Jump to content

zoolek no3 i ph - nienormalne wyniki


tomeksup
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie. Temat dotyczy testów kropelkowych zooleka no3 i ph. Czytałem już sporo opinii na ich temat. Jednak nie znalazłem rozwiązania problemu.

 

Mianowicie:

Kupiłem w sklepie internetowym testy zooleka ph, gh i kh, no3. Termin ważności jest ok. Z działaniem testu gh i kh nie ma problemu. Problem jest no3 i ph

1) Zrobiłem już wiele razy test na no3 w akwarium. Wynik zawsze pokazywał kolor czerwony a nawet wiśniowy. Ryby powinny nie żyć już dawno. Pomiędzy testami wykonywałem nawet 30% podmiany wody w akwarium 96l. Wyniki takie same - stężenie no3 ponad dopuszczalne normy i skalę. Zrobiłem test wody z kranu i otrzymałem kolor żółty. Test robiłem zgodnie z instrukcją producenta i wg tego co pokazywali mi doświadczeni akwaryści.

Nawet przeprowadziłem doświadczenie. Przygotowałem dwa testy no3 z różnych źródeł i wodę z dwóch różnych, nie mających nic wspólnego ze sobą akwariów.

a) zmierzyłem moim testem no3 u mnie - wynik poza skalą. Tym samym testem zmierzyłem no3 wodę znajomego - wynik ok 10mg/l.

b) zmierzyłem testem kolegi u mnie - wynik żółty (0). U kolegi w wodzie tym testem wykazuje 10mg/l.

 

Dlaczego mój test na mojej wodzie szaleje? Jeszcze nigdy nie pokazał wartości w skali. Wiem, że no3 u mnie jest ok bo zachowania ryb są normalne, brak nawet śladów glonów, rośliny rosną.

Zastanawiający jest kolor odczynnika - proszku. U mnie srebrny, szary. U kolegi delikatnie szary w kierunku białego. Oba testy mają dobrą datę ważności. Może w mojej wodzie jest coś co fałszuje wyniki ?

 

Drugi problem dotyczy ph.

Test 6-8 pokazuje kolor mocno niebieski - poza skalą (niby 8). Test 4-9 pokazuje kolor turkusowy (niby 7,5). Sytuacja ta występuje przy używaniu mojego testu na wodzie u mnie, w kranie, i u kolegi w akwarium. Nie miałem innego testu dla porównania. Może ktoś ma sugestię odnośnie przyczyny takiej sytuacji ?

Link to comment
Share on other sites

Mam również testy zooleka- też zawsze dziwi mnie ph- rozumiem, że mogę mieć twardą wodę w kranie........ ale przy wymianie wody na destylowaną- zawsze przy cotygodniowej dolewce, ph cały czas między 7,4-7,6........

 

 

Spam? Mapet

Link to comment
Share on other sites

NO3 - jak miałem za wysokie stężenie to o ile dobrze pamiętam był kolor mocno czerwony i nie szło nic odczytać ponieważ nie było takiego koloru.

 

Jak jest dobry poziom tzn. ok 10/15 mg/l pokazują dobrze więc jak nie da rady odczytać to wychodzi poza skale testu. Pisałem do zoolka meila i przyszła odpowiedź, że jest tak jak pisałem - koniec skali - za wysoki poziom NO3.

Link to comment
Share on other sites

Podmieniasz wodę?

Mi NO3 mocno zbiła mała korekta w nawożeniu tzn. zacząłem podawać KH2PO4, K2SO4, MgSO4, a zaprzestałem podawania KNO3 co w rezultacie dzięki roślinom zbiło mi NO3 do ok. 5mg/l w niecały tydzień, a początkowo było ponad skale.

Link to comment
Share on other sites

Miałem podobnie na początku, NO3 było wysokie i Ph również a też używam testów ZOOLEK'u. Udało mi się zbić NO3 i Ph dopiero gdy do kubełka dodałem torfu, oczywiście co za tym idzie spadła twardość wody w tej chwili jest miękka. Może masz bardzo twardą wodę i dlatego Ph wychodzi Ci wysokie. Ja również podmieniałem 30% wody najpierw z kranu (bardzo twarda) potem lałem destylowaną a twardość ciągle duża do tego Ph ciągle ponad 7,4.

 

Mój problem rozwiązały wkłady ZEOS, NITRAS i HUMOS do kubełka.

Link to comment
Share on other sites

Nie próbowałem. Część osób twierdzi, że zoolek to dobre testy i poleca je, inni nie polecają. Chyba będę musiał kupić inne testy. Problem mam także z testem Ph.

 

Teraz zamierzam przeprowadzić_kalibrację testów gh i kh zooleka. Pobiorę próbki wody w terenie, zbadam zoolekiem, a następnie określę precyzyjnie w laboratorium 10 charakterystycznych parametrów wody. Spróbuję ustalić poprawkę korygującą wskazania zooleka.

Link to comment
Share on other sites

Dołączę się do pytania o test zooleka z PH.

Mi również od początku założenia akwarium wychodzi ciągle 7,6.

 

Podmieniłam w tym czasie połowę wody na demineralizowaną, usunęłam wszystko, co mogłoby ph podnosić.

 

Czy możliwe , że test jest niemiarodajny ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...