Skocz do zawartości

Założenie pierwszego akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nazywam się Michał i jestem terrarystą. Ostatnio jakoś tak ciągnie mnie do akwarystyki. Miałem zamiar założyć akwarium morskie, ale w końcu uznałem, że branie się od razu za coś tak eem... delikatnego i drogiego to głupota, więc postanowiłem założyć swoje pierwsze akwarium słodkowodne.

 

I tu mam właściwie jedno pytanie - http://www.kirysek.pl/aquael-klasyczny- ... l?cPath=44

 

Czy ten zestaw akwariowy nada się dla powiedzmy hmm... 7 gupików? Opłaca się kupić taki zestaw czy lepiej kupić 60 litrowy baniak i filtry dobrać samemu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jak zestaw,z doświadczenia Ci powiem że lepiej jest samemu dobrać sprzęt jak i akwarium do swoich potrzeb.

I jak już zamierzasz zaczynać z akwarystyką to lepiej jest kupić większy zbiornik np.112l lub 200l łatwiej będzie nad nim zapanować.

Nawet się nie zastanawiaj,mniej rozczarowań będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większe akwarium tym wybacza więcej błędów. Więc teoretycznie jest łatwiejsze w utrzymaniu.

 

Kupując oddzielnie akwarium i sprzęt wyjdzie Cię to nie koniecznie drożej a na pewno lepiej.

 

A co do postu krystianacyferki to gratuluję pomysłu trzymania mieczyków w 45l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc większe będzie dla mnie lepsze :)

 

Do takiego akwarium w takim razie potrzebuję - filtr (najlepiej te kubełkowe z tego co czytałem, może być coś w tym stylu - http://www.kirysek.pl/aqua-szut-zewnetr ... th=6_40_42?), grzałkę z termostatem, oświetlenie i biostarter (pomińmy wystrój, mieszkańców i pokarmy) tak? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił tego zestawu. Nie ma kompletnie nic napisane o wyposażeniu. Moc grzałki, moc oświetlenia, wydajność filtra dla mnie "kaszana".

To sobie mistrzu wejdź na stronę aquaela i będziesz wsio wiedzieć.

 

 

Ogólnie biostartery nie są potrzebne. Woda jest z definicji skażona bakteriami, także nie ma co kombinować, a po biostaterach często idzie panika "bo woda jest mętna".

 

Jeśli chodzi o pierwsze akwarium, to warto zastanowić się nad rybami pokroju platek, molinezji, mieczyków i gupików, ponieważ są wytrzymałe, łatwo się rozmnażają i przede wszystkim nie żyją jakoś specjalnie długo.

 

Na początek zabawy sprawdź na stronie wodociągów, albo przy pomocy testów, parametry wody, szczególnie istotne będzie ph i gh. To da obraz tego, jakie ryby się nadadzą. Wiadomo - trzymanie neonów zielonych (zakresy gh 0-6) w wodzie 28*n już nawet brzmi jak tortura.

 

Potem zastanów się które części toni wodnej akwarium chcesz zasiedlić. Wszyscy kochają prześcigać się w coraz bardziej oryginalnym obsadzaniu stref akwarium, jednak powinno się skupić na dwóch pytaniach:

1-Czy chcę żeby coś ocierało brzuchem o podłoże, grzebało w nim, brało je do pyszczka?

2-Jeśli tak, to czy mam dość miejsca, żeby ryby te normalnie pływały, czy oczekuje rybki typowo dennej?

 

Z czego to wynika? Ano z tego, że o ile wiele osób kwalifikuje sumiki zbrojnikowate jako ryby typowo denne, to np zapomina, że na przykład ryby pielęgnicowate również robią użytek z dna. W efekcie kończy się to tym, że na spodzie ląduje jakże modny, a zarazem tragicznie nieodpowiedni dla takich ryb, tłuczeń bazaltowy (albo dowolny inny tłuczeń), a ryby rezygnują z połowy normalnych zachowań, bo grzebanie w dnie sprawia im po prostu ból. Dlatego w takim wypadku warto myśleć o grubym piachu i drobnym żwirku, przy czym ciekawsza roślinność zmusza nas do używania raczej tej drugiej opcji.

 

I najważniejsza rzecz. Na cokolwiek się nie będziesz decydować: rozmiar ma znaczenie! :P Nie należy pakować do akwarium zwierząt, które będą miały problem z wykręceniem na krótszej ścianie. Niezależnie co piszą na serwisach o litrażach minimalnych: wiedza + logika. Co z tego, że jakaś ryba wymaga 70 litrów, jeśli rozpędza się jak torpeda? Przykładem są kardynałki i danio. Małe rybki, ale sprinterzy niesamowici.

 

 

 

No tom się nawypisywał. Mam nadzieję, że coś Ci to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością pomogło :)

 

Co do rybek to planowałem gupiki, mieczyki i zbrojnika niebieskiego. Chyba dobra obsada?

 

Oczywiście wiem, że w wypadku zbrojnika muszę zdobyć żwir o gładkich krawędziach.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w wodzie kiedy dojrzewa mogą albo muszą znaleźć się rośliny czy wsadzić je dopiero po tym okresie 2 tygodni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojnikowi niebieskiemu nie przeszkadzają aż tak ostre krawędzie (rozumiem że myślisz o bazalcie) - da sobie radę. Ważne jest żeby miał jakiś korzonek bo uwielbia je ssać.

Rośliny w akwarium sadzimy OD RAZU w momencie zalewania. Są one bardzo pomocne w dojrzewaniu zbiornika (m.in. wyjadają nadmiar NO3) no i potem w czasie normalnego funkcjonowania zbiornika. Pamiętaj że roślinki wybieramy POD posiadaną moc oświetlenia. A im jest ich więcej tym lepiej - wg mnie dobrze by było obsadzić ze 30-40% dna na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :)

 

Tak czytam o tych filtrach i sprawdzam ceny na Allegro, i zaczynam się zastanawiać. Na forum pisze, że najlepszym rozwiązaniem jest filtr kubełkowy, ale ja zaczynam się poważnie zastanawiać na filtrem kaskadowym. Co o tym myślicie? Dodam, że nie mam ochoty na kupowanie napowietrzaczy i innych bzdetów, więc wolałbym aby odpowiednią ilość tlenu w wodzie zapewniał mi tylko filtr i roślinki :)

 

Edit.

 

Co myślicie o tym filtrze?

 

http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-mini ... 89038.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe wznowienie :)

 

Zdecydowałem się na akwarium biotopowe, konkretniej na indyjskie rzeki. Widzę, że w temacie z obsadą do 112l jest wpisany dokładnie taki zestaw, ale chce się jeszcze upewnić. Czy harem (1+2) gurami mozaikowego, 20 razbor klinowych i +/- 6 bocji pręgowanych spokojnie będzie mogła żyć w takim akwarium?

 

Planowane warunki to tak:

 

pH - 6,5

kH - 6'n

Temperatura - 27'C

 

3 plan gęsto obsadzony roślinami (Krynia tajlandzka, lotos ognisty itd.) 1 i 2 plan z lekko obsadzonym dnem z dużą ilością miejsca do swobodnego pływania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaskada jest fajna, ale trzeba Ciąć pokrywę. Dodatkowo mało która firmowa kaskada ma skimmer, który może być konieczny. Z kolei załatwienie skimmera do kubełka, lub zrobienie samemu skimmera gwizdkowego jest proste łatwe i przyjemne. Dodatkowo kubeł ma większą objętość filtracyjną ;]

Cięcie pokrywy nie jest rzeczą trudną ani skomplikowaną, sam wyciąłem otwór z tyłu i jest bardzo dobrze filtra w ogóle nie widać. Co do skinerów na go wiele kaskad firmy hanza aquaristic którego sam używam, nie wiem jakimi finansami kolega dysponuje i nie mam doświadczenia z kubłami ale kaskada w moim przypadku sprawdza się bardzo dobrze, ma duże pojemniki na wkłady jak do mojego 48l to jest idealne. Nie wiem czy robienie skinera jest proste łatwe i przyjemne, ale wiem że ten czas wolał bym poświęcić na patrzenie ja rybki pływają. Ja Ci polecam kaskadę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno małe pytanie/prośba o ocenę. Zdecydowałem się na filtr Aquaszut Silent 2. Wiem, że są bardzo ciche na czym mi zależało, ale czy ten filtr z pewnością wystarczy do zapewnienia mojemu przyszłemu "kawałkowi Indii" wody zdatnej do życia? (oczywiście nie chodzi mi o pH itd.)

 

Jeżeli nie to prosiłbym o podanie nazwy filtra w podobnych kwotach, który sprawdziłby się w takim akwarium. Zalewam forum pytaniami, ale chce naprawdę mieć 100% pewność, że wszystko będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...