Skocz do zawartości

Grzałka 15W w akwa 20L-jaki czas nagrzewania?


Rekomendowane odpowiedzi

Grzałka 15W może być za słaba, ale to też zależy od temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi akwarium oraz od tego jakiego używasz oświetlenia. Jaki masz termometr w baniaku? Może być tak, że temperaturę masz odpowiednią tylko termometr źle mierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Sorka ! :evil::evil: Ale zamiast pisania ze z termostatem sa lepsze itd moze ktos udzielic odpowiedzi? bo mnie tez to interesuje ale o wiekszy litraz.

Pozdrawiam

Grzałki z termostatem są lepsze. :):):) Taki jest fakt. Termostat (o ile się nie zepsuje) może zapobiec przegrzaniu wody gdy zastosujemy grzałkę o większej mocy. A taką właśnie często się zaleca gdyż temperatura pomieszczenia może być zmienna i grzałka o małej mocy może nie dać rady ogrzać wody w akwarium do odpowiedniej temperatury.

W sumie to przy doborze grzałek (gdy jeszcze nie stosowano głównie z termostatem) przyjmowało się że odpowiednia moc grzałki to 1 Wat na 1 litr wody.

Powtórzę się ponownie że te z termostatem są lepsze ze względu na możliwość zmiany zapotrzebowania na czas i porę ogrzewania wody. Mam na myśli różnice temperatur pomieszczenia oraz wpływ oświetlenia na temperaturę wody. Do tego dochodzi jeszcze możliwość regulacji temperatury np. podczas tarła itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie musisz mnie uczyc i informowac ze na 1 litr 1 W :P i sprawe z termostatem zostawmy w spokoju bo wiadomo jak jest :pheheh

Ale czy ktos jest w stanie okreslic ile minut potrzeba na ogrzanie 100L grzalka 100-150 watowa :)?

Milion pięćset sto dziewięćset :roll: ewentualnie http://www.szklana-kula.pl.

A jaka masz teraz temperaturę w zbiorniku? Jaką chcesz mieć? Grzałka w końcu 100 czy 150W? Czy masz pokrywę (bo bez niej woda szybciej traci temp)? Tyle pytań a żadnej odpowiedzi :roll:

 

Ps: grzałki z termostatem są lepsze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest temp. otoczenia? (mniejsza niż planowana w baniaku - będzie wychładzać zbiornik, odwrotnie - będzie wspomagać grzałkę) Jest zamontowany filtr lub jakaś pompa wymuszająca ruch wody? (bez tego woda nie będzie ogrzewać się równomiernie, co przy mniejszej niż zakładana w zbiorniku temp. otoczenia może oznaczać, że nigdy nie osiągnie założonej) Skąd założenie, że przy stosunku 1W/1L woda będzie miała stałą temp 25C? To zależy od wielu czynników :P

Zagrzanie wody tak dobraną grzałką potrwa może z godzinę, nie dłużej, ale utrzymanie temp. na poziomie 25C bez użycia termostatu to już dla ciebie 24h/dobę siedzenie i dokonywanie pomiarów, czy aby nie jest już za ciepło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Ludzie powiem inaczej .

WIEM WIEMY WIECIE itd. TERMOSTATY sa najlepsze :)

Chodzi mi o nie wiem jakis wzor matematyczny czy cos bo bede zakladal terrarium dla iguany i bedzie tam basenik z woda grzalka i filtrem .

bedzie to mialo gdzies z 150-200litrow.

A Iguana nie bedzie chciala wchodzic do wody jak bedzie za zimna...

Dlatego planuje wlaczac grzale 2-3 razy dziennie aby woda miala ok.25-30*C

W terrarium bedzie wilgotno od 80-99 % i temperatura bedzie od 26-40*C(pod lampa grzewcza)

ruch wody tez bedzie wiec prosilbym aby ktos mogl powiedziec przykladowo (100Watowa grzala (z termostatem :evil: ) ogrzeje 100L w 30 min.

 

Pozdrawiam

 

p.s KOCHAM TERMOSTAty :twisted: I JE MAM :):twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...