 tyg tam zamieszkać do czasu ustabilizowania sie akwa głównego. Ile przeżyły by w wiaderku? Jest jakiś sposób aby to przeprowadzić w miarę bez stresowo dla rybek które i tak już ucierpiały? Jeśli tak to proszę o rady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na te swoim miejscu nie robił bym restartu. Najpierw przezedziłbym rośliny. Później odmulaczem ściągnął 1/4 wody z akwa, później w tej wodzie wypłukał gąbki z filtra, następnie umył szyby z glonów itp. Potem jeszcze odmulaczem 1/3 tego co zostało. Na koniec dodał świeżej odstanej wody. Czynność powtórzyć co 4 dni aż do powrotu stanu pierwotnego. Ale już bym nie płukał gąbki z filtra.

A jak już musisz robić restart to znajdź jakiś zbiornik gdzie mógłbyś wlać wodę z akwa i ryby na czas restartu. Wyjmij podłoże i je przepłukaj a akwa umyj wodą z solą by je odkazić.

 

Wytapkane z SXP.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko odmulał i przepłukał filtr. Podmiana wody 2 razy w tygodniu. Żadnego restartu (chyba że chcesz zmienić podłoże). Odkażanie akwarium bez odkażania roślin, podłoża niema sensu. Gdyby była jakaś choroba to tak. Restart akwa całkowicie zwiększy stres ryb a sam mówisz, że są w nie najlepszej kondycji, więc licz się z tym, że zacznął chorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł bym zrobić mniej więcej tak: spuścić do wiader około 90% wody (oczywiście wyłowić wcześniej rybki) wybrać żwir i lekko przepłukać w wodzie z akwa. Na środek dać jakieś 3-4 cm ziemi ogrodowej, przykryć np firanką i zasypać to starym żwirem, posadzić rośliny i wlać wodę tą co była wcześniej. Czy zabije to pożyteczne bakterie ? I czy po takim zabiegu będę mógł od razu wpuścić rybki. Braki wody uzupełnił bym odstaną kranówką z dodatkiem uzdatniacza i wymieszaną z wodą z filtra torfowego do zbicia ph. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 

 

Edit:

 

Gąbki filtra nie ruszał bym wcale, zależy mi na takim zabiegu ponieważ dokupiłem roślinek i dla lepszego ich rośnięcia chciał bym dać ziemię a przy okazji oczyścił bym trochę to akwa.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...