Jump to content

Rybki jedzące glony...


sebek11
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie jest napisane mam pytanie czy są rybki, albo inne zwierzątka akwariowe które pożerają glony (wygladają jak kępki trawy)... proszę o szybką odpowiedź bo akwarium szybko mi glonieje...

Link to comment
Share on other sites

Są to glony w postaci takich nitek?

nirwania poleciła mi kosiarki do 70l ale to juz naciągany litraż był dla nich :/

Do 54l kosiarek bym nie polecał

Glony jedzą m.in. ślimaki,otoski ;)

.... i krewetki amano, ale nie wiem czy te Twoje glony im posmakują.
Krewetki powinny zjeść te glony.
Link to comment
Share on other sites

ja proponował bym dojść do tego czemu te glony ci rosną i napisz o nich coś więcej jaki kolor jakie długie itd napisz też coś o swoim akwarium jakie nawożenie jakie oświetlenie co jaki czas robisz podmiany i ile bo rybki wszystkich problemów z glonami za ciebie nie załatwią

Link to comment
Share on other sites

Na razie nie nawoziłem. Zapomniałem cholewcia kupić coś dzisiaj. Miałem na myśli kulki firmy JBL. Oświetlenie na razie jedna świetlówka OSRAM 15W, typ 865 czyli 6500K i odbłyśnik z blachy oraz listwa 12 LEDów. Wszystko pali pali się ok. 13godzin (może za długo?). Do akwa nie dochodzi słońce. Mam zamiar dodać drugą małą 8W T5 Philipsa Aquarelle 10000K ale to niestety musi poczekać.

A co do nawozów - czy zwykłe kulki glinowo-torfowe są dobre?

Link to comment
Share on other sites

Hmm Zmniejsz jak na razie długość świecenia do 12 później do 11 może chociaż się pomniejszy ich liczba.

Dziwne bo masz 0.27W/l a pomimo się ukazują ;/

Wiadomo że istnieje chemia.... ale wiesz co to za świństwa w ostateczności użyj Algin itp.

Rób częstsze podmiany lub większe ( ale nie przesadzaj),no i monotonnie usówaj je mechanicznie( czyścik magnetyczny czy skrobaczka)

Otoski, Krewecie

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

witam, u mnie też na roślinkach na liściach są czarne włoski. jak się ich pozbyć?

pozdrawiam

Kup sobie najlepiej kilka otosków lub ampularię lub krewetki.One powinny sobie poradzić z tym problemem. ;)
Link to comment
Share on other sites

ok. a której rybce będzie najlepiej w niewielkim 18L akwarium. rybki ktore juz są to: bojownik,3 danonki, kirysek, glonojad i 1 platka. czy ktoraś z wymienionych przez Ciebię rybek może nie przeżyc w takim składzie? :)

Link to comment
Share on other sites

:roll: no to pięknie.to dziwne bo znajomy od ktorego kupiłam to akwarium miał kilka lat w nim rybki i tez po kilka i nigdy nie narzekał że mu padają.myslałam ze jest im dobrze, nie wiedziałam ze jestem dla nich sadystką :cry: pan w zoologiku tez nic nie mowił ze jest ich za duzo.zaczne zatem od nowego akwarium w takim układzie.
Link to comment
Share on other sites

Mi raz w zoologu polecili roslinę na którą facet mówił skrzydłoliść. Spodobała mi się bo kwitła :o Lecz kiedy wróciłem do domu, weszłem do pokoju a tu na półce identyczna roślina w doniczce :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

wypadałoby najpierw zacząć od przyczyny powstania glonów oraz określenia jaki to glon, jeżeli masz do czynienia z sinicami to żadne stworzonka ich nie jedzą. ja mam 0,27W/L Rośliny rosną znakomicie a mimo to pojawiły się sinice, w przypadku ich pojawienia się w grę wchodzą częste podmiany wody [zapewne PO4 jest wysokie], warto poczytać o stosunku Redfielda.

 

Silny prąd wody sprzyja namnażaniu się tego typu glonom dlatego warto np przerobić filtr na deszczownię. Dodatkowo całkowite zaciemnienie zbiornika.

 

Ja osobiście walczę stosując Erytromycynę, antybiotyk wykorzystywany w weterynarii. Jest nieszkodliwy dla ryb i roślin. Wg danych podanych na jednym z for roślinnych po zakończeniu kuracji dzięki składnikom w/w antybiotyku rośliny dostają "kopa" i szybko rosną.

 

Po 2 dniach zaciemnienia zbiornika i stosowaniu Erytromycyny widzę już pierwsze sukcesy, wszelkie małe zalążki na liściach zniknęły, pozostały już tylko te najbardziej zaatakowane gdzie meszek jest mocno zbity i czarny, przeważnie na brzegach liści.

 

Dodatkowo warto na przyszłość zapobiegać nawrotowi [Erytromycyna] eliminuje skutki, ale nie wyklucza przyczyny.

 

Dlatego trzeba byłoby się skupić na wymaganiach naszych roślin. Jeżeli mamy żabienice różnego typu tylko i wyłącznie + ewentualnie szybko rosnące rośliny łatwe w uprawie jak np. rogatek sztywny czy nurzaniec to należałoby stosować wyłącznie nawozy w postaci specjalnych kulek podawanych do podłoża, gdyż Echinodorusy czerpią wartości odżywcze poprzez system korzenny. Lanie płynnych nawozów sprzyja bardziej glonom, gdyż żabienice nie są w stanie przyjąć tej formy nawożenia w szybko przyswajalny sposób.

 

Polecam JBL kugeln dla fanów Echinodorusów. Raz włożone kulki w podłoże wystarczają na wiele miesięcy gdyż wartości odżywcze czerpane są w powolnym tempie.

Link to comment
Share on other sites

Nie odbiegajmy od tematu...

Chodzi o Rybki i Zwierzątka które jedzą glony...

Otosek

Kosiarka

Krewecie

Ślimaki

Zbrojniki

A Bocja Wspaniała? Wiem że lubi ona ślimory a co z glonami?

Link to comment
Share on other sites

ja mam 6 krewetek i jakoś na żabienicy ciemne kropki są a na roślince przypominającej miniaturkę nurzańca mam takie niteczki ale to jak napisał kirysek efekt mocnego strumienia wody z filtra bo tylko na 2 z 3 tych roślinek są niteczki

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...