Skocz do zawartości

duże akwarium dla zielonego w temacie ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Akwarystyką interesuję się od kilku tygodni. Więc nie wiem za dużo w tym temacie.

 

Trochę poczytałem i postanowiłem zakupić pierwszy zbiornik. Początkowo miał to być ok 200 L

ale ostatnio zdecydowałem się na ok 450 L . czy takie akwarium lesze jest profilowane czy proste ?

150x50x60 koszt takiego zbiornika chyba ok 500-600 zł szafka też coś kołon tego więc za te 1-1,5 tys "suchy"zestaw powinien być

a jak wygląda cenowo cały osprzęt do takiego litrarzu ?

 

Chyba w taki zbiornik pomiesci się trochę rybek. I dlatego mam pytanie odnośnie zagospodarowania takiego akwarium.

Czy można postawić na większe ławice ( np. 60 szt. neonów )

 

Nie ukrywam że chciałbym hodować coś bardziej rzadkiego i niespotykanego powszechnie w każdym akwarium ( gupiki itp )

 

np. Brachyplatystoma Flavicans, strzępiele, pielęgnica flowern itp myślałem początkowo o piraniach ale to bestia nie ryba :) widziałem je w Lublinie w sklepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem i postanowiłem zakupić pierwszy zbiornik. Początkowo miał to być ok 200 L

ale ostatnio zdecydowałem się na ok 450 L . czy takie akwarium lesze jest profilowane czy proste?

Profilowane akwaria zniekształcają obraz więc wolałbym proste.

 

Chyba w taki zbiornik pomiesci się trochę rybek. I dlatego mam pytanie odnośnie zagospodarowania takiego akwarium.

Czy można postawić na większe ławice ( np. 60 szt. neonów )

Jesteś z Lublina lub okolic? Jak tak to polecę Ci sklep/hurtownie w której są tanie rybki.

Np. 100sztuk neonów(i więcej) to koszt 1zł/szt.

 

a filtracja i ogrzewanie może tak :

-Hw-304b/umimax 700

i jako mechanik jakiś filtr wewnętrzny około 1500l/h

Ogrzewanie - 2x250W z termostatem.

 

Ps. też jestem z Lublina i służę pomocą.

 

Ale co do kupna nowego zestawu zastanowiłbym się i obejrzał jakieś używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Akwarystyką interesuję się od kilku tygodni. Więc nie wiem za dużo w tym temacie.

 

Trochę poczytałem i postanowiłem zakupić pierwszy zbiornik. Początkowo miał to być ok 200 L

ale ostatnio zdecydowałem się na ok 450 L . czy takie akwarium lesze jest profilowane czy proste ?

150x50x60 koszt takiego zbiornika chyba ok 500-600 zł szafka też coś kołon tego więc za te 1-1,5 tys "suchy"zestaw powinien być

a jak wygląda cenowo cały osprzęt do takiego litrarzu ?

 

Chyba w taki zbiornik pomiesci się trochę rybek. I dlatego mam pytanie odnośnie zagospodarowania takiego akwarium.

Czy można postawić na większe ławice ( np. 60 szt. neonów )

 

Nie ukrywam że chciałbym hodować coś bardziej rzadkiego i niespotykanego powszechnie w każdym akwarium ( gupiki itp )

 

np. Brachyplatystoma Flavicans, strzępiele, pielęgnica flowern itp myślałem początkowo o piraniach ale to bestia nie ryba :) widziałem je w Lublinie w sklepie

 

Pierwsza z Twojej listy rzadkości dorasta do ponad metra a druga żyje w wodach słonych i też jest więcej niż spora. 450 litrów może i wydaje się dużo ale nie celuj w rybki większe niż długość krótszego boku akwarium 8-) a tak serio to rybki max 25 cm będą chyba wystarczające-sam popatrz jakie a na te które chciałbyś mieć potrzebujesz zbiornika o pojemności tysięcy litrów jeśli ma to jakoś wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli akwarium typowe pod hodowlę ryb to podane przez Ciebie wymiary 150x50x60h będą dobre - natomiast jeśli w akwarium mają być rośliny to trzeba będzie się liczyć z bardzo mocnym strumieniowym oświetleniem np lampy HQI , oświetlenie T5 nie da rady doświetlić dobrze dna. Ze względu na bardziej uniwersalne zastosowanie proponowałbym zbiornik o wysokości 50 cm natomiast 60cm głębokości daje nieporównanie większe możliwości aranżacji i mniejsze koszty budowy oświetlenia - wtedy spokojnie można doświetlić T5 np 3x80W .

Co do filtracji - znakomite rozwiązanie to unimax700 i do tego dodatkowy filtr wewnętrzny - tu polecałbym Juwel z serii Bio-flow np 3.0 lub 4.0 o wydajności 600l/h i świetnym systemie filtracji mechanicznej i biologicznej.Filtr skonstruowany jest tak że filtracja odbywa się i z toni wody i zbierane są wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni wody a wydajność jest prawdziwa .Konstrukcja umożliwia zamontowanie grzałki wewnątrz filtra. Co do ogrzewania - grzałka 250W wystarczy - chyba że różnica temperatury w akwarium i pomieszczeniu gdzie będzie stało będzie większa to wtedy druga grzałka.

Koszty jak na moje oko wyglądają tak jak dobrze pokombinujesz

akwarium ok .....................600-700zł

filtr zewnętrzny ok ...................700

filtr wewnętrzny ok ...................250

Oświetlenie jak sam zrobisz - to ok 450zł

Grzałka dobra ok ........................120zł

Zestaw CO2 z reaktorem DIY ........350zł (do rośliniaka)

Szafka ok.................................. 500zł

Łacznie .....................................2870zł +/- 200-300zł

Te 200-300zł to cena świętego spokoju więc trzeba się zastanowić czy warto ciąć koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli akwarium typowe pod hodowlę ryb to podane przez Ciebie wymiary 150x50x60h będą dobre - natomiast jeśli w akwarium mają być rośliny to trzeba będzie się liczyć z bardzo mocnym strumieniowym oświetleniem np lampy HQI , oświetlenie T5 nie da rady doświetlić dobrze dna. Ze względu na bardziej uniwersalne zastosowanie proponowałbym zbiornik o wysokości 50 cm natomiast 60cm głębokości daje nieporównanie większe możliwości aranżacji i mniejsze koszty budowy oświetlenia - wtedy spokojnie można doświetlić T5 np 3x80W .

Co do filtracji - znakomite rozwiązanie to unimax700 i do tego dodatkowy filtr wewnętrzny - tu polecałbym Juwel z serii Bio-flow np 3.0 lub 4.0 o wydajności 600l/h i świetnym systemie filtracji mechanicznej i biologicznej.Filtr skonstruowany jest tak że filtracja odbywa się i z toni wody i zbierane są wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni wody a wydajność jest prawdziwa .Konstrukcja umożliwia zamontowanie grzałki wewnątrz filtra. Co do ogrzewania - grzałka 250W wystarczy - chyba że różnica temperatury w akwarium i pomieszczeniu gdzie będzie stało będzie większa to wtedy druga grzałka.

Koszty jak na moje oko wyglądają tak jak dobrze pokombinujesz

akwarium ok .....................600-700zł

filtr zewnętrzny ok ...................700

filtr wewnętrzny ok ...................250

Oświetlenie jak sam zrobisz - to ok 450zł

Grzałka dobra ok ........................120zł

Zestaw CO2 z reaktorem DIY ........350zł (do rośliniaka)

Szafka ok.................................. 500zł

Łacznie .....................................2870zł +/- 200-300zł

Te 200-300zł to cena świętego spokoju więc trzeba się zastanowić czy warto ciąć koszty.

 

Jeszcze do tego trzeba doliczyć koszty podłoża, roślin, rybek, skałek, korzeni,testów itp. itd.

Jestem z Lublina więc jak będzie trzeba to coś w postaci roślinek to załatwię z przycinki czy coś.

Jak mieszkasz gdzieś blisko to zawsze mogę pomóc przy zakładaniu samego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to jestem z miejscowości wisznice - 80 km od Lublina ;)

Byłem dzisiaj w sklepie w mojej okolicy i gość wycenił mi zestaw "suchy" następująco :

 

-akwarium 150x50x60 -850zł lub mniejsze, 150x50x50 -829zł profilowane lub nie

 

- pokrywa akwariowa z oświetleniem 2 x 40w - 379zł

 

- podstawka pod akwarium 89zł

 

- filtr unimax 500 - 529zł - mowił że zewnętrzny to jest chyba

 

-grzałka aqn 300w - 65zł

 

- napowietrzacz + osprzęt ok 100zł

 

- szafka - 579zł

 

sklep nie jest za duży ale mówił że mogą sprowadzić jak coś

 

napiszcie czy to dobry sprzęt żebym badziewia nie kupił jeżeli nie to dobrze byłoby jak krowie na miedzy napisać nazwy dobrego sprzętu i do czego się używa.

 

zadaje takie banalne pytania i zgóry dzięki za wyrozumiałość

 

jak zle doradza to kupie w necie te filtry itp a u niego tylko zbiornik i inne drobne rzeczy

 

mam na to wszysko ok 3-4 tys do dyspozycji i chciałbym żeby było w akwarium sporo fajnych roślin i sporo ciekawych rybek

 

Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to z chęcią porozmawiam na gg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium strasznie drogie. Zobacz np. tutaj http://allegro.pl/akwaria-producent-pro ... 25085.html jest za 430 zł :P

 

Nawet tutaj z dostawą wychodzi 150 zł taniej http://allegro.pl/akwarium-150x50x60-pr ... 78576.html

 

Oświetlenia mało jak na taki litraż.

 

Już lepsza taka belka by była http://allegro.pl/belka-lampa-oswietlen ... 37265.html

Jednak wtedy musisz dać obsadę, która może być bez pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup na allegro używane rzeczy lub nie ;].

wyjdzie to sporo taniej np:

- http://allegro.pl/akwarium-150x50x60-pr ... 78576.html akwarium

- http://allegro.pl/profesjonalne-lampy-h ... 06759.html Co do tego oswietlenia nie jestem pewien ale myślę że starczy(niech ktoś inny się wypowie)

-http://allegro.pl/szafka-comfort-150x50x67-prosta-grusza-i2437205981.html szafka

-http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-aquael-unimax-700-17-gratisow-i2481594668.html filtr

 

Tutaj masz przykłady, że można to kupić taniej(tylko filtr trochę lepszy).Popatrz też używane przedmioty bo możesz na nich zaoszczędzić nawet połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te oświetlenie to jak zrobić zeby pod pokrywą plastikową było więcej mocy ( standardowe to pewnie ze 2 świetlówki 40 w )

czy można jakieś mocniejsze zamówić ?

 

Filtr zewnętrzny co podał sprzedawca jest ok ? czy jest jakiś inny co polecacie ( lepszy) , nie trzeba dawać wewnętrznego już ?

 

Wolę rzeczy nowe i wygodniej kupić w jednym sklepie podstawowe przyrządy, coś się potarguje jeszcze.

 

Właśnie interesuje mnie czy to co proponuje gość jest dobre, możecie dopisać co jeszcze warto zakupić , z ajkich firm itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym polecił Ci kupić np taki zestaw http://akwajaro.com.pl/pl/produkt-205-Z ... DERN-450L/ Firma konkretna mój kolega zamawiał u nich akwarium i wysłali mu do Anglii bez najmniejszego problemu - zamówił wysokie na 50cm czyli 375l - jest w tym pokrywa - oświetlenie według warunków które chciał mieć- czyli dopasują ją tak jak potrzebujesz - do standardowego jeśli chcesz T5 na elektronice dopłaca sie chyba 200zł.. nie pamiętam - musiałbyś zadzwonić i sie zapytać . Czyli Tu w tym zestawie masz wszystko.oprócz filtra i grzałki więc licząc za dobry filtr unimax 700 ok 650zł -700zł i do tego grzałka 100zł masz akwarium super - jeśli pod roślinniak to jeszcze zestaw CO2 czyli +300zł - czyli w sumie mieścisz się w kwocie 3000zł resztę przeznaczasz na wszystkie inne pierdoły i mozna spokojnie wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę boję się "szkła" kupować przez neta . Jesze mi pobiją w transporcie :) Ale tak badam temat i widze że drogo się ceni ten sklep zoologiczny. Może zrobie tak jak mówicie kupie wszytsko w necie a w sklepie zoologicznym tylko ryby zamówię i rośliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz dobry sklep stacjonarny to za samo szkło zapłacisz tyle co przez neta + przesyłka.

Tak ale najprawdopodobniej ze szkła wyprodukowanego w ChRL z wadami , rysami itp - widziałem takie "cacka" - takie akwarium to juz "mebel" na długie lata i nigdy bym się nie zdecydował na wątpliwą jakość żeby zaoszczędzić 100zł Osobiście mam duże wątpliwości czy tak się uda - firma która poleciłem jest w pełni profesjonalna - Przesyłka jest ubezpieczona - ja także sprowadzałem swoją 500 do Rzeszowa i nic się nie stało - przesyłka kosztowała mnie 150zł i była ubezpieczona na kwotę 5000zł i wyszło taniej o 400zł niż zamawiając u producenta w Rzeszowie. W tym Akwajaro zamawiałem też akwarium dla mojego znajomego - świadczyli także usługę dostawy do domu z montażem szafki wniesieniem akwarium ustawieniem itd - to kosztowało 350zł więcej niż dostawa kurierem. Czy dalej tak jest - nie wiem trzeba popytać - ale zanim kupiłem swoje akwarium spędziłem miesiąc na znalezieniu najlepszej opcji - ta według mnie jest najlepsza. Ale oczywiście każdy kupuje tam gdzie chce i to co chce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz dobry sklep stacjonarny to za samo szkło zapłacisz tyle co przez neta + przesyłka.

Tak ale najprawdopodobniej ze szkła wyprodukowanego w ChRL z wadami , rysami itp - widziałem takie "cacka"
Szczególnie polskie firmy takie jak Diversa, albo Wromak...a szkło z tego zestawu który podałeś nie jest lepsze jakościowo od zwykłego floata, a przynajmniej nie ma tam takich informacji. Co więcej wady takie jak rysy, przy kupnie w sklepie - widać od razu, ale też przyznam że jeszcze porysowanego akwarium w sklepie nie widziałem. Wady fabryczne, coś o czym w tych czasach się prawie nie słyszy to znikomy procent. Producenci na swoje akwaria dają gwarancje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się nie znam ale zapytam : Czy są różne firmy i różne jakości akwarium ? Wolę zapłacić te 800 -900 ( proste bedzie chyba tańsze od profilowanego ) ale miec dobrej pewnej firmy zbiornik. Jest może jakieś ferrari wśród producentów/ zbiorników które każdy poleca ?

 

A co polecacie z robić z podłożem ? Jakiś grubszy żwir ? Nie potrzeba pod rośloni dawać np. tych kulek glinianych lub aktywnego podłoża ? Czy wystarczy tylko żwiru jakiegoś białego wysypać i powsadzać w niego rośliny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się nie znam ale zapytam : Czy są różne firmy i różne jakości akwarium ? Wolę zapłacić te 800 -900 ( proste bedzie chyba tańsze od profilowanego ) ale miec dobrej pewnej firmy zbiornik. Jest może jakieś ferrari wśród producentów/ zbiorników które każdy poleca ?

 

Między wszystkimi gotowymi baniakami ze szkła float, różnych producentów, różnicy nawet nie zauważysz. To są takie akwaria jakie ma 95% osób tutaj. Praktycznie wszystko co jest w naszej galerii. Są też akwaria, zwykle robione tylko na zamówienie ze szkła float guardian o podwyższonej przejrzystości. Przy czym tutaj można trafić na szkła i lepszej i gorszej jakości, ale zwykle lepszej od zwykłego floata - przy cenie trochę większej od tego floata. Jest też trzeci typ szkła, akwaria ze szkła opti-white. Horrendalnie drogie, ale dające najlepszy efekt, szkło jest ekstremalnie przejrzyste. Da się kupić gotowe baniaki w sklepach tego typu. Bardzo polecana jest opcja mix: czyli z opti np. tylko przednia szyba, a reszta z floata. Przy cenach tego szkła jest to fajne rozwiązanie, bo akwarium full opti 450l kosztowałoby ponad 1500zł. Tyle że samo szkło to nie wszystko, do takiego szkła żeby było warto je kupić, trzeba zrobić jakąś porządną aranżacje i skompletować sprzęt z wyższej półki. Opti na standardowym świetle, z wewnętrznym brzęczykiem wyglądałoby jak ferrari w którym siedzi chłop w gumniakach z kozą na siedzeniu pasażera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki za odpowiedzi. Jak sie ma sprawa techniczna bądz co badz sporego zbiornika.np. Jak z wymianą wody ? Co tydzień 20 % swieżej odstanej 2 dni ?

 

Podobno większy zbiornik nie stwarza tak wielu problemów z utrzymaniem jak małe szkła ? Wkurzę się jak woda nie bedzie przezroczysta i idealnie przejrzyta ale to chyba robi filtr kupię ten unimax 700 podobno super sprzęr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większy zbiornik, tym stabilniejszy. Wystarczy podmieniać mniej i rzadziej. Tutaj woda nie musi nawet być specjalnie odstana, a nawet jeśli to nie potrzeba więcej niż 12h. Po takim czasie chloru i tak nie ma, o ile w ogóle masz go w kranie - a im dłużej trzymamy wodę [oczywiście w otwartych pojemnikach], tym wcale nie lepiej bo zaczynają w niej zachodzić takie same procesy jak w akwarium. Dokładne wartości co i ile podmieniać można by określić na podstawie testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jak to wyglądało u mnie.

Mam akwa 495l, 200l i mniejsze. Akwarystyką zajmuję się od 4 lat, a zaczynałem od 60l.

Najłatwiej ze wszystkich (tzn bez problemów) wystartowało właśnie to 495l, tylko nie wiem czy to zasługa pojemności, czy lat doświadczeń (chociaż pierwsze 60l wyszło niczego sobie).

Ogólnie nie śpiesz się z wyborem, ja swoje 495l kompletowałem prawie 4 miesiące zanim ruszyło, a i tak żałuje że nie starczyło mi cierpliwości by poczekać jeszcze dłużej.

 

Jak postawisz taki baniak to już go nie ruszysz, zastanów się nad miejscem, nad wytrzymałością stropów, jakie masz podłogi, jeśli stare budownictwo, to pod deskami mogą być np belki i jeśli żle trafisz to po zalaniu szlag trafi wcześniejsze poziomowanie. Jakiś mocny system poziomowania po zalaniu też by się przydał, jeśli podłogi mają tendencję do siadania.

 

Mój zbiornik stoi w najjaśniejszym pokoju i światło słoneczne nie ma na niego wpływu, tak samo jest ze spokojnym miejscem, moje nie jest spokojne, a dało to taki efekt że muszę już wyganiać ryby jak tne zielsko, podchodzą pod noże.

Chciałem osiągnąć taki efekt by siedząc przy kompie i mieć obok ścianę wody, i tak też zrobiłem, polecam takie rozwiązanie, swietnie się sprawdza jak masz akwa obok na wyciągniecie ręki, częściej dzieki temu przy nim robisz.

Licz się z tym że na początku, będziesz prawie codziennie moczył ręce po ramiona.

 

Z podmianami wody trzeba pokombinować, ja to np. zrobiłem tak że wziąłem zwykły wąż ogrodowy, założyłem jakąś drobną siateczkę na koniec, drugi koniec do wanny, zasysam, i tak sobie leci. Później koniec z wanny podłączasz albo do wodociągów, albo tak jak u mnie. do pompy w ukrytej beczce gdzie się produkowała woda RO. Są lepsze sposoby, jak np komin i automatyczne podmiany, ale to musiałbym w scianie kuć, a tak mam lepiej niż jakbym miał z wiadrem latać kilka razy.

 

Ogólnie to mozna pisać i pisać o zakładaniu takiego akwa, najważniejsza jest cierpliwość i zaplanowanie wszystkiego możliwie jak najdokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podmian wody - wszystko uzależnione jest od tego jak wystartujesz akwarium (na jakim podłożu) ale zazwyczaj podmiany wykonuje się raz w tygodniu - przy dużym zbiorniku ok 10 -15% . Ja leję do 500 prosto z kranu - lałem tez RO ale doszedłem do wniosku że nie mam obsady wymagającej miękkiej i kwaśnej wiec nie ma potrzeby. A co do klarowności wody - to po mojemu tu wpływ mają dwa czynniki - dobra filtracja biologiczna i dobra filtracja mechaniczna. Zanim wystartujesz poszukaj kogoś w okolicy kto ma większe akwarium i da ci trochę dojrzałej wody na start , do zalewania dobrze by było gdybyś wlał też trochę takiego "syfu" z płukania wkładów filtracyjnych do nowego filtra zewnętrznego - a jeśli nie masz takiej możliwości to polecam zakup bakterii nitryfikacyjnych Prodibio - BioDigest - stosowałem je u siebie bo dostałem do przetestowania - według mnie sprawdziły się rewelacyjnie. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i wiedzieć o tym że przy starcie często występują zakwity pierwotniaków itd - najlepiej gdybyś miał dojrzałe filtry na start pozwoliło by to ominąć wiele problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu niespanych nocach ;) i poradach innych użytkowników myślę że skompletowałem zestaw czyli :

 

Akwarium 150x50x60 – 450 L (proste)

filtr zewnętrzny - Aquael Unimax 700

pokrywa z oświetleniem - 3 x 40 W

nawóz - classsic Aqua Artu i Carbo (albo carbo albo co2 )

butla CO2

grzałka z termostatem - aqn 300w

termometr szklany

podstawka pod akwarium

szafka na akwarium

odmulacz zwykły z pompką

testy ph, no3, kh/gh, kropelkowe zoolek

żwir ciemny 1-3 mm ( nie wiem jeszcze jaki kolor dokładnie )

rośliny - zestaw z allegro (razy 2 ) - http://allegro.pl/zestaw-249-roslin-z-3 ... 59636.html ( nie wiem czy mogę lina wrzucić :) )

korzenie

 

 

ryby :

 

Skalar - 2+2

Bocja pręgowana - 8szt

Neon czerwony - 60szt

zbrojnik niebieski - 2+2

Kirysek pstry - 8szt

 

Co do startu to planuje zrobic tak :

 

1. kupuje zbiornik

2. wsypuje sam żwir ( 7 cm na tyle ze spadkiem do 3-4 cm z przodu )

3. delikatnie wlewam 10 cm wody

3a. wstawiam korzeń/ korzenie lub inne ozdoby

4. sadzę rośliny ( jakoś, nie wiem czy normalnie palcami wcisnąć korzenie i obsypać żwirkiem, lekko pociągnąć do góry )

myślę że najlepiej obsadzić rośliny przy lewej i prawej stronie akwarium oraz przy tylniej ściance, na oko zostawić 50 % akwarium wolnego do pływania dla ryb.

podoba mi się trawnik na spodzie ale podobno strasznie cieżko go zrobić ( światło itp )

5. zalewam zabiornik do wys. ok 3 cm od górnej krawędzi

6. mocuję filtr zewnętrzny na lewej małej sciance ( nie wiem jeszcze czy trzeba go jakoś wodą zalewać czy coś, instrukcja może bedzie )

7. po drugiej stronie na prawej małej ściance ( 150 cm od filtra ) mocuje grzałkę z termostatem i ustawiam 25 stopni chyba

8. na przedniej szybie w rogu wsadzam termometr szklany

9. czekam 2 tyg ( bez zabwy z uzdatniaczami itp )

10. po 2 tyg chodzenia filtra i grzałki wpuszczam 50 % ryb

11. za tydzień wpuszczam resztę

 

Z chęcia czekam na komentarze i ewentuale poprawki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim świetle podawanie CO2 nie ma sensu. Sam żwir? Jakiejś ziemi czy substratu nie planujesz? Plan widzę masz co do joty, gdzie grzałka, gdzie filterek :D też tak miałem na początku a i tak im dalej w las tym mniej planowania a więcej działania na bieżąco. Dwa tygodnie to nie jest jakaś reguła, po dwóch tygodniach robisz testy i wtedy wiadomo czy można coś wpuścić czy nie. BTW życzę powodzenia i wytrwałości, bo ładnie urządzone 450l będzie powalać na kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...