Skocz do zawartości

Zakładanie zbiornika 84l dobór obsady i kilka innych pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam zbiornik 84l, 70x40x30

 

Oświetlenie: świetlówka 1x24 6500K

Filtr: aquael circulator 650

Grzałka: aquael AQn 75W

Podłoże: piasek kwarcowy 1mm + żwirek, łupek serycytowy (z tego co czytał nie powinien wpływać na parametry wody)

Parametry wody: jeszcze nie znane, jednak aktualne dane ze strony wodociągowej mówią o:

mg CaCO3/dm3: 215

dH (niemieckie): 12

Clarka (angielskie): 15

f (francuskie): 22

 

Mam do Was kilka pytań, prosiłbym o pomoc i wyrozumiałość ponieważ jest to mój pierwszy zbiornik :)

1. Jakie roślinki na początek, dodam że nie zamierzam korzystać z CO2 i czy te 24w wystarczą na jakiekolwiek roślinki, barwa światła jest wiem że jest już odpowiednia.

2. W którym miejscu byście te roślinki posadzili (pod piaskiem jest gruba warstwa żwirku żeby rośliny mogły zapuścić korzenie)?

3. Jaką obsadę byście polecili na początek, chciałbym kilka większych rybek (mogą być jednego gatunku) łatwych w utrzymaniu?

4. Czy muszę odmulać zbiornik tam gdzie jest warstwa piasku czy wystarczy wsadzić odmulacz na środku zbiornika i w taki sposób przeprowadzać odmulanie?

5. Czy konieczne są kryjówki dla rybek, czy może wystarczą te skały i rośliny?

 

Z góry dzięki za pomoc, jutro lub po jutrze mam zamiar posadzić roślinki o ile mi doradzicie jakie. Wodę już uzdatniłem i z niecierpliwością czekam aż zbiornik dojrzeje:) W załączniku zdjęcie zbiornika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Odnośnie sadzenia roślinek to może być ciężko z utrzymaniem czegokolwiek na takim jałowym podłożu. Poza tym najlepiej przyjrzeć się zbiornikom innych i poczytać jakie roślinki mają i jakie światło i wybierz co Ci się podoba.

4. Chyba nie bardzo wiesz na jakieś zasadzie działa odmulanie. Jeśli będziesz miał bród na piasku to będziesz musiał odmulić.

5. Kryjówki zależą od obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po dłuższym namyśle zmieniłem wystrój zbiornika, kupiłem czarny żwirek, pod rośliny dałem kulki gliniano-torfowe, zrobiłem tło przy użyciu styropianu. Mam jednak wątpliwości co do zdrowia dwóch kupionych roślinek (Microsorium pteropus), otóż mają one brązowe plamki i uszkodzone niektóre listki (w załączniku zdjęcie tych roślin). Czy to jest jakaś choroba roślin? Czy Waszym zdaniem wystarczy roślinek do prawidłowego funkcjonowania zbiornika, tzn. przemian różnych związków itp. (rośliny widać na zdjęciu z pierwszego postu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz słabe oświetlenie bo niecałe 0,3 w/l a przy takim świetle dużo roślinek nie urośnie. Z tyłu możesz posadzić Nurzańca nie jest to wymagająca roślinka a rośnie bardzo szybko, możesz zrobić sobie trawnik z wgłębki lub mchu.

Co do obsady to molinezja na pewno odpada dla nich co najmniej 100 l, neonów możesz mieć koło 20 sztuk do tego 5 6 kirysów spiżowych i jak chcesz większe ryby to pielęgniczki ramireza. Dla kirysów i ramirez musisz zrobić kryjówki.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie proponuj początkującej osobie zakładania akwarium z wgłebką jako "trawnik", za dużo na starcie i dla laika z tym roboty. Wbrew pozorom wgłębka to bardzo wymagająca roślinka, która potrzebuje sporej pielęgnacji.

Światło ma idealną barwę, jednak faktycznie jest go za mało.

Co do mikrosorium, to może jednak będzie jakoś rosło (jakoś), są rośliny nie wymagające dużych nakładów świetlnych. Poczytaj o tym, u nas sporo takich tematów.

Jeśli chodzi o podłoże i kamienie ozdobne, to kolorystyka mi się kłóci. Pasowały by tu zwykłe korzenie.

Co się tyczy obsady- na zbrojnika akwarium stanowczo za małe, na kiryski dno jest nieodpowiednie- bazalt jest ostry. Reszty nie skoryguję, pozostawiam to znawcom tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, dokupiłem jeszcze kilka roślinek takich jak:

Hygrophila siamensis

Sagittaria subulata

Rogatek

 

Poza tym, dziś przyszły testy, wyniki są następujące (po dwóch tygodniach dojrzewania zbiornika):

NO3: 10

NO2: 0

GH: >4

KH: 10

pH: 8

Cl2: 0

 

Wszystkie parametry niby są ok, oprócz pH... Może macie jakieś sprawdzone sposoby na obniżenie pH, czytałem że można wrzucić szyszkę, czy zdaję to egzamin? Po przeczytaniu kilku artykułów, mam zamiar hodować molinezje black molly, więc pH powinno wynosić od 7,2 - 7,7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ph i twardość wody to parametry nie istotne ponieważ i tak praktycznie wszystkie ryby hodowane są w kranówie a ona jest raczej podobna. Ważna jest temperatura i litraż.

 

Teraz możecie po mnie jechać:D

 

 

To ja radzę Ci poczytać o potrzebach ryb. I dopiero się odzywać. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie wody demineralizowanej zmiękczy wodę i obniży PH. Jeśli boisz się stosować bimbrownię, to możesz tak postępować. Ale to bardziej kosztowne. Aktualnie ceny trochę spadły i w markecie 5l demi można kupić już za około 3pln. Możesz też jako podłoże zastosować gotowy substrat. One z reguły buforują i trochę obniżają PH. U mnie AS II+ tak robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znów dokonałem pomiaru wody i ph spadło do 7.6, z tym, że teraz niepokoi mnie GH ponieważ jest bardzo małe na poziomie 4 jednostek, dziś mam zamiar wpuścić ryby, czy możliwe jest, że po ich wpuszczeniu GH wzrośnie, czy jednak muszę kupić jakiś preparat typu sól twardą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...