Skocz do zawartości

Projekt "L"


jagr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

noszę się z zamiarem postawienia nowego baniaczka. Ma on stanąć w niedalekiej przyszłości w nowym salonie (na razie jeszcze w stanie surowym). Wymyśliłem sobie akwarium w kształcie litery L, na dwóch ścianach. Mają w nim pływać pielęgniczki kakadu i żółta plus dodatkowa obsada z ameryki południowej.

 

Dołączona grafika

 

 

Mam do Was kilka pytań:

 

1. Po pierwsze i najważniejsze to: z czego???

W ostateczności będę go murował. Zależy mi na min 3 szybach.

 

Dołączona grafika

 

Zastanawiam się też czy nie zrobić ramy metalowej (?). A może macie jakieś inne pomysły?

 

 

2. Głębokość

30 albo 35cm. Generalnie akwa ma być długie a nie wysokie. Pod akwa szafki (w wersji murowanej też), nad akwa.... pustka albo rośliny hydroponiczne??

 

 

3. No właśnie.. część filtracji chcę oprzeć na roślinach hydroponicznych. Z solniczki został mi odpieniacz z całkiem niezłą pomką i można by ją wykożystać do wtłoczenia wody nad baniaczek do "kwiatków" i woda odpływałaby do akwa z drógiej strony akwa. W banaiczku powstałby wymuszony ruch wody, może nie duży ale zawsze coś. Dodatkowym plusem, albo i minusem, mojej pompki jest to że podgrzewa wodę.

 

Dołączona grafika

 

 

 

W późniejszym czasie jest do przewałkowania obsada zwierzęco-roślinna, podłoże, oświetlenie i kilka innych.

 

 

Pozdrawiam i czekam na rady

 

 

 

ktokolwiek wie, ktokolwiek widział proszony o info ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam.

Wedlug mnie projekt skazany na niepowodzenie. Niewiem jakie przeciazenia dzialaly by na szyby - to bys musial sprawdzic jakims programem czy szyby wytrzymaja i jakiej grubosci powinny byc.

Najwiekszym minusem takiego ulozenia szyb przy zalozeniu ze szyby nie pekna, to kijowa widocznosc akwarium. Na laczeniach szyb bedzie widac silikon i fugi silikonu. Jak posiadasz jakies akwarium to popatrz na nie pod katem 160-170 stopni zobaczysz zalamania obrazu. Przez to jak bys nie patrzyl na swoj zbiornik L to ktoras z szyb dawala by nie ciekawy efekt. Jak chcesz akwarium narozne to tylko trojkat. Ale to tylko moje zdanie.

Do modow. Pisze z telefonu i nie mam polskiej klawiatury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że teraz dopiero odpisuje.

Skoro widziałeś takie akwarium to chyba faktycznie da rady takie coś zrobić. Pytanie czy widziałeś puste szkło czy działające akwarium bo to troszkę zmienia postać rzeczy ;)

Jeżeli odważysz się na takie akwarium to według mnie konieczne będą 3 wzmocnienia poprzeczne łączące szybę 200cm z murowanym elementem (jeden na początku, drugi środek 3 koniec - łączenie szyb) oraz łączenie krótszego boku od z szybą 200cm w stronę prawą - murowaną, i ostatni pasek na sam koniec (na rysunku prawy dolny róg). Według mnie wtedy i tylko wtedy akwarium wytrzyma siły wytworzone przez wodę... Jeżeli nie zrozumiale napisałem to mogę narysować i Ci wysłać :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówców.

Takie akwa wymagałoby bardzo grubych szyb. Solidnego łączenia, lub szyby "giętej". Moim zdaniem gra nie warta świeczki, bo widoczność będzie kiepska.

Ja bym zrobiła to inaczej.

Jak na rysunku:

Martwi mnie widoczność w miejscu zaznaczonym kółkiem, dlatego raczej wolałabym zrobić prostsze akwa, wariant zaznaczony na zielono.

Wtedy wszystko masz jak na dłoni i nie ma połączeń narażonych na zbyt duże naprężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Jak widać da się. Wzmocnienia wzdłużne i poprzeczne z tego co widać mogą pomóc. Szyba na oko 10-12mm...

Najbardziej fikuśnym akwarium jakie osobiście widziałem było ok 300 litrów zbudowane wokół filara. Po prostu akwarium o ściankach bocznych prawie kwadratowych, z 'dziurą' w środku na filar/słup. Szyba 12-tka. Szczerze mówiąc średnio mi się to podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary tego akwarium wg aukcji to długi bok 280, krótki 135, szerokość 70, szkło 10 mm. Więc jak widać takie akwarium nie wymaga wcale grubego szkła, a wg mnie wzmocnienia poprzeczne to potrzebne są najbardziej szybie tylnej bo przednią można wesprzeć na jednym z boków więc ma wzmocnienie na całej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło 10 mm. Więc jak widać takie akwarium nie wymaga wcale grubego szkła

54l można śmiało robić z 4mm zamiast 6mm i wytrzyma.

112l można robić z 6mm zamiast 8mm i wytrzyma.

Długie baniaki 120cm można robić bez wzmocnień i wytrzymają.

 

Baniaki skleja się z grubszych szyb niż z najcieńszych jakie wytrzymają jakiś czas po zalaniu. Kwestia bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...