Skocz do zawartości

okrzemki, nicienie?


Fecita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Już nie wiem jak wygrać wojnę mam porostu natłok tych świństw w akwarium krewetki rady nie dają (red chrry i amano) czy ktoś może dać jakąś radę albo od razu idealny pomysł na nie, może np otosy dadzą radę? lub ślimaki ale tu jest sprawa że mam zatoczki i heleny mogły by się pokusić na np ampularie.

 

Zbiornik 300L nienawożony, oświetlenie 4x18W 10k,6.5k ra=98, 10k, 8.5k, oświetlane ok 10h dziennie, zbiornik założony na początku 2011 podmiany wody raz w miesiącu 30-50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane na początku 2011r

2.Litraż i wymiary akwarium - 300L (120x50x50)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 4x18W: PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K, PHILIPS TL-D Graphica Ra=98 965 6500K, SYLVANIA AQUASTAR 10000K, SYLVANIA GROLUX 8500K

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 10 do 20-21 (10-11h)

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - ziemia ogorodowa na dnie , żwir kwarcowy ok 1-3 mm

6.Filtracja - AquaNova 1500 (ceramika, węgiel gąbka, wata perlonowa)

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny LowTech

8.Ozdoby (jakie)- 2 korznień mangrowca , 2 kokosy

9.Rośliny (ile,jakie)- Anubis Bartera, Bacopy, Sagittaria Subulata, Żabienica Amazońska, Alternathera Red, Gałęziatki, Rogatek

10.Ryby - obsada (jw.)- Mieczyki x4, Molinezje x5, Neony x13, Gupiki x5, Tetra kolor x1, Krewetki Red Cherry, Krewetki Amano x2, Krewetka Filtrująca x1, Ślimak Helena x2

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- raz w miesiącu 30% (z aquasafe), co 2tyg ok 10% woda z baniaków

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- oprócz ziemi uniwersalnej z torfem na dnie zbiornika brak

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- brak

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -brak

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? cały czas rozwijało się powoli od początku

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, mała ilość, na dno opady sporadyczne ale gdy są zostają zbierane przez krewetki

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Zdjęciai dodane na początku tematu, całości chwilowo brak

Opis problemu-

Rośliny obrośniętymi ciemnymi oraz zielonymi nitkami, białe ślady na szybach, "pęczki" na roślinach oprócz Rogatka, niestety na zbiornik często pada światło dzienne tyle co wydostanie się przez żaluzja, na początku akwarium było oświetlane standardowymi świetlówkami później zmienione na istniejące, brak ślimaków z powodu drobnej plagi zatoczków z którymi walczą Heleny, w niedługim czasie zamierzam kupić 3xOtoska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo piękne krasnorosty. Walka z krasnorostami jest dość ciężka. Częściej podmieniaj wodę. Zacznij podawać CO2. Zapewne również przydało by się zacząć nawozić, ale bez testów będzie ciężko cokolwiek więcej powiedzieć. Przydało by się również zwiększyć ilość światła, aktualnie masz 0,24 W/l a to dużo za mało. Akwarium masz wysokie na 50 cm wiec to również zmniejsza ilość światła docierającego do dna, jak przy akwarium wysokiego na 35 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale krasnorosty bynajmniej na 1 zdjeciu na 1 planie pierwszorzędne.

Nie twierdzę,że ich nie ma .Widać je jak wół ;)

Kwestia tego jak z nimi zawalczyć?

 

Kolega Sławek spróbował kiedyś FKD i pomogło.Przy 300L nie jest to tanie,ale moim zdaniem warto.

Oczywiście trzeba później zadbać o to,żeby znów się nie pojawiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FKD?

Tak.

 

Co to jest FKD?

Pierwsze kroki poczynione zasłonięty bok akwarium więc światło dzienne nie wpadnie, wyczyszczone też z krasnorosty, nitki również, z tego co wiem to na akwarium z low-tech jest wystarczająco światła, co2 planuje ale chwilowo za dużo wydatków jak na sezon letni, może otoski lub apularie poradziły by sobie przynajmniej z częścią?

Tak w ogóle jakie nawozy bo widzę że bez tego ciężko będzie a to w sumie pierwsze akwarium z żywą roślinnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła jest za mało nawet na LT - powinno go być na moje oko 0,4W/l tu jest pierwszy problem drugi jak mi się wydaje to kwestia samych świetlówek - tu nie jestem pewien co do ich wpływu - chodzi mi o te 10000K - mam co do nich trochę wątpliwości czy to najbardziej odpowiednie światło do LT - sam mam w HT i powiem że oprócz samego efektu wizualnego na rośliny nie ma jakiegoś zbawiennego wpływu - u mnie najlepiej rosną przy zwykłej świetlówce 865. Tak więc moje zdanie - światła za mało i nieodpowiedniej barwy (co do barwy mogę się mylić). Kwestia obsady - nic nie piszesz na jej temat - a to ważny temat w LT tym bardziej że nawożenia brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła jest za mało nawet na LT - powinno go być na moje oko 0,4W/l tu jest pierwszy problem drugi jak mi się wydaje to kwestia samych świetlówek - tu nie jestem pewien co do ich wpływu - chodzi mi o te 10000K - mam co do nich trochę wątpliwości czy to najbardziej odpowiednie światło do LT - sam mam w HT i powiem że oprócz samego efektu wizualnego na rośliny nie ma jakiegoś zbawiennego wpływu - u mnie najlepiej rosną przy zwykłej świetlówce 865. Tak więc moje zdanie - światła za mało i nieodpowiedniej barwy (co do barwy mogę się mylić). Kwestia obsady - nic nie piszesz na jej temat - a to ważny temat w LT tym bardziej że nawożenia brak.

 

10.Ryby - obsada (jw.)- Mieczyki x4, Molinezje x5, Neony x13, Gupiki x5, Tetra kolor x1, Krewetki Red Cherry, Krewetki Amano x2, Krewetka Filtrująca x1, Ślimak Helena x2

A co do LT to czytałem i na forum też odpowiadali że wystarczy już 0.25W/L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest niewielka jak na taki zbiornik więc i naturalne nawożenie jest niewielkie - występują braki a glony to właśnie efekty braków podstawowych pierwiastków - żeby sprawdzić jakich należałoby wykonać testy przynajmniej na NO3 i PO4 - to dwa najważniejsze.

A co do LT to czytałem i na forum też odpowiadali że wystarczy już 0.25W/L

Jeśli tak odpowiadali to pewnie wiedzieli co piszą - ale tak na wszelki wypadek dobrze jest zweryfikować co kto pisze - w jaki sposób? Pooglądaj galerie i sprawdź przełożenie teorii na efekty w praktyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest niewielka jak na taki zbiornik więc i naturalne nawożenie jest niewielkie - występują braki a glony to właśnie efekty braków podstawowych pierwiastków - żeby sprawdzić jakich należałoby wykonać testy przynajmniej na NO3 i PO4 - to dwa najważniejsze.

A co do LT to czytałem i na forum też odpowiadali że wystarczy już 0.25W/L

Jeśli tak odpowiadali to pewnie wiedzieli co piszą - ale tak na wszelki wypadek dobrze jest zweryfikować co kto pisze - w jaki sposób? Pooglądaj galerie i sprawdź przełożenie teorii na efekty w praktyce.

 

Dobrze, testy zrobię w niedługim czasie wtedy wrócimy do dyskusji, a co do obsady to czekam aż w trójmieście pojawią się wyczekiwane ryby za rozsądną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...