Skocz do zawartości

Witam - bardzo prosze o porade. Gatunki ryb w akwarium


Mat
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno kupiłem akwarium 240 litrów (120x40x50) i planuje mieć spokojne rybki.

Planuje kupić następujące gatunki ryb:

1. Neon innesa

2. Żałobniczka

3. Danio

3. Bojownik

4. Skalar

5. Molinezje

6. Mieczyki

7. Gupiki

8. Prętniki

9. Gurami czekoladowe

 

- dodam że wszystkie rybki będa kupione w sklepie akwariowym, od malego - nie planuje by znalazł się w nim dorosly osobnik.

Planuje również dużo roślin i kryjówek.

 

1)Prosze mi teraz napisać czy wszystkie z wymienionych gatunków ryb mogą ze sobą przebywać w akwarium, jak nie to które należalo by wyeliminować, dodam że priorytetem jest brak bójek w zbiorniku, najlepiej oby nie przydażyły się ofiary śmiertelne :D

 

2) Posiadam filtr fluval, jaką moc filtracji ustawić?

- Generalnie chodzio o to czy w akwarium ma być delikatny prąd wodny czy lepiej nie ??

 

3) Czy piasek będzie dobrym podłożem ??

 

4) Prosze mi napisać o czym musze pamiętać utrzymując takie akwarium z góry dziękuje za wszystkie wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ze jestem w pracy ;) to tylko tak na szybko napiszę, że:

bojownik plus neon inessa odpada

skalar plus neon raczej też nie

skalar plus bojownik też nie mogą byc razem

gupik plus bojownik NIE (obgryzanie ogonków gupikowych)

prętnik plus bojownik NIE (obgryzanie płetw tych na dole)

od wszytskich ogolnych zasad oczywiscie zdazają się wyjątki, kiedy to wymienione ryby żyją razem i nic się nie dzieje,ale nalezy sie zastanowic czy warto ryzykowac. pewnie znajdzie sie tu jeszcze kilka nieodpowiednich zestawień :P

moc filtra, zalezy od rybek, niektóre lubia prąd np danio a inne nie np bojownik, a dobrana obsada jest tak fatalna ze musisz zaczac ja dobierac od początku, czytajac choć trochę o zwyczajach poszczegolnych rybek.

piasek jest trudny w czyszczeniu, rozwazyłabym cos mniej kopotliwego na początek

pamietać o wielu rzeczach trzeba: przed wpuszczeniem ryb akwarium musi dojrzeć (od 2 do 4 tygodni z woda wlaczonym filtrem i grzalka), pomiar parametrów wody, cotygodniowe podmiany 20-30% wody na świeza odstaną (nie wymienia sie całej wody), odmulanie, przed zasadzeniem rosliny wyjac z koszyka dobrze opłukać i najlepiej zrobić kwarantanne by nie mieć plagi ślimaków

 

musisz sam troche poszukać i poczytać a nie oczekiwać że wsyztsko dostaniesz na talerzu po napisaniu jednego postu. akwarystyka to hobby wymagające zaangażowania, nie mozna wlać wody, wrzucić rybek i oczekiwać że wszystko będzie fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem pre razy książki, więc powiem ci tylko o dniu z rybkami

Codziennie:

Wstajesz - dajesz żarcie i włączasz światło;].

Koło 15 lub koło - obiad i przyglądasz się czy jest ok (praktycznie zawsze przy pożywieniu powinieneś)

Wieczorem karmisz młłode rybki przede wszystkich, bo muszą rosnąc, jak chcesz to TROCHĘ duże;).

Co tydzień:

Wymieniasz 25% wody (możesz co 2, ale będzie więcej syfu;])

Patrzysz, czy parametry wody są ok.

Jeżeli masz hodowlę żywych rozwielitek itd. To codziennnie wybieraj martwe z dna.

Rozwielitki mogą jeśc filety (wiem, dziwne;]) i glony. Pantofelki : wkładasz słomę do słoika z wodą i jakoś se tam przychodzą. Kamic mogą się kropelkami MLEKA.

 

Eidt:

Też jestem początkujący, więc pogę się mylic;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że trochę przesadzasz z ilością rodzajów rybek. dużo różnych gatunków wcale nie wygląda razem fajnie. robi się bałagan i chaos.

uwazam że nie powinieneś dodawać kolejnych gatunków. musisz też pamiętać o przerybieniu. początkujacy akwaryści zwykle wrzucają do akwarium zbyt dużo rybek, bo wydaje im się że w akwarium jest pusto. rybkom potem jest ciasno i źle.

czy wiesz że gurami czekoladowy jest rybką wymagajacą? nie jestem pewna czy jest odpowiednia na początek.

moja propozycja dla Twojego 240l (ze sztukami poszczegolnych gatunkow):

18 neon inessa

10 danio pręgowany lub żałobniczka

6 gupik (2 samce, 4 samiczki)

3 kakadu (1 samiec 2 samiczki)

7 kirysek spiżowy

2 jakieś fajne zbrojniki (a nuż się parka trafi ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak skorygowałem troszke rybcie ;p

Co prawda będą najwcześniej za tydzień, to wiem już jakie się znajdą w moim zbiorniku :)

 

1. Gurami Czekoladowe

2. Neon Innesa

3. Bojownik (1+2)

4. Gupik

5. Otosek

6. Zbrojnik Niebieski

7. Kiryski lub coś innego z ekipy sprzątającej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litraż jest porządny więc może bojownik zajmie się samiczkami, ale musisz koniecznie obserwować czy nie podgryza innych i w razie czego szybko interweniować (chodzi głównie o gupiki i neony, ale zwróć też uwagę czy nie interesuje się gurami). wiesz... mozesz mu nawet 3 samiczki dać, żeby miał zajęcie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...