Skocz do zawartości

kilka pytań średnio początkującego :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium posiadam od kilku dobrych lat jest to zbiornik 85 litrów. Cały ten czas rośliny rosną w miarę dobrze ,ale gdzieś dawno temu wyczytałem na jakimś dziwnym forum że najlepszym podłożem będą kamulce o bardzo dużej średnicy. Większej od nakrętki po napoju, lecz mniejsza z tym ,postanowiłem zrobić restart ,spuścić jakies 30 l starej wody, by później akwarium wcześniej dojrzało.

 

Mianowicie pierwsze pytanie dotyczy sie podłożą ,z Racji że w Rybniku zlikwidowali mój ulubiony sklep akwarystyczny ,w którym można było uzyskać w miarę fachową poradę i ceny nie były złe,postanowiłem zamówić podłoże allegro, wytypowałem 3.

1.http://allegro.pl/zwirek-czarny-egzotyc ... 46690.html

2.http://allegro.pl/czarny-grys-bazaltowy ... 31408.html

3.http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-czarn ... 08102.html

i które z tych podłóż będzie najlepsze dla Roślin i kirysów.

oraz jaka powinna być wysokość podłoża. Oraz ile kilogramów zamówić do akwarium o wymiarach dł-80 szer-30 wys-3

 

kolejne pytanie czy dać coś pod żwir ? słyszałem coś o glinie i ziemi ,ale osobiście nie wiem czy to dobry pomysł ? Z racji mojego skromnego budżetu ,nie wiem czy stać mnie by dać jakiś nawóz pod podłoże, chyba że istnieje jakiś tani nawóz, lub jest takie nawożenie zbędne.

 

od początku akwarium nawoziłem tylko nawozem z Tetry ,i średnio to wychodziło. Sporo ludzi polecało mi nawóz z JBL. Na profesjonalny zestaw CO2 mnie po prostu nie stać ,ale sporo się naczytałem o domowej bimbrowni, czy ma to jakiś pożyteczny skutek ,czy jest to szkodliwy pic na wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na początku musisz nam powiedzieć jakie akwarium masz zamiar zakładać (roślinne , tanganika itp.)

Podłoże każde jest dobre , to już zależy od ciebie które wybierzesz.

Co do nawożenia podłoże to właśnie ziemia ogrodowa jest najtańszym rozwiązaniem (poczytaj o akwariach LT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, będzie to głównie roślinne. Lecz 10 tetr czarnych i kilka kirysków wraz z krewetkami znajdzie swój dom.

Z podłożem mam duży dylemat ,mianowicie każde mi się podoba, ale które ze względu na swoją granulację będzie najlepszym rozwiązaniem dla roślin.

Co do ziemi czytałem już ,ale troszkę się wystraszyłem bo gdzieś pisali że ziemia wytwarza jakieś zle związki co moga zaszkodzić rybą. oraz z racji że ziemię od żwiru oddziela zwykła firana, boję się żę jak będę kiedyś przesadzał rośliny to ziemia wydostanie się do zbiornika. Z tego co czytałem standardowe oświetlenie jest zbyt słabe. posiadam standardową pokrywę z standardową świetlówką ile tak by mnie wyszło dorobienie drugiej świetlówki ? oraz czy jest to możliwe ?

 

W poniedziałek chciałbym zamówić podłoże nawoz i inne duperele by do końca tygodnia doszło i w weekend od rana zacząć restart, więc jak byś udzielił odpowiedni na reszta pytań ,bym się cieszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowałem się kiedyś tą ziemią w akwarium i faktycznie jest taka możliwość i oddziela się ją zwykłą siatką, ale podobno żyzności tej ziemi starcza na kilka miesięcy a mnie co kilka miesięcy jakoś się nie uśmiecha zmieniać podłoże, osobiście nawożę roztworami soli i dozuję CO2 w płynie i nie narzekam. Wymaga to trochę doświadczenia już się przekonałem, testów kropelkowych a przede wszystkim ostrożności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde podłoże kiedyś traci na wartości,wtedy zaczynasz od małych dawek nawozów.

Widzę masz testy kropelkowe i używasz soli,więc jakąś wiedzę na ten temat masz.

Ziemia ogrodnicza może być szkodliwa owszem,ale tylko w przypadku gdy nie jest czysta czyli wzbogacana nawozami.

Bardzo rzadko się zdarza że nie ma możliwości założenia dodatkowego oświetlenia w standardowych pokrywach a jak już to można sobie samodzielnie zrobić pokrywę z oświetleniem jakiego potrzebujemy.

Rośliny posadzone w podłożu przegrodzonym siatką/firaną/moskitierą z reguły się odcina poniżej podłoża ale jak jeszcze nie przerosły jej to nie ma kłopotu z ich przesadzeniem.

Co do oświetlenia,napisz chociaż jakie rośliny chcesz hodować średnio wymagające,wymagające,bardzo wymagające.

Te grupy roślin potrzebują co2 i dobrego nawożenia niektóre super podłoża.

Z tym co wybierzesz wiążą się koszty mniejsze lub większe,nie wiem na co Cię stać i jak z wiedzą na temat hodowli roślin,wybrał bym rośliny średnio wymagające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia ze swojej strony dodam że pojawiły się na allegro taśmy LED 3 diody na odcinku 2,5cm można odcinać co 2,5cm, są barwy ciepłe i zimne, do wyboru do koloru dosłownie, podobno biały ciepły powoduje rozrost rośliny w szerz a zimny w górę ale tego nie sprawdzałem. Daje to spore możliwości kombinowania z oświetleniem. A moja wiedza na temat nawożenia jest jeszcze dość skromna, ale już coś nie coś wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywę mam standardową z aquamela. Jutro do znajomego jadę który się takimi sprawami bawi i powie mi czy jest szansa i wiela mnie to wyjdzie.

Co do roślin to pewnie mało i średnio wymagające ,zawsze marzył mi sie trawniczek ,lecz bez CO2 nie ma ponoć szans :(

mógłby ktoś rozpoznać jakie są to rośliny i jakie mają wymagania ?

http://screenshooter.net/0570313/nessrwd

 

Mam jedną prośbę które z podłóż podanych w pierwszym linku będzie najbardziej odpowiednie dla roślin biorąc pod uwagę granulacje i surowiec, oraz w miarę możliwości będzie dobre dla kirysów. oraz w akwarium dl 80 szer 30 wys 35 powinna być wysokość żwiru ,oraz ile litrów ziemi kupic a ilę kilogramów zamówić żwiru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.żabienica delikatna

2. didiplis diandra - pepis dwupręcikowy - ale na tej fotce strasznie marny

3.strzałka wodna .

Co do wymagań - 1,3 rośliny łatwe w uprawie bardzo plenne szybko się rozrastają wymagają zasobnego podłoża (ziemia jest dla nich idealna)

Co do wymagań didka (2) - to piękna roślina 2-go planu przebarwia się do koloru łososiowego tworzy piękne kępy - wymaga światła co najmniej 0,5W/l , Nawożenia CO2 , podłoże zasobne , nawożenie słupa wody , wymaga nieco większej ilości żelaza jeśli ma być wybarwiona. Roślina o średnich wymaganiach w uprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak - podłoże - zwykła ziemia kwiatowa bez nawozów lub ziemia do kaktusów - ok 2 cm , na to warstwa żwirku kwarcowego lub bazaltu ok 5-7cm o granulacji 2-3mm. I to wszystko - podłoże gotowe - tanio i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra za kilka godzin będę zamawiał żwir przez allegro więc potrzebuje waszej pomocy !

mianowicie ile mam kupić litrów ziemi a ile żwiru do akwa o wymiarach dl-80 szer 30 wys 35 biorąc pod uwagę że warstwa ziemi to 2 cm a zwiru to 4-5.

oraz czy ten żwir się nada ? http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-czarn ... 08102.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki :) jeszcze poczekam z opiniami innych ,najwyżej spróbuję to policzyć tak jak wodę :) Choć to nie będzie dokładne.

Mam pytanie jak przygotować ziemię przed włożeniem do akwarium ? przepłukać ją ,sparzyć wrzątkiem ?

oraz dać firane czy może coś innego ,jak firanę ,to lepiej z dużymi czy małymi otworami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przygotować ziemię przed włożeniem do akwarium ? przepłukać ją ,sparzyć wrzątkiem ?

oraz dać firane czy może coś innego ,jak firanę ,to lepiej z dużymi czy małymi otworami ?

Nic nie robić wsypać do akwarium lekko uklepać i zasypać żwirkiem. A jeśli chodzi o firanki to najlepiej jednak wyglądają w oknie...tak moim zdaniem :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

padło żwiru będzie około 15 kilogramów i około 6-7 litrów ziemi ogrodowej ,będzie do wystarczająco ,jutro jak znajdę chwilkę rozkręcę pokrywę i sprawdzę czy istnieje możliwość dania mocniejszej świetlówki. Czytałem gdzieś że jeżeli stosuje się ziemię ,nie powinno się nawozić roślin ,jest to prawda czy jakiś mit ? Jak mit czy nawóz z JBL sie nada i stosować go w dawkach podanych na opakowaniu ,czy może w mniejszych ? Oraz jak z światłęm od ilu h zacząć i co ile więcej dawkować ?

jak spuszczę 1/2 starej wody z akwa będę musiał czekać aż akwarium dojrzeje ? czy mogę wpuścić obecną obsadę ? Oraz czy czyścić filtr kubełkowy[wklady gabka,wata,ceramika,wegiel i te czarne kulki zapomniałem nazwy] oraz jaka piwnna być wysokość ziemi ? z góry dzięki.

 

Zwróć uwagę na pisownię!//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś że jeżeli stosuje się ziemię ,nie powinno się nawozić roślin ,jest to prawda czy jakiś mit ?

Wszystko zależy od oświetlenia - jeśli światła mało to praktycznie nie nawozimy takiego akwarium. Jeśli światło ok 0,5W/l to nawożenie wody będzie konieczne bo nie wszystkie rośliny pobierają korzeniami - większość pobiera całą powierzchnią ciała.

Jak mit czy nawóz z JBL sie nada i stosować go w dawkach podanych na opakowaniu ,czy może w mniejszych ?

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć . Nawozów jest mnóstwo - co to za nawóz?

Oraz jak z światłęm od ilu h zacząć i co ile więcej dawkować ?

od 6-7 godzin i co kilka dni zwiększać o godzinę .

jak spuszczę 1/2 starej wody z akwa będę musiał czekać aż akwarium dojrzeje ? czy mogę wpuścić obecną obsadę ?

Tak - trzeba będzie czekać - z wpuszczeniem obsady poczekałbym kilka dni 3-4 - po czym można wpuścić jakiegoś testera 1-2 szt na dwie doby - jak się nic z nim nie będzie działo to można wpuścić resztę - ale tu zalecam jednak ostrożność bo różne gatunki ryb różnie reagują na zmianę warunków.

czy czyścić filtr kubełkowy[wklady gabka,wata,ceramika,wegiel i te czarne kulki zapomniałem nazwy] oraz jaka piwnna być wysokość ziemi ?

Nie czyścić , nie wylewać wody - najlepiej na czas restartu włożyć węże do wiadra z wodą z akwarium i zostawić filtr włączony. Warstwa ziemi nie większa niż 2 cm - to już max i na to co najmniej 4 cm żwirku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...