Skocz do zawartości

Pomoc przy zwalczaniu glonów.


szczepan-88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od mniej więcej miesiąca mam problem z glonami.

Próbowałem częstych podmian wody, również mechanicznie chciałem je usunąć z roślin, niestety bez skutku.

Akwarium ma około 6 miesięcy,około 300l, oświetlenie 2x30 wat, świetlówki: ARCADIA ORIGINAL TROPICAL LAMP, AQUA GLO FISH COLOR NEHANCING 18.000 K.

Obsada:4xgurami mozaikowe, 10x sum szklisty, 25x neon inessa, 7xpiskorki,glonojad całkiem duży.

Wymiana wody co tydzień.

Parametry:

no3-25,

no2-0

GH-14

KH-3

pH-7,2

Cl2-0

 

Proszę o jakieś rady niżej dołączam zdjęcia.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało światła, trzeba by dołożyć świetlówkę. NO3 w granicach przyzwoitości ale należałoby zmierzyć jeszcze poziom PO4 żeby sprawdzić czy jest odpowiednia proporcja. Doraźnie można zastosować kilkudniowe zaciemnienie co pozwoli ograniczyć ilość glonów. Osobiście zacząłbym od oświetlenie bo 60W na 300l to dosyć mało. Nawozisz czymś wodę? jakie masz podłoże ? podajesz CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem od siebie ,że raczej problem tkwi w doborze barwy świetlówek,bo te co masz to bardziej nadają się do solarium albo do akwarium morskiego. ;)

Kolejnym problemem jest zły dobór roślin jeśli chodzi o zapotrzebowania. :shock:

Co do nawożenia ,to zgadzam się z niedoborem fosforanów.

Proponuje poczytać o roślinkach i ich potrzebach, o świetle i jego właściwościach ,a potem brać się za aranżowanie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło min. 0,5W/L jeśli zamierzasz trzymać rośliny bardziej wymagające, świetlówki między 6500-10000K. Do tego odpowiednie nawożenie+ podłoże oraz CO2. Ale tak naprawdę wszystko zależy co chcesz zrobić z tego baniaka :) jeżeli ma to być akwa roślinne to niestety musisz zainwestować, jeśli ma to być akwarium towarzyskie z niewielką ilością roślin i tylko tych najmniej wymagających to można to zrobić w bardziej okrojony sposób no ale żeby coś konkretnego doradzić to trzeba coś konkretnego wiedzieć a twoje informacje są dość skąpe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, miałem ten sam problem około pół roku temu. Wymieniałem świetlówki, poprawiałem parametry wody, włączałem i wyłączałem C02, i nic. Aż postanowiłem zwyczajnie zmniejszyć czas oświetlania zbiornika. Myślę, że dobrym szybkim sposobem na eliminacje glonów jest zaciemnienie zbiornika na jakiś czas, glony znikną na pewno, tylko problem pozostanie, bo kiedy na nowo zaczniesz załączać lampy, jak do tej pory, glony znów się pojawią. Ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną ataku glonów. Barwa światła w twoim akwarium, też jest niezbyt ciekawa, nie wiem tylko czy faktycznie taka jest bo na zdjęciu nigdy nie widać tak samo jak na żywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłem o szybką pomoc w zwalczeniu glonów,_ale jak widzę nikt się nie kwapi do pomocy.

Zwalczanie glonów nie polega na wlaniu do wody jakiegoś preparatu o działaniu przeciw glonowym .Walka z glonami polega na doprowadzeniu do optymalnych parametrów wody i oświetlenia w akwarium. Takie propozycje już padły i pytania na które nie odpowiedziałeś.

Za mało światła, trzeba by dołożyć świetlówkę.

oświetlenie powinno wynosić dla akwariów LT 0,3 - 0,4W/l dla HT od 0,5W/l

NO3 w granicach przyzwoitości ale należałoby zmierzyć jeszcze poziom PO4 żeby sprawdzić czy jest odpowiednia proporcja.

dodałbym jedynie że to konieczne - obstawiam w ciemno że to skutek niedoboru fosforu. Test na PO4 konieczny

Niewłaściwe proporcje azotanów do fosforanów to gwarancja golnów doporowadzenie do porawnych parametrów/proporcji jednego i drugiego jest konieczne - bez testu na PO4 ani rusz.

Dopowiem od siebie ,że raczej problem tkwi w doborze barwy świetlówek,bo te co masz to bardziej nadają się do solarium albo do akwarium morskiego.

Niewłaściwa barwa oświetlenia powoduje to że rośliny światła nie widzą - to które jest może być dla roślin niewidoczne.

świetlówki między 6500-10000K.

takie sprawdzają sie w akwarium roślinnym.

Myślę, że dobrym szybkim sposobem na eliminacje glonów jest zaciemnienie zbiornika na jakiś czas, glony znikną na pewno, tylko problem pozostanie, bo kiedy na nowo zaczniesz załączać lampy, jak do tej pory, glony znów się pojawią.

Jeśli woda zostanie doprowadzona do prawidłowych parametrów to glony nie wrócą.

Jak widać kilka osób się mimo wszystko kwapiło z pomocą natomiast Ty nie kwapiłeś sie z odpowiedziami na pytania które padły "po drodze". No chyba ze oczekiwałeś podania nazwy jakiegoś preparatu przeciw glonowego...a myśmy się tego nie domyślili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema widzę jesteście przewrażliwieni na punkcie tych preparatów, wcale nie mam zamiaru nic wlewać, co do pytania o szybką pomoc chodziło mi o nakierowanie mnie na jakieś konkretne kroki które mogłyby mi to opanować. Jak narazie zaciemniłem zbiornik, czekam na testy mają mi dojsć w tym tygodniu, wtedy też dokupię parę świetlówek. Jak uda mi się zwalczyć te glony to dam wam znać Panie i Panowie :) Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakie masz rośliny w zbiorniku,jakie podłoże,czym nawozisz,w jakich proporcjach?

Ewentualnie czym zamierzasz nawozić,dołożenie oświetlenia z tym się przecież wiąże.

Na tą chwilę 18000k do wymiany,wybierz barwę oscylującą pomiędzy 6500k-12000k.

A byłbym zapomniał,nie stresuj się tak,nikt nam nie płaci za pomaganie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc co do roślin :

Strzałka pływająca

mikrozorium uskrzydlone

okrężnica bagienna

moczarka argentyńska (wiem nie za bardzo pasuje)

JUNCUS REPENS

 

 

Myślę nad wymianą części roślin, chcę coś wywalić i jakieś dokupić, ale jeszcze nie wiem co i jak za bardzo, z chęcią wysłucham propozycji.

 

 

Podłoże żwir dosyć drobny kolorowy,taki jak na zdjęciach. "Natural Mix Aquarium Gravel 8kg by Pets at Home" wraz z linkiem

http://www.petsathome.com/shop/natural- ... home-25786

 

 

Co do nawożenia używam tylko "love fish plant fertiliser"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O podłożu to się rozpisałeś że hoho.

Dziwisz się że mało kto chce pomagać kiedy dane są tak znikome?

Ja dziękuję.

 

A żebyś tak pleśniawki dostał

Heh wielkie dzięki za Twoja szczerą pomoc, prawdziwy polak, vice versa:) , a tak apropo to częściowo zmniejszyłem rozrost glonów, jest ich o polowe mniej.

Skróciłem dzień rybkom i podmieniam wodę co 4 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wywaliłem rośliny, aby pozbyć się glonów. Dzisiaj chcę zakupić oświetlenie więc prosiłbym o pomoc przy doborze t5.

Teraz mam 2x30 wat, świetlówki: ARCADIA ORIGINAL TROPICAL LAMP, AQUA GLO FISH COLOR NEHANCING 18.000 K

Myślałem nad dokupieniem t5 2x54?

I jakie świetlówki do tego dokupic i wymienić.

Czas zacząć coś ogarniać

Aktualizacja roślin:

Cryptocoryne 5 gatunków

Cryptocoryne balanse

Eleocharis acicularis

Ceratopteris thalicroides

Pistia Stratiotes (rzęsa wodna)

mikrozorium uskrzydlone

okrężnica bagienna

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...