Skocz do zawartości

duże akwarium dla zielonego w temacie ?


Rekomendowane odpowiedzi

Większość tych roslin z tej aukcji zmarnieje przy takim świetle. Wszystkie rośliny czerwone wymagają sporego oświetlenia. Tych roślin trawnikowych to też spora ilość nawet jak na 450l.

Akwarium jest bardzo wysokie, to powoduje dwie trudności, kłopoty z serwisowaniem jeśli nie jesteś wysoki, i przebicie się światła w niższe partie akwarium.

Ogólnie roślinki trawnikowe zmarnieją w takim akwarium, jeśli nie będzie przynajmniej 0.5W/l, nie wiem czy nie więcej.

Z takim oświetleniem poszedłbym w stronę roślin cienilubnych, żeby osiągnąć efekty podobne do takich jak w tym akwarium.

Wymiary dokładnie takie jak planujesz, oświetlenie takie jak planujesz, jak dla mnie bomba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 450 o wysokości 60 cm na oświetleniu 3x80W/T5 - nie ma szans na trawnik ani na żadne rośliny niskie wymagające światła. Inne rośliny wyciągają się w górę - dół robi się łysy i wygląda to bardzo źle. Zastanów się dobrze czy na pewno chcesz mieć tak wysokie akwarium bo go nie doświetlisz świetlówkami - Tylko oświetlenie HQI da radę i to mam wątpliwości czy żarniki 70W dałyby radę. Proponuję akwarium o wysokości 50cm (zrobisz oczywiście jak zechcesz) .

Bez żyznego podłoża (ziemia/substrat)- na samym jałowym żwirze - nie ma szans na bujną roślinność - o trawniku zapomnij.

Co do nawozów - poczytaj o nawożeniu roślin >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html . Seria nawozowa PG według mnie to najgorsza kupa jaka jest w sklepach .

Reszta wyjdzie w praniu ;)

P.S Myślę zresztą że powinieneś trochę więcej czasu poświęcić na czytanie bo to potem procentuje - nie ma też tylu rozczarowań. Jeśli wyrazisz chęć poczytania na temat zakładania i prowadzenia takich akwariów podrzucę kilka linków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadam się, tyle że musiałyby to być dwa żarniki 150W.

Trzeba pamiętać że HQI to też wady, buczą na tańszych statecznikach, ślepią bardzo mocno, dla początkującego akwarysty nie polecam. Szansa na trawnik przy wysokości 60cm na świetlówkach jest, pod warunkiem że są to T5, i to w sporej ilości. Napewno nie 2, ani 3 na taki zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź grzałki 2x200W, a nie jedną 300W. Lepiej ogrzeją wodę, na rachunkach różnicy nie będzie.

 

Przy neonach, bocjach i kiryskach dopisz cyfrę "1" przed składem ilościowym i będzie pasować. 160 neonów już będzie jakoś wyglądać.

 

Zestawy roślin z Allegro...bardzo dużo namieszanych gatunków, po parę sztuk. Nie dość że będzie sałatka, to jeszcze nie będzie żadnej większej grupy jednego gatunku. Nie polecam.

 

Na standardowym świetle, przy tej wysokości akwarium i tak połowa z tego, szczególnie rośliny czerwone i o wysokich wymaganiach świetlnych szybko zmarnieją. Raczej tylko rośliny cieniolubne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może kupić pokrywę z oświetlenie np 3 x 100 W czy jakie tam inne wieksze robią. Zależy mi w takim stopniu na roślinach i na rybach wiec nie chcę żeby mi popadało 50 % roślin w ciągu kilku dni. Dobrze żeby była pokrywa na akwarium razem z oswietleniem

 

 

 

Szukałem roślin cieniolubnych ale nie mogę znalezć , na allegro nie piszą jakie wymagania mają rośliny z zestawów

 

Może ktoś z forumowiczów ma jakieś zestawy cieniolubne na sprzedaż ;)

 

A co z tym podłożem ? pod ten żwirek coś trzeba dać jak rozumiem ? co konkretnie ? tylko tam gdzie będą rośliny czy na całej powierzchni

Żwirku pewnie z 70-80 kg pójdzie jak sądze

 

PS. możesz podrzucić te linki z chęcią poczytam. Cały czas drąże ten temat ale daleka droga zanim to zrozumie ( szczególnie hodowlę roślin ) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz wysoką niestandardową obudowę (u mnie 30 cm) to możesz spróbować zastosować halogen power led taki jak TEN ja oświetlam 3 takimi halogenami moją 540 -tke i daje rade, wprawdzie nie mam jakiś szczególnie wymagających roślin (Valisneria , Anubias Barteri) ale rosną wysmienicie a jak trzeba można kupić mocniejsze.

Halogeny dają 900lm z 10 W i swiatło 6000 - 6500 st. K

Po za tym jak dioda padnie, można kupić same moduły i wymienić.

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłeś o linki do konkretnych artykułów traktujących o akwarystyce roślinnej

Tu o podstawach funkcjonowania akwariów LT , glonach i nawożeniu

http://forum.e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm

Tu podstawy planowania i wykonania akwarium roślinnego

moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

Podłoża w akwariach roślinnych

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20

Podstawowe informacje dotyczące filtracji

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=63

Światło w akwariach roślinnych

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=46

Potem trzeba będzie trochę poczytać o nawożeniu

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

A potem zobaczymy ;)

Proponuję dokładne przeczytanie powyższych materiałów pozwoli to na zaoszczędzenie i czasu i pieniędzy i pozwoli uniknąć wielu błędów. Miłej lektury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu żadnego przykrywać czymś Amazonię. Amazonia ma być jedynym podłożem w akwarium. Dla akwarium 450l, minimum 27 litrów wejdzie czyli 3 opakowania. Jak cię interesują takie podłoża to możesz się też zainteresować PRO SOILem, mozliwe że trochę gorszy niż Amazonia, ale napewno sporo lepszy niż żwirek.

Jednak jeśli cię stać to bierz Amazonię, tylko pamiętaj że pierwsze dwa tygodnie po zalaniu bardzo zmienia parametry wody i trzeba robić duże podmiany (50% wody) co drugi dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Amazonia miałby być jedynym podłożem to pójdzie jej chyba bardzo dużo ( ja rozumiem to tak że trzeba dać te 5-8 cm na tyle ze spadem do 3-5 cm na przodzie ) ale mogę sie mylić.

 

Do tego zestawu roslin i ryb najlepszym podłożem bedzie ta ADA Amazonia ? czy może new ada amazonia albo ta africa czy coś :)

Jak wywalać 500 stów na podłoże to dobre i odpowiednią ilość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zwykły żwir 1-2 mm ? wystarczy na całości dna ?

 

Nikt nie stosuje ten Amazonii ? :) Może jednak warto wywalić kase na to ( choć z drugiej strony dla początkującego akwarysty wyłożyć 3-4 tys na całość to nie mało i tak ;)

 

Bo jak już np. wysypie sam żwir i obsadze rośliny i za 1 mies. okaże się że sałabo są ukorzenione i nie bardzo ten żwir im pasuje to już bedzie po wszytskim, podłoża się nie zmieni ot tak

 

Co do światła to zamówię pokrywę z oświetleniem 3 x 54 W T5 na zamówinie (allegro)

kupię nawozy 500 ml 2x i carbo 500 ml 3x

 

obsada roślin i zwierząt tak jak podałem w linku

 

Może część roślin wytrzyma, jak bedzie zle to zmienię oświetlenie na mocne i kupię CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki 54W są trochę krótkie na akwarium 150cm. Po bokach zostaną nieoświetlone miejsca. Musiałyby być ułożone naprzemiennie, pierwsza bardziej po prawej, druga bardziej po lewej, tyle że wtedy musi ich być z 6. To da wtedy 324W, bez szaleństw ale już nieźle.

W amazonię się bym nie pakował, zbyt mocno się parametry wody zmieniają jak dla początkującego.

Możesz zrobić jak Łoren, czyli żwir a pod nim jakiś bogaty w nawozy substrat, lub zrobić wielki test jak ja :P , połowa akwarium Manado + substrat, a druga połowa coś aktywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie najkorzystniejsze oświetlenie z pokrywą by się nadawało ? ( cena nie gra zbytnio roli, ma być idealnie nie tanio ;) )

Jakieś takie które ma świetlówki ok 130 cm 2-3 sztuki, nie znam się kurcze na tym a trzeba wkońcu podjąć decyzje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/pokrywa-aluminiowa-15 ... 53763.html

 

Nie zastanawiałeś się nad wykonaniem własnej pokrywy ze spienionego PCV?

 

PS. Również proponuje 50 cm. wysokości maksymalnie. Przy 60 cm nie dość, że mało światła może docierać, to grzebanie w takim akwa będzie dość uciążliwe (no chyba, że ma ktoś 2m. wysokości :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zakładał kolejne akwarium patrzyłbym na powierzchnię dna, a nie na wysokość. Wysokość nic nie daje, tylko problemy są z doświetleniem i serwisowaniem.

W przypadku zbiorników 150 cm długości, najlepsze byłyby świetlówki 80W, jednak są na tyle długie że trzeba trochę pokombinować jak je umieścić w pokrywie. Napewno nie wejdą do tych oryginalnych plastikowych.

Jeśli kasa nie gra roli, a chcesz spory litraż to postaw akwarium 160x60x50h (na zamówienie), do tego pokrywa z PCV lub aluminiowa z allegro, albo belka oświetleniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...