Jump to content

Restart akwa[problem]


Recommended Posts

Witam

Muszę zrobić restart w swoim akwa ponieważ byłem za granicą i przez ten czas osoba która się nim zajmowała doprowadziła do okropnego stanu wody (cud że ryby żyją chociaż są w złej kondycji) na dnie zbiornika znajduje się około 2 cm warstwa odchodów, rośliny zarosły cały zbiornik. Między żwirkiem jest muł i chyba glony. I teraz moje pytanie, jak mogę zrobić restart akwa jeśli nie mam żadnego w zapasie aby rybki mogły przez 2-3 tyg tam zamieszkać do czasu ustabilizowania sie akwa głównego. Ile przeżyły by w wiaderku? Jest jakiś sposób aby to przeprowadzić w miarę bez stresowo dla rybek które i tak już ucierpiały? Jeśli tak to proszę o rady. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja na te swoim miejscu nie robił bym restartu. Najpierw przezedziłbym rośliny. Później odmulaczem ściągnął 1/4 wody z akwa, później w tej wodzie wypłukał gąbki z filtra, następnie umył szyby z glonów itp. Potem jeszcze odmulaczem 1/3 tego co zostało. Na koniec dodał świeżej odstanej wody. Czynność powtórzyć co 4 dni aż do powrotu stanu pierwotnego. Ale już bym nie płukał gąbki z filtra.

A jak już musisz robić restart to znajdź jakiś zbiornik gdzie mógłbyś wlać wodę z akwa i ryby na czas restartu. Wyjmij podłoże i je przepłukaj a akwa umyj wodą z solą by je odkazić.

 

Wytapkane z SXP.

 

 

Mapet

Link to comment
Share on other sites

Ja bym tylko odmulał i przepłukał filtr. Podmiana wody 2 razy w tygodniu. Żadnego restartu (chyba że chcesz zmienić podłoże). Odkażanie akwarium bez odkażania roślin, podłoża niema sensu. Gdyby była jakaś choroba to tak. Restart akwa całkowicie zwiększy stres ryb a sam mówisz, że są w nie najlepszej kondycji, więc licz się z tym, że zacznął chorować.

Link to comment
Share on other sites

Mógł bym zrobić mniej więcej tak: spuścić do wiader około 90% wody (oczywiście wyłowić wcześniej rybki) wybrać żwir i lekko przepłukać w wodzie z akwa. Na środek dać jakieś 3-4 cm ziemi ogrodowej, przykryć np firanką i zasypać to starym żwirem, posadzić rośliny i wlać wodę tą co była wcześniej. Czy zabije to pożyteczne bakterie ? I czy po takim zabiegu będę mógł od razu wpuścić rybki. Braki wody uzupełnił bym odstaną kranówką z dodatkiem uzdatniacza i wymieszaną z wodą z filtra torfowego do zbicia ph. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 

 

Edit:

 

Gąbki filtra nie ruszał bym wcale, zależy mi na takim zabiegu ponieważ dokupiłem roślinek i dla lepszego ich rośnięcia chciał bym dać ziemię a przy okazji oczyścił bym trochę to akwa.

 

 

Mapet

Link to comment
Share on other sites

Głównie moje pytanie polega na tym czy taki zabieg jaki chce przeprowadzić może się udać ? I czy żwir który wyciągnę zalać wodą z akwa czy zostawić go na sucho w wiaderku? I ile mam mniej więcej czasu aby bakterie przeżyły.

Link to comment
Share on other sites

Wyciągnąć do wiaderka, zalać wodą, ile przeżyją ciężko powiedzieć, są to bakterie tlenowe, dopóki tlen będzie w wodzie będą żyły. Przydała by się również jakaś cyrkulacja. Dulle Ci zresztą wszystko w sumie napisała.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...