Skocz do zawartości

Witajcie


-Ramirez-
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem podobne pytanie ale kolega który je zadał nie otrzymał odpowiedzi która mnie zaspokoiła. A mianowicie:

Posiadam akwarium 112l (profil więc pewnie z 103l :( ) w którym mam dwie najzwyklejsze świetlówki ( po 7 zł :D) Zastanawiałem się nad kupnem tych o to świetlówek:

-SERA plant color z SERA tropic sun

lub

-SERA plant color z daylight briliant

Które z tych oświetleń byłoby najlepsze? Rybki jakie posiadam to między innymi:

2 zbrojniki (złoty i niebieski)

harem kakadu

harem ramireza (rybki nawzajem się tolerują z kakadu nie było przypadku że się ganiały)

kiryski

 

I jeszcze jedno, które z tych połączeń da jaśniejsze światło? (świetlówki 18w)

 

 

 

PS. nie piszcie żebym poszukał w google bo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi na konkretne pytanie

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyczne daylighty, nie różnią niczym się od normalnych świetlówek 865 i 965. Zjeżdżają często nawet z tych samych taśm produkcyjnych i dostają nalepki z napisem "akwarystyczne" i 2x większą cene.

 

Przy czym wymieniasz kiepskiej jakości światło, na lepsze, ale nawet jak dałbyś odbłyśniki, to i tak będzie go za mało dla bardziej wymagających roślin. Możesz mieć lepszą barwę, widmo, ale ilość światła zwiększy się nieznacznie. Świetlówki danej mocy, mają określoną wydajność świetlną, a widełki w lumenach między tymi najsłabszymi i najwydajniejszymi nie są duże, a na pewno dużo mniejsze przy dołożeniu kolejnego źródła światła.

 

Podsumowując:

- do roślin cieniolubnych, czyli większości tego co jest w osiedlowych zoologach, wystarczy wymienić świetlówki na dwie 865 + ew. dołożyć odbłyśnik, więcej przy takiej sałacie nie trzeba.

- do ambitniejszych roślin, jeśli chcesz stworzyć typowe akwarium roślinne, przydałoby się dołożyć 2x więcej światła. Wtedy zestaw 2x 865 + 2x 8500K [masa tego] - 10000K [np. Aquarella] + odbłyśnik. Jednak wtedy dochodzi konieczność dozowania CO2 i rozważniejszego nawożenia. To ostatnie jest też zresztą mile widziane i przy pierwszej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...