Jump to content

Rybki w niedijarzały akwarium


Recommended Posts

Witam:-)na poczatku przyznam sie ze popełniłam bład ale czasu nie cofnę:-(3 dni temu kupiłam akwarium 50 l wlałam wode dodam ze nie z kranu tylko ze zrodełka wsadziłąm rosliny włożyłam korzen włozyłąm filtr za napowietrzaczem i wpusciąłm 2 welonki wiem wiem za szybko woda musi dojrzec ale tego nie zrobiłam bo nie wiedziłąm i woda robi sie żółta i zaczyna metniec czyli moje akwarium chyba dojrzewa ale czy moim rybkom nic sie nie stanie i jak długo bedzie to trwac?pomózcie bo sie strasznie tym martwie:-(

Link to comment
Share on other sites

Rybki przeżyją, tylko musisz regularnie podmieniać im wodę i to częściej niż normalnie. Woda jest niedojrzała, więc szkodliwe substancje nie są rozkładane przez dobre bakterie no i welonki bardzo brudzą wodę. Dojrzewanie zbiornika może teraz potrwać trochę dłużej, ale rybki przynajmniej się nie potrują. Podmieniaj wodę ze dwa razy w tygodniu.

Link to comment
Share on other sites

Obserwuj rybki, jak normalnie pływają i jedzą to może nic im nie będzie. Mętna (mleczna) woda nie jest wielkim problemem (pod warunkiem, że po max tygodniu się wyklaruje). Poza tym jak bardzo zmętnieje zwiększ napowietrzanie bo rybki mogą się udusić. To mleko to pierwotniaki - pobierają tlen z wody - dla ryb nie są szkodliwe. Oczywiście nie wyłączaj napowietrzania na noc - bardzo ważne. Codziennie podmieniaj ok. 3-4 litry wody, albo co 2 dni 5L. Może to potrwać ok. tygodnia

Link to comment
Share on other sites

"moze tak a moze nie" co to ma znaczyc? ja prosze o rade anie o ocene (ale odpowiedzi w twoim poscie nie widze)i nie chce ich meczyc bo gdybym miałą taki zamiar to bym ich zostawiłą i nic na forum nie pytałą ale zrobiłam tak czy inaczej z czystej nieweidzy bo nie kazdy na poczatku wszystko wie. A tak wogole to sie nie dziwie ze w sklepie nie chca zadnych oddanych rybek niby czemu mja ryzykowac jakas chorobę? :twisted:

Link to comment
Share on other sites

dobrze filtruj i podmieniaj wodę 40% raz w tyg i powinno być ok, co do przeżycia ale dla 2 welonek 50l to troszkę za mało

Proponuję podmieniać częściej a mniej !! - tak jak napisałem w poście wyżej.

Jednorazowo 40% to stanowczo za dużo - zbiornik nie "łapnie" równowago biologicznej.

Miałem niedawno inwazje pierwotniaków i właśnie tak sobie z nimi szybko poradziłem.

Link to comment
Share on other sites

każdy radzi jak umie;] może i masz rację tylko nie przekarmiaj welonek

Racja - zapomniałem dodać - mniej karmić - mają wszystko zjeść - nic nie powinno spadać na dno.

! NIE MA OBAWY - NIE ZDECHNĄ Z GŁODU !

Link to comment
Share on other sites

A jeszcze jedno -BARDZO WAŻNE!!!

Woda do podmian musi być odstana - najlepiej 2 doby. Tak więc załatw sobie 2 baniaki 5L po wodzie mineralnej - postaw do odstania. Za dwa dni podmień 5L, nalej nowej wody i za następne 2 dni podmień wodę z drugiego baniaka i tak na zmianę.

Dodatkowo woda powinna mieć temp zbliżona do tej w akwa. - chociaż dla welonek może być temp. pokojowa (pewnie taką masz w akwarium). Poczytaj też coś o welonkach.

Proponuję jednak kranówkę - nie wiadomo co to za woda z tego źródełka - chodzi o minerały, różne związki i twardość.

Link to comment
Share on other sites

Przeżyją o ile o to zadbasz możesz to zrobić w lepszy lub gorszy sposób, lepszy czyli zaopatrzyć się w testy na NH3 i NO2 wtedy będziesz robić podmianę kiedy będzie konieczna , lub druga gorsza opcja czyli co dzień lub co dwa podmianki15- 20%, oczywiście bardziej bezpieczne codziennie, tylko pamiętaj że takie cudowanie wydłuży okres dojrzewania akwa do mniej więcej miesiąca .

Link to comment
Share on other sites

Nie martw się to praktycznie normalny błąd początkującego.Wydaje nam się że oni przesadzają z tymi trzema tygodniami niestety maja rację wiem to z własnego doświadczenia.Popieram danielka testy to podstawa, będziesz wiedzieć kiedy dzieje sie coś złego.Życzę powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...