Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 720l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium 112l od dwóch lat.

Na tą chwilę będę musiał je niestety sprzedać ponieważ wyjechałem do Anglii i po powrocie będę chciał założyć coś znacznie większego.

Myślałem o akwarium 720 litrów wymiary 200x60x60.

Z tego co wyczytałem taki baniak wymaga o wiele więcej niż moje poprzednie akwarium stąd post do was o małą pomoc.

Miało by być to akwarium słodkowodne roślinne.

Oświetlenie wiadoma sprawa będzie mocniejsze z tego co widziałem u innych to jest to 2x80 wat dobrej firmy.

Filtr zewnętrzny myślałem o unimax 700 – poprzednio miałem unimax 250 i spisywał się rewelacyjnie.

Podłoże żwir rzeczny, kilka gatunków roślin, korzenie.

Moje pytania do was:

1) Czy podołam wyzwaniu zmiany baniaka 100l na 720l ? czy to nie za duża zmiana ?

2) Czy CO2 będzie konieczny ? jeśli tak to jaki kupić i w jaki sposób to podłączyć – czytałem o czymś w rodzaju automatycznego podawania co2.

3) Czy pod żwir dać jakieś dodatkowe podłoże dla roślin ? widziałęm na filmie tetry jak gościu dawał coś w rodzaju nawozu

4) Co jeszcze powinienem wiedzieć i zastosować przy tak dużym akwarium ?

5) Jaka obsada na taki baniak? Czytałem że max 50-70 rybek , ale ile gatunków ? W moim poprzednim akwarium miałem około 9 gatunków za co zostałem skrytykowany ponieważ nie wolno mieszać tylu gatunków rybek a czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego ? miałem obsadę z 9 gatunków rybek i nic złego się nie działo.

Myślałem takiej obsadzie:

5x zbrojnik

4x kosiarka

5x gurami

4x bocja

12x neon

6x ramirez

8x mieczyk

8x prątnik

6x brzana

8x kirysek

4x skalar

 

Proszę o pomoc i szczerą wypowiedz.

Pozdrawiam!

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Z takim litrażem to już można odrobinę poszaleć. Jednak trzeba to zrobić z głową.

Proponowana przez Ciebie obsada jest ni w pięć ni w dziewięć.

 

Ale od początku.

Zdecyduj czy chcesz mieć zbiornik odwzorowujący jakiś biotop, czy ma być to akwarium ogólne.

Polecam oczywiście pierwsze rozwiązanie. Ograniczając się do biotopu, nie masz ryzyka że posiadane ryby będą wymagały innych parametrów wody no i będą żyły ze sobą we względnej symbiozie.

 

Piszesz o co2 i podłożu. Chcesz żeby to było akwarium roślinne? Nie polecam dla początkujących. Sam bym się za coś takiego w takim litrażu nie zabrał. Proponuję zbiornik z florą cieniolubną, bez zabawy w co2.

 

Podane wymiary zbiornika są "wymarzone" dla skalarów.

Idąc tym tokiem dalej trzymałbym się ryb z Ameryki Południowej. Ponadto w tym litrażu nie bawiłbym się zbytnio w drobnicę.

 

Podane przez Ciebie ilości ryb, które chciałbyś mieć są niedobre. Niektóre ryby trzyma się w haremach, niektóre w ławicach, inne w parach. Wymienione przez Ciebie ryby są z różnych kontynentów i lubią różne parametry wody.

 

Także moja propozycja:

8-10x skalar.

Jakaś potężna ławica jednego gatunku (wybór jest spory). Neonki w późniejszym okresie mogą być dla wyrośniętych skalarów za małe więc wybrałbym coś większego - np. żałobniczki.

Do tego kiryski/kiryśniki/zbrojniki. Tutaj można się pokusić o coś większego.

A może zamiast tego jakieś większe pielęgnice?

 

Określ się trochę bardziej szczegółowo i poczytaj o rybach, które Ci się podobają.

 

Coś się doradzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :)

No więc chciałbym akwa ogólne , w moim mieście niestety nie ma zbyt dużego wyboru gatunków rybek jak i roślin więc może być ciężko z jakimiś cudami :) Te rybki które podałem jako przykładową obsadę podobają mi się najbardziej więc można by było coś po prostu zmienić/zamienić.

Mogę zamienić bocje,neony,ramirezy jeżeli to coś da. Brzanki od razu dodam że chciałbym gatunek welonowy bo sumatrzańskie były agresywne.

Żałobniczki mi sie nie podobają :P Jako potężną ławice można by było dać mieczyki ? są większe niż neonki. Jak nabardziej jestem skłonny do zmian obsady tak aby było dobrze dla rybek.

Co do oświetlenia to fakt mój błąd - miało być 4x 80 wat.

Co do roślinek to właśnie na tym mi najbardziej zależało bo nic tak nie dodaje uroku jak roślinność :)

W moim poprzednim akwarium miałem problem z roślinkami, tylko nie które gatunki się utrzymywały:( oświetlenie miałem dobre ale nie nawoziłem ani nie podawałem CO2 dlatego w tym nowym akwarium chyba raczej na pewno będę musiał to zrobić ale nie wiem jak bo nigdy się w to nie bawiłem. Czyli dodatkowe podłoże nawóz i butla CO2....

A jak z filtracją ? Czy ten jeden filtr wystarczy ? czytałem artykułu na tym forum gdzie ludzie mają po kilka filtrów i pomp , jak z napowietrzeniem ? jest konieczne ?

Generalnie podoba mi się takie oto akwarium:

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=33456

Bardzo ładna roślinność , jedynie obsada do zmiany wedle tego czego chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w komfortowej sytuacji :) i dobrze ze pytasz przed założeniem akwarium a nie po .

Jeśli chodzi o akwarium roślinne to polecam przeczytać >>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html. Oczywiście kwestie techniczne potraktowane są bardzo pobieżnie to raczej taka wiedza ogólna ale przeczytać warto. Co do oświetlenia - przy zbiornikach o wysokości powyżej 50cm świetlówkami takiego zbiornika nie doświetlisz - poza tym przy tej długości akwarium lepiej łatwiej i w porównywalnych pieniądzach kupisz oświetlenie HQI np 4x70W 6500K które z całą pewnością akwarium doświetli właściwie. Świetlówki 80W T5 mają 145cm długości..więc jak je rozłożyć żeby oświetlenie było równomierne? Sam popełniłem taki błąd i w tym roku swoje oświetlenie zmienię na HQI właśnie w takiej konfiguracji jak podawałem -być może z dodatkowa świetlówką typowa pod rośliny i nic więcej.

Co do samych rozmiarów zbiornika proponuję wysokość 50cm natomiast szerokość im więcej tym lepiej 60 -70cm daje potężne możliwości aranżacji.

Co do filtracji - unimax700 to dobry wybór ale dołożyłbym jeden filtr mech wewnętrzny np juwel bio-flow 3.0 - filtr panelowy który także będzie robił za biologiczny.

O podłożach przeczytasz w artykule do którego podałem linka.

O nawożeniu - nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Nie ma się co bać dużego zbiornika - trzeba się jedynie dobrze przygotować do wystartowania tak żeby nie robić poprawek .

Ostatnia uwaga - opierać się na opiniach ludzi którzy takie duże zbiorniki mają i wiedzą jak temat ugryźć - jest troszkę różnych zagadnień które nie występują w zbiornikach mniejszych - np odpowiednia cyrkulacja wody która w małych baniakach jest łatwo rozwiązać w długich akwariach nie jest to juz takie oczywiste i łatwe. Dużo czytaj i dużo pytaj szanse na powodzenie zdecydowanie wzrosną. Atakuj temat akwarium roślinnego HT - do odważnych świat należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za lekturę , kawał dobrej roboty :)

Co do podłoża używasz ziemi + żwirek hmm wygląda to na tani przepis więc dziwie się że ludzie kupują sporo preparatów bo z tego co widziałem w poście który podałem to gościu wydał sporo kasy na podłoże.... więc pytanie ziemia czy markowe podłoże ? Ziemia nie brudzi wody ?

Co do oświetlenia to wiesz gdzie można kupić HQI ? Bo rozumiem że miała by to być belka z takim oświetleniem tak ?

Co do filtracji to nie chciałem upychać tam żadnych wewnętrznych filtrów więc chciałbym jeden zewnętrzny o dużej mocy , jeżeli unimax 700 nie wystarczy to polecił byś coś innego ?

Jak z tym obiegiem wody ? widziałem u innych forumowiczów jakieś specjalne pompy do cyrkulacji wody ale do czego to ?

Ps CO2 na bank zakupie.

Polecił byś jakiś tani sklep online z takimi rzeczami ? na allegro jest dużo podróbek a u mnie w mieście jest bieda co do wyboru.

Zawsze miałęm problem z roślinkami - kupiłem dwa razy obcinki z allegro to mi praktycznie wszystko pozdychało , kupowałem w sklepach te rośliny w koszykach to też mizerniały no ale wiadomo nie miałem CO2 i żadnego specjalnego podłoża tylko żwirek i to pewnie było przyczyną.

Tym razem chcę wystartować prawidłowo :)

Aha i jeszcze jedno- akwarium będzie miało stać w salonie obok schodów na przeciwko okien ( jakieś 6 metrów od okien ), czy rybki nie będą się bały tego chodzenia po schodach ? no i czy moje akwa nie zarośnie glonami przez te okna ? Kombinowałem gdzie indziej mógłbym umieścić to akwarium ale nie ma innej opcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża - ziemia nie brudzi wody pod warunkiem ze jest przykryta odpowiednią warstwą żwirku o granulacji 1-3mm warstwa ta nie może być mniejsza niż 4-5cm. Ludzie którzy używają podłoży markowych wydają na ten cel sporo kasy - mój znajomy do akwarium 560l wydał prawie 5000zł - jak na moje możliwości to kwota zawrotna - ja w takiej kasie wyrobiłem się z całym akwarium 500l z osprzętem , zbiornikiem , szafką , oświetleniem itd. Po prostu nie wydaję pieniędzy wtedy kiedy ten sam efekt można uzyskać płacąc kilkanaście razy mniej. Niektórzy ulegają reklamie i są przekonani że to co w sklepie to jedynie słuszny wybór - tak nie jest. Trudno tez oczekiwać tego zeby obsługa sklepu powiedziała - wiesz co..nie ma sensu u nas kupować podłoża - idź na lakę ukop sobie wiadro ziemi ,a składzie budowlanym kup sobie bazalt i też będzie rosło - nie leży to w ich interesie.

Co do filtracji - unimax 700 da rade na pewno jeśli chodzi o filtrację biologiczną , powinien także dać radę jako mechanik ale tu muszę powiedziec że dobrej klasy filtr mechaniczny w środku zapewni ci wyłapanie wszelkiego najdrobniejszego nawet syfu o dodatkowo zapewni odpowiednia rotację wody - w długich zbiornikach często sie tworzą takie strefy zastoin gdzie woda nie krąży - a powinna choćby po to żeby dystrybuowane CO2 rozchodziło się równomiernie . Kolejna sprawa dobry filtr wewnętrzny (polecam Juwel serię Bio-Flow) ma taką konstrukcję że zbiera syf z toni wody ale także zbiera z powierzchni czyli pełni funkcję skimera. Kolejny argument za Juwelem to jego wygląd...pomimo ze wydaje się być wielki (bo mały nie jest) to po umieszczeniu go w akwarium praktycznie go nie widać - i to jest to :) Ja w swojej 500 mam zamontowane takie dwa po prawej i lewej stronie akwarium a jak popatrzysz na foty mojego zbiornika holenderskie-lorena-t48745.html to praktycznie ich nie widać . Mam także zamontowaną dodatkowa pompe obiegowa taką jak do nano -morskich akwariów o przepływie 2000l/l która ma tylko wodę pchać i falować powierzchnię wody -ale praktycznie jej nie używam.

Co do oświetlenia - jedna lampa HQI będzie Cię kosztowała ok 250zł z dobrym markowym żarnikiem 6500K - (pod warunkiem ze nie kupisz jej w sklepie akwarystycznym) wychodzi może troszkę drożej niz T5 ale trwałość HQI jest nieporównywalna do świetlówek - żarnik wytrzymuje 5 lat a świetlówka rok i do wymiany.

Proponuję takie oświetlenie wykonać samemu bo gotowa belka będzie kosztowała bebechy - jak sam pokombinujesz to oświetlenie powinno się zmieścić w kwocie 1200zł. Przy takim zbiorniku nie idź na skróty i nie szukaj łatwizny bo będzie to się mścić - to już poważniejsze wyzwanie i lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich - taniej wychodzi .

Kwestia CO2 - zakup sobie butlę taka jak do migomatu 6kg i normalny reduktor - resztę zrób sam tj - do rozpuszczania będziesz potrzebował reaktor - bo żaden spiek nie da rady - i nie kombinuj jak koń pod górkę ze może jednak da rady..piszę bo sam kombinowałem - nie da -koniec kropka. Reaktor zrobisz z obudowy filtra narurowego - na forum jest gdzieś poradnik ze zdjęciami to dasz rady. .

Co do kwestii roślin to one wymagają spełnienia trzech warunków - odpowiedniego podłoża , światła i nawożenia bez tego ani rusz i do tych kwestii należy się dobrze przygotować (czyt. nauczyć) - no i do tak dużych zbiorników polecam nawożenie nawozami samodzielnie robionymi z soli - gotowce pochłoną spore sumy - według tego co liczyłem minimum 200zł miesięcznie - nawozy wykonane samodzielnie będą Cie kosztować też 200zł ale na dwa lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki wielkie za pomoc kolego :)

Zapisze ten temat i przy projekcie na pewno będę się na nim opierał, ewentualnie później odezwę się w sprawie obsady bo to jest temat jeszcze nie dopracowany.

Zdecyduję się na dla filtry unimax 700 u fluval skoro go tak polecasz mam tylko nadzieję że nie będę musiał go czyścić codziennie jak mój poprzedni badziew... co do podłoża niech będzie ta ziemia bo faktycznie ceny są zaskakujące a efekty podobne ( twoja akwa to dzieło sztuki ). Muszę jeszcze pokombinować gdzie mogę się zaopatrzyć w takie produkty jak roślinki , CO2 i całą resztę. Szczerze powiedziawszy z CO2 na bank będę szukał jakiegoś gotowca bo kompletnie sie na tym nie znam i nie chcę czegoś skopać, jak już to akwarium będzie miało takie warunki to super by było mieć jakieś żródło roślinne z którego można by zamawiać , znasz coś online prócz allegro ? no i jakbyś jeszcze podał mi przepis na własnej roboty nawożenie solą to był bym wdzięczny :)

Aha i jeszcze tło , co powiesz na tło strukturalne ? np http://allegro.pl/tlo-strukturalne-200x ... 94011.html

Miałem coś takiego w swoim starym akwarium i wyglądało to super - jedyny minus to zbierający się syf za tym tłem i to baaaardzo dużo....

pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduję się na dla filtry unimax 700 u fluval skoro go tak polecasz

Polecam JUWEL BIO-Flow - to duża różnica - opis działania i przekrój filtra zobaczysz w moim temacie

Co do przepisu na nawożenie >>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html Wszystko tam pisze

Co do tła strukturalnego - uważam że pomysł jest do kotka :)

Miałem coś takiego w swoim starym akwarium i wyglądało to super - jedyny minus to zbierający się syf za tym tłem i to baaaardzo dużo....

- w akwarium roślinnym mają wyglądać rośliny a nie tło - pisałem na ten temat tu >>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html - wystarczy przeczytać - pisałem tam także o źródłach zaopatrzenia w rośliny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za ten filtr - moja pomyłka, byłem już wczoraj po kilku głębszych :)

Co do roślinek to zagadam z jednym znajomym który prowadzi sklep akwarystyczny i jeździ na giełdy więc może i by mnie zabrał jakbym mu coś odpalił za pomoc.

Co do tła wiem czytałem , jeżeli akwarium będzie miało stać obok schodów o czym pisałem to w takim razie zdecyduje się na czarne jednolite tło lub w ogóle nic nie dam a dlaczego ? Bo będzie można zobaczyć akwarium z drugiej strony jak się wejdzie pod schody ( nie będą zabudowane ). A jak z tymi schodami czyli straszeniem rybek i tymi oknami czyli glony ? Czy 6 metrów od okien może spowodować atak glonów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc przeczytałem wszystkie podane tematy i chyba jednak spasuje z "poważnym roślinniakiem" i zastosuje jednak roślinność cieniolubna. Znalazłem spis takich roślin i jest tego sporo.

Mam rozumieć że do tego typu flory nie będę potrzebował CO2 oraz nawożenia tak ? Jako podłoże na bank ziemia + żwirek , filtry te co podałem , jak z oświetleniem ? Zostawić proponowane 4x70WAT HQI ? czy dać mniejsze biorąc pod uwagę cieniolubną roślinność ? Według tego co wyczytałem to powinno być 0,3 - 0,4 wat/litr a więc średnio 4x60 wat tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś rozumieć to tak - albo idziesz w kierunku typowego akwarium LT albo w kierunku HT - jakie sa różnice między jednym a drugim musisz poczytać. Możesz zerknąć na artykuł zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18 Jeśli zaczniesz kombinować że to będzie takie trochę HT a trochę nie wiadomo jakie - to porażka gwarantowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc akwarium LT - mniejsze koszta utrzymania , mniej roboty, mniej problemów czyli dla amatora lepiej abym zaczął od tego.

Wszystko jest już dla mnie jasne tylko napisz proszę jakie oświetlenie mogę użyć do takiego baniaka , z tego co wyczytałem akwa LT nie potrzebuje tyle światła z tego co pisałeś HQI jest znacznie żywotniejsze a cena jest podobna więc chciałbym przy tym pomyśle zostać - na allegro koszt pokrywy długości 200x60 z zwykłymi T5 to ponad 1500zł szok!!!. Filtr unimax 700 + wewnętrzny tak ? podłoże ziemia + żwirek , listę roślin nie wymagających mam więc to by było chyba na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc kupie pokrywę aluminiową 200x60 z dwiema belkami na 4 świetlówki.

Świetlówki T5 chcę dać 2x80W Sylvania Luxline Plus, 2x80W Sylvania Aquastar.

Łącznie 320 WAT w baniaku więc wychodziło by 0,4 -0,5 WAT na LITR- Czy to nie będzie za dużo na akwarium LT ? Czy dać jedną belkę i zmniejszyć moc ?

Proszę o odpowiedz i temat do zamknięcia bo wtedy będę już wiedział wszystko.

 

Pozdrawiam!

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję! :lol:

No wiesz o co mi chodziło :P

Trzeba mieć plan zanim coś się zacznie robić a plany często ulegają zmianom.

Czyli mam rozumieć że do akwarium LT również będzie konieczne nawożenie ? :/

nie odpowiedziałeś ile świetlówek lepiej aby to oświetlić , 2x150 czy 4x 80 ? Czy zestaw świetlówek, który podałem będzie ok do akwa LT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że do akwarium LT również będzie konieczne nawożenie ? :/

Nie napisałem że konieczne - ale postawienie typowego LT także do najprostszych nie należy - proponuję dokładne zapoznanie się z tematem akwariów LT. Wszystko zależy od ilości światła - to główny czynnik limitujący wzrost roślin i wszystko co się z tym wiąże . Mechanizm jest bardzo prosty - więcej światła >>> większa fotosynteza>>> większe przyrosty roślin>>> większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze >>> większe nawożenie . Z mojego doświadczenia wynika że już przy oświetleniu 0,4 W/l nawożenie jest niezbędne - a ze jest ono mniejsze niż w HT to nie oznacza ze może go nie być wcale.

nie odpowiedziałeś ile świetlówek lepiej aby to oświetlić , 2x150 czy 4x 80 ?

I nie odpowiem bo ten wybór już musi być dokonany przez Ciebie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że 4x80 ponieważ więcej świetlówek oznacza lepiej oświetlone akwarium.

Poczytam jeszcze o akwariach LT.

Na tą chwilę orientuje się ile mniej więcej muszę wydać kasy, co mam kupić i jak to wszystko wykonać czyli o to mi właśnie chodziło :)

Dzięki wielkie za pomoc!

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...