Skocz do zawartości

akwarium 112 L od zera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie na temat założenia akwarium jak w temacie 112 L, odrazu zaznaczam, że jestem początkującym akwarystą (tzn hmm małe sprostowanie akwarium miałem od dziecka ale, czy to miało coś wspólnego z poważną akwarystyką raczej wątpię zawsze ale to zawsze po jakimś czasie gniły mi rośliny i dawałem za wygraną) więc za jakiekolwiek `` babole `` z góry przepraszam i proszę o wyrozumiałość. Z racji, że to mój pierwszy wpis troszkę się rozpiszę mam nadzieję, że nikogo nie zrażę do siebie. Ok do rzeczy mam zamiar od nowa zacząć z akwarystyką od ok 2 tyg czytam co tylko możliwe o starcie zbiornika od zera tzn podłoże, chemia oświetlenie filtracja sprzęt itd. Zaznaczam że nie chcę inwestować nie wiadomo ile odrazu ale ok 200 -300 pln na początek. Akwarium już mam filtr kaskadowy ( jakiś chińczyk ale daje radę szczerze mówiąc, grzałka z termostatem 100 W.

Wiem, że w internecie jest ogrom informacji ale chciałbym zawęzić na maxa obszar poszukiwań dlatego postanowiłem zasięgnąć nieco wiedzy doświadczonych fachowców. Proszę o informacje na temat oświetlenia tutaj myślałem o oświetleniu LED 4 x Gu10 48Led, podłoże - ziemia bez jakichkolwiek nawozów , na to czarny bazalt 2-4 mm , nawożenie hmm CO2 w płynie ewentualnie jakaś ``bimbrownia`` na początek plus nawożenie ( właśnie co polecacie ) wiem że zależy od parametrów wody .Jeśli zły dział odrazu przepraszam i liczę na wyrozumiałość.

 

dzidzia1982

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zakładanie akwarium, to myślałam, że najpierw ustala się ewentualnych jego mieszkańców (ryby i rośliny) a dopiero potem konfiguruje cały sprzęt i wyposażenie. No bo stosując podłoże bazaltowe musisz uważać na kupno ryb przydennych. Podłoże bazaltowe jest o ostrych krawędziach i wszystkie glonojady, kiryski, sumy itp pokaleczą sie na nim. Poza tym oświetlenie też dobiera się w zależności od potrzeb ryb i roślin (fajny artykuł widziałam na stronie http://www.domowe-akwarium.pl/oswietlenie.php i szczegółowo opisane świetlówki http://www.domowe-akwarium.pl/swietlowki_na_rynku.php). Jakkolwiek nie postąpisz, to pamiętaj że po zalaniu wodą swojego akwarium musisz poczekać, aż się ustabilizuje w nim woda (pH, twardość itp) - do tego z pewnością przydałyby ci się testy na jakość wody. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie ledowe jakoś do mnie nie przemawia. Wszystko zależy od tego jakie rośliny chcesz hodować-jakieś o minimalnych wymaganiach powinny pociągnąć ale szału nie będzie.O CO2 nie musisz się martwić,bo kompletnie się nie przyda przy takiej ciemności :-) Napisz,czego oczekujesz i wtedy pogadamy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, jeśli dopiero zaczynasz z akwarystyką, to nie polecałbym wykładać dna akwarium ziemią. Możesz bardzo łatwo nabawić się glonów, przy czym musisz bardzo, ale to bardzo uważać aby ziemia się nie dostała do słupa wody, gdyż grozi to 100% inwazją glonów. Uprzedzam również, że musisz także nawozić.

Nie polecałbym również LEDów, rośłiny nie bardzo chcą na owym oświetleniu rosnąć. Najlepiej kup świetlówki by było te 0,3W/l, chyba że chcesz bardziej wymagające rośliny to przydałoby się juz te 0,5W/l+CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie nawożenia, mianowicie czytam już od kilku dni o różnych metodach nawożenia i nie wiem co wybrać. Zdaję sobie sprawę , że nawożenie solami wyjdzie najtaniej, wiem też że wszsytko będzie uzależnione od parametrów wody. Zrobienie przeliczników jak dla mnie narazie czarna magia. Jak to się ma do stosowanych jednostek tj np:

 

20 ppm PO4 ile to jest mg/l ?, dalej ile zapodać na 100 l akwarium ? , czy 1ppm=1mg/l ?

hmm nie wydaje mi się,

 

znalazłem coś takiego:

 

NO3 1mg/l = 0,29ppm

PO4 1mg/l = 0,19ppm

K 1mg/l = 0,45ppm

Mg 1mg/l = 0,75ppm

Ca 1mg/l = 0,46ppm

SO4 1mg/l = 0,19ppm

CO3 1mg/l = 0,30ppm

Fe 1mg/l = 0,32ppm

 

Czy ktoś z Was jest w stanie potwierdzić zgodość powyższego zapisu ?

 

Które pierwiastki są najważniejesze na początku ? Chciałbym założyć zbiornik ze średnią ilością roślin raczej mniej wymagających na początek.

Jakie testy zakupić na początek?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 ppm = 1 mg/l To jest to samo. Zrobienie roztworu (bo chyba o to Ci chodziło) jest bardzo proste. Wszystko wyliczasz za pomocą kalkulatora. Tak samo jak i wstępne dawki, później je korygujesz w zależności jak CI wyjdą testy.

Testy gdy priorytetem sa ryby:pH, KH, GH, NO2, NO3, NH3/NH4, gdy rośliny: pH, KH, NO3, PO4, Fe.

Najlepiej gdybyś miał wszystkie.

Tu masz dwa tematy które warto przeczytać:

moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz z akwarystyką więc po co ładować się w ziemie nawozy itd ? Kup sobie roślinki szybko rosnące i łatwe w używaniu a jak już nawozy to kup np węgiel w płynie do tego jakiś nawóz makro i tam masz na etykiecie jak stosować i do tego kulki glin torf. Szkoda kasy na testy.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem, opcja z ziemią w sumie najtańsza, plus nawożenie solami też za grosze można powiedzieć.Podłoże Manado same pozytywne opinie ciężko się zdecydować. Im więcej czytam coraz więcej wątpliwości, jest jeszcze kwestia filtracji marzy mi się kubełek ale za w miarę dobry, firmowy to wydatek od 300 zł w górę. Za chińską jakość mam tu na myśli HW 304B połowa kosztów i tez zbiera pozytywne opinie alternatywa dla filtrów rzędu 300 - 400 zł. Na razie chłonę wiedzę jak gąbka a co z tego wyjdzie zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat chińskich kubłów nie będę się wypowiadał bo nie miałem przyjemności z nimi współpracować ;) ale za to z Manado owszem :D Manado jest jałowym podłożem i nie widzę sensu przykrywania go bazaltem, jakiś substrat bądź ziemia i na to Manado to wtedy ma to sens.

 

Zaczynasz z akwarystyką więc po co ładować się w ziemie nawozy itd ? Kup sobie roślinki szybko rosnące i łatwe w używaniu a jak już nawozy to kup np węgiel w płynie do tego jakiś nawóz makro i tam masz na etykiecie jak stosować i do tego kulki glin torf. Szkoda kasy na testy.

 

 

Mapet

 

Jeśli kolega jest miłośnikiem zieleniny to lepiej od razu wszystko zrobić tak jak się należy a nie później znowu przerabiać zbiornik i wydawać dodatkowo kasę :) i to akurat wiem z własnej autopsji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm chyba pomału zaczynam czaić co i jak z tym podłożem przynajmniej zawężę obszar poszukiwań. Więc albo Manado, albo ziemia plus na to czarny bazalt. Czekam na Wasze opinie i propozycje odpowiedniego nawożenia dla właściwego podłoża, przede wszystkim kiedy zacząć i jakie ilości. Jak kolega wspomniał wyżej roślinniak...dla mnie marzenie. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo Manado nic nie da, albo substrat lub ziemia i na to Manado lub ziemia i na to bazalt. Osobiście jestem na etapie sprawdzania JBL Aquabasis + Manado ale na wnioski z mojej strony jeszcze za wcześnie, no może powiem tyle że fajnie wygląda ;). Jeśli chodzi o nawożenie no to standard- albo cała linia nawozów jakiejś firmy (opcja droga) lub solami (opcja tania). Z tego co widzę to chciałeś wydać 200-300zł a przy zbiorniku roślinnym jest to raczej mało realne i tutaj radziłbym się zastanowić, albo wykładasz trochę większe fundusze albo robisz coś tańszego typu BW, Malawi lub ewentualnie roślinny LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...