Skocz do zawartości

zoolek no3 i ph - nienormalne wyniki


tomeksup
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Temat dotyczy testów kropelkowych zooleka no3 i ph. Czytałem już sporo opinii na ich temat. Jednak nie znalazłem rozwiązania problemu.

 

Mianowicie:

Kupiłem w sklepie internetowym testy zooleka ph, gh i kh, no3. Termin ważności jest ok. Z działaniem testu gh i kh nie ma problemu. Problem jest no3 i ph

1) Zrobiłem już wiele razy test na no3 w akwarium. Wynik zawsze pokazywał kolor czerwony a nawet wiśniowy. Ryby powinny nie żyć już dawno. Pomiędzy testami wykonywałem nawet 30% podmiany wody w akwarium 96l. Wyniki takie same - stężenie no3 ponad dopuszczalne normy i skalę. Zrobiłem test wody z kranu i otrzymałem kolor żółty. Test robiłem zgodnie z instrukcją producenta i wg tego co pokazywali mi doświadczeni akwaryści.

Nawet przeprowadziłem doświadczenie. Przygotowałem dwa testy no3 z różnych źródeł i wodę z dwóch różnych, nie mających nic wspólnego ze sobą akwariów.

a) zmierzyłem moim testem no3 u mnie - wynik poza skalą. Tym samym testem zmierzyłem no3 wodę znajomego - wynik ok 10mg/l.

b) zmierzyłem testem kolegi u mnie - wynik żółty (0). U kolegi w wodzie tym testem wykazuje 10mg/l.

 

Dlaczego mój test na mojej wodzie szaleje? Jeszcze nigdy nie pokazał wartości w skali. Wiem, że no3 u mnie jest ok bo zachowania ryb są normalne, brak nawet śladów glonów, rośliny rosną.

Zastanawiający jest kolor odczynnika - proszku. U mnie srebrny, szary. U kolegi delikatnie szary w kierunku białego. Oba testy mają dobrą datę ważności. Może w mojej wodzie jest coś co fałszuje wyniki ?

 

Drugi problem dotyczy ph.

Test 6-8 pokazuje kolor mocno niebieski - poza skalą (niby 8). Test 4-9 pokazuje kolor turkusowy (niby 7,5). Sytuacja ta występuje przy używaniu mojego testu na wodzie u mnie, w kranie, i u kolegi w akwarium. Nie miałem innego testu dla porównania. Może ktoś ma sugestię odnośnie przyczyny takiej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 - jak miałem za wysokie stężenie to o ile dobrze pamiętam był kolor mocno czerwony i nie szło nic odczytać ponieważ nie było takiego koloru.

 

Jak jest dobry poziom tzn. ok 10/15 mg/l pokazują dobrze więc jak nie da rady odczytać to wychodzi poza skale testu. Pisałem do zoolka meila i przyszła odpowiedź, że jest tak jak pisałem - koniec skali - za wysoki poziom NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie na początku, NO3 było wysokie i Ph również a też używam testów ZOOLEK'u. Udało mi się zbić NO3 i Ph dopiero gdy do kubełka dodałem torfu, oczywiście co za tym idzie spadła twardość wody w tej chwili jest miękka. Może masz bardzo twardą wodę i dlatego Ph wychodzi Ci wysokie. Ja również podmieniałem 30% wody najpierw z kranu (bardzo twarda) potem lałem destylowaną a twardość ciągle duża do tego Ph ciągle ponad 7,4.

 

Mój problem rozwiązały wkłady ZEOS, NITRAS i HUMOS do kubełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem. Część osób twierdzi, że zoolek to dobre testy i poleca je, inni nie polecają. Chyba będę musiał kupić inne testy. Problem mam także z testem Ph.

 

Teraz zamierzam przeprowadzić_kalibrację testów gh i kh zooleka. Pobiorę próbki wody w terenie, zbadam zoolekiem, a następnie określę precyzyjnie w laboratorium 10 charakterystycznych parametrów wody. Spróbuję ustalić poprawkę korygującą wskazania zooleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...