Skocz do zawartości

Rybki pojedyńczo bledną i zdychają


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o pomoc ok 3.tyg temy jeden neonek najpierw wyblakł potem opadł na dno przestał się poruszać i ...

Teraz to samo stało się z bojownikiem. Codziennie staram sie kazdą rybke obserwować o ile w przypadku neonki nie zauważyłem zmian kiedy się zaczeły, tak teraz obserwowalem akwarium uważniej i wydaje mi się że objawy nastąpiły dyrastycznie szybko. Dzień wcześniej bylo wszystko ok. po nocy zauważyłem że bojownik zbladł opadł na dno i przestal sie poruszać. Odseparowałem go dodałem do wody MFC z tropicala i witamin (zarówno w akwarium głównym jak i kwarantannowym) Niestety bojownik w tej chwili już przestał sie całkowicie poruszać.

Czy ktos kojarzy co to może być? Jak uchronic reszte rybek (Choroba przebiega selektywnie nie atakuje wszystkich rybek, a paradoksalnie nie najsłabsze osobniki przynajmniej takie są moje odczucia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek może opisz swoje akwarium.Wielkość zbiornika,parametry wody,ile i jakie ryby.Ciężko powiedzieć cokolwiek a przyczyn może być wiele.Jeżeli zaczęło się to 3 tyg temu i ciągnie się tak do tej pory to stawiam że z wodą masz coś nie tak.Jasnowidzem nie jestem więc napisz to o co prosiłem,wtedy myślę że ktoś ci pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe akwarium ok.30l. Parametry były w porządku, natomiast z uwagi na to, że mieszkanie mam dość jasne (nie mam ciemnego konta aby ustawić w nim akwarium) miałem problem z glonami więc postanowiłem gruntownie "posprzątać" akwarium. Co prawda wodę przefiltrowałem i wlałem do akwarium + ok 6l świeżej na podmianę - podmieniam co ok 3tyg. 6l(dorzuciłem baktozyt i algazit) Obawiam sie teraz czy nie oslabiłem tym rybek a sprzataniem spowodowalem ponowne dojrzewanie akwarium imiędzy czasie akwarium nawiedziły pierwotniaki -zmętnienia wody nie było widoczne. Teraz reszta rybek wygląda wporządku i ich zachowaie nie wykazuje anomali. Teraz do walki z glonami zastosowałem glonojada weloniastego i pomyslałbym że z nim cos przywlokłem ale jego zakupiłem 3 dni temu.

Obsada akwarium w tej chwili to:rasbory klinowe, neonki i jeden glonojad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

humm co 3 tygodnie 6litrow wody... a tak sie zastanawiam, czy gdybys stosowal sie do zasady cotygodniowego podmieniania 1/3 litra wody (tak jak robi to wiekszosc akwarystow), to czy by doszlo do tego co doszlo... wiec chyba nie mozna tu mowic

Parametry były w porządku,

skoro ryby choruja...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.glonojad nie je glonów to tylko nazwa wymyslona ... prawdziwa nazwa to Zbrojnik Niebieski

2.30L ? mhym to pomyslmy nad obsada... musisz oddac... wszystko Razbory i neony min 60L a zbrojnik min 100L

3.możliwe ze tą całkowitą zmianą wody trafiłes rybki ,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkopłetw musze sie nie zgodzić... neonki jako ryba stadna potrzebuje min 6-7 osobników co przy takiej ilosci rybki 3cm potrzebują miejsca .. owszem to nie sztuka np wsadzic pielęgnice pawiooką do 50L ale czy jest jej dobrze? tak samo z neonkami to ruchliwe rybki i wbrew pozorom nie są AŻ tak małe bo nawet 3cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Nie zmieniłem całej wody tylko podmieniłem 6l świezej a satarą przefiltrowałem mechanicznie i znowu wlałem do akwarium, i dodałem jeszcze baktozytu żeby nie wybić bakterii.

2.Skoro "glonojad" (nazwa potoczna) ich nie je (glonów) to co je zjadło skoro te które juz zdążyły wyrosnąć znikły?

3. Wcześniej podmieniałem własnie często wodę i zwrócono mi uwage bym nie robił tego tak często.

4. Jezeli to parametry wody to dlaczego tak długo odstęp czasowy pomiedzy padnięciem jednej i drugiej rybki. Przypuścmy że parametry wody byly złe Neonaka padła wcześniej powiedzmy udusiła się - co z resztą rybek? Teraz padł bojownik - oddycha powietrzem atmosferycznym. Reszta rybek narazie bez zmian.

Blednięcia na neonce (młody osobnik 1.5cm) nie było tak widoczne, na bojowniku było łatwiej mi zaobserwować:

Tłów zrobił się (bojownik był czerwony) prawie biały aż do płetwy ogonowej, jaśniej było od strony brzucha grzbiet i głowa jeszcze były ciemne. Przed blednięciem miał trochę jakby poszarpane płetwy. I stad moje obawy że to jakis pasożyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkopłetw muszę sie nie zgodzić... neonki jako ryba stadna potrzebuje min 6-7 osobników co przy takiej ilości rybki 3cm potrzebują miejsca .. owszem to nie sztuka np wsadzić pielęgnice pawiooką do 50L ale czy jest jej dobrze? tak samo z neonkami to ruchliwe rybki i wbrew pozorom nie są AŻ tak małe bo nawet 3cm

brałem pod uwagę to, że będą same w akwa; ale przyjmując, że 1cm rybki wymaga 1 litra wody to 3cm x 6 rybek wychodzi że potrzebują 18 litrów-czyli się mieszczą ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.Skoro "glonojad" (nazwa potoczna) ich nie je to co je zjadło skoro te które juz zdążyły wyrosnąć znikły?

 

zbrojniki odzywiają sie glonami przez pierwsze miesiace swojego zycia ... mozliwe ze masz młodego zbrojnika... ale watpie zeby wszystkie glony zeszły poniewaz on sie zywi glonami punktowymi.. mimo wszystko glony mogłes zdjac gąbką... a biedną rybke zostawic w spokoju bo to naprawde stres dla rybki rosnącej nawet do 18cm przebywając w akwa 30L

 

no wielkopłetw tu akurat moze przelicznik ma racje mimo wszystko lepiej go nie uzywac z powodu ze ktos moze sobie zbic do głowy ze spokojnie moze miec skalara w 25L

15cm x 1 = 15L :) wiec przelicznik nie zawsze jest dobry ;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa teoria .... mimo wszystko narazie bym wrypał neonki dopiero do 60L ale to moje zdanie ^^ a teraz o rybkach... to wiec bojownik dosłownie wyblakł ? .. mhym nigdy nie spodkałem sie z takim czyms... moze zatrucie jakims czynnikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neony można przecież trzymać nawet w 25l (każdy to powie)co do razbor to się zgodzę ;)

a może ma otoska a nie zbrojnika ;)

 

Chyba większość tak nie powie moim zdaniem dla neonów inessa to 50l. Przelicznika litr na rybę nawet nie będę komentował, bo to teoria całkowicie błędna.

 

Tibr nie wiem czemu się dziwisz lejesz mfc w główny akwa czyli restart zbiornika, zbyt rzadko podmiany, przerybenie, do tego dochodzą środki przeciw glonom itd. Dziwne by było gdyby nic się nie stało. Jakie to parametry które są w porządku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.MFC wlałem profilaktycznie w obawie że to pasożyt. (liczyłem że po opisie dostane rady jak leczyc itp. a nie na dyskusje o tym jakie rybki w jakim akwarium mozna trzynać. (zgadzam się że rybek nie mozna trzymac w szkalnce ale dla kilku rybek myśle że 30l wystarczy)

2.Ten środek na glony dodałem ponad m-c temu po rozmowie z sprzedawcą - choć on bardziej sklaniał mnie do "glonojada"

3. Wcześniej podmieniałem częściej ale spotkałem sie z opinią że nie ma sensu abym robił to częściej niż co 3tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A parametry ? Podmiany co 3 tygodnie to mozna stosować jak masz full roślin, jako filtr potężny kubeł i minimalną obsadę , u ciebie akurat żadna z wyższych reguł się nie sprawdza, tym bardziej przy tak malutkim zbiorniku , podmiany powinny być dużo częstsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tibor nikt nie napiszę ci jak leczyć nie znając choroby to po pierwsze.Po drugie mały zbiornik i tak jak napisał danielek dożo częstsze podmiany.do tego dochodzi spora ilość rybek w małym zbiorniku przy co 3 tygodniowych podmianach=spore zawartości detrytusu w twoim akwa co może prowadzić do różnego rodzaju chorób.Do tego używałeś chemii do zwalczania glonów to mogło osłabić ryby a nawet skupisko bakterii nitryfikacyjnych żyjących w twoim filtrze.Tak jak pisałem wcześniej przyczyn może być wiele a równowagę biologiczną bardzo łatwo zachwiać w takim zbiorniczku.Myślę że nikt nie napisał ci tu nic złego no może oprócz teori 1cm ryby=1 litr dla mnie to się nie sprawdza w żadnym wypadku no chyba że chodzi o Paedocypris najmniejsza rybka świat jak na razie.dorosłe osobniki mierzą do 8 milimetrów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze jednak " parametry" nie takie. mi tez przyszło do glowy kiedys zmienic prawie cała wodę w akwarium. i zostałam mordercą :( około połowy obsady poszło w odstepie kilku dniowym. teraz podmieniam wode raz na 7-9 dni i odpukać wszystko jest ok. a wydaje mi sie ze im mniejsze akwarium tym czesciej wode trzeba podmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Przy częsteszej podmianie zaobserwowalem zmętnienie wody jak przy dojrzewaniu akwarium, wg. ludzi "doswiadczonych" twiedzili, że podmiana co tydzień to za często. doradzali co 3tyg.

2Po podmianie i czyszczeniu dodalem baktozyt wiec środowisko bakterii powinno się szybko odtworzyć.

3Czy obsada jest za duża? moja córa na urodziny dostała bojownika w małej kuli.

Włożyłem go do 30l akwarium (myślałem że robie dobrze ale w kuli pewnie by jeszcze żył), samiczki cięzko spotkać więc kupiłem na próbę 2 razbory by zaobserwować jak bedzie się zachowywać, tolerowały się, więc powiększyłem o 4 neonki teraz doszedł do tego 3cm glonojad który dość opendzlował glony a niczym urosnie do 18cm myslę że sporo wody upłynie(naskoczycie na mnie że to za mało, ale nie było sensu kupować więcej bo nie wiedziałem jak bojownik bedzie reagował na inne rybki - tym bardziej że na 99% nie pływał on w sklepie z innymi rybkami)

4Jezeli chodzi o rosliny mam średniego anubiasa i tzw. trawke wodną nie dużo ale i akwarium nie jest duże.

5Dodatkowo dolewałem odrobinę easy balance z tetry co pomagalo mi utrzymywać parametry + odmulanie dna - oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze jednak " parametry" nie takie. mi tez przyszło do glowy kiedys zmienic prawie cała wodę w akwarium. i zostałam mordercą :( około połowy obsady poszło w odstepie kilku dniowym. teraz podmieniam wode raz na 7-9 dni i odpukać wszystko jest ok. a wydaje mi sie ze im mniejsze akwarium tym czesciej wode trzeba podmieniac.

Już pisałem że wodę przefiltrowaną mechanicznie wlałem spowrotem dodałem tylko 6l świezej.

Staram się pisać szczegółowo ale pewnie za obszernie stąd wybiórcze wyłapywanie z kontekstu informacji:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się trzymaj rad tych doświadczonych ludzi, nie wiem po co piszesz o pomoc skoro masz już wbite że robisz dobrze , tylko my źle radzimy. Ciągle piszesz o parametrach , ale do tej pory ich nie podałeś. Lejesz zbędną chemię do akwarium. Nie wiem czego od nas oczekujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisalem że wiem ze robie dobrze bo nie wiem. Tylko nie mam pojęcia co robić tym bardziej jezeli spotykasz sie ze skrajnie różnymi opiniami i radami. Opisałem objawy i odnosnie tego były ze dwa posty a potem rozwineła się dyskusja ile rybek powinno być w akwarium.

Zadaje pytania bo szukam odpowiedzi co sie stało:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze czy lejesz odstaną wodę czy prost z kranu.i podaj te parametry wody o ile robisz testy,temperaturę też możesz podać.Ale ja i tak się uprę przy tym że to właśnie parametry wody były zabójcze dla twoich rybek.jak często odmulasz dno??czy robisz to raz w tygodniu czy tylko przy podmianach??To wszystko może mieć wpływ na Równowagę biologiczną w twoim akwa.Mały zbiornik większe szanse na zachwianie takiej równowagi ale i łatwiej się nauczyć co robisz zle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ma podobny problem od dwóch dni moim brzanką sumatrzańskim bledną pręgi... tylko mi się wydaje że jest im za jasno (oświetlenie 2 jarzeniówki po 11wat akwa 54l) i się "stresują" czy jest to możliwe?? dodam że jak włączam światło po nocy to wyglądają normalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze czy lejesz odstaną wodę czy prost z kranu.i podaj te parametry wody o ile robisz testy,temperaturę też możesz podać.Ale ja i tak się uprę przy tym że to właśnie parametry wody były zabójcze dla twoich rybek.jak często odmulasz dno??czy robisz to raz w tygodniu czy tylko przy podmianach??To wszystko może mieć wpływ na Równowagę biologiczną w twoim akwa.Mały zbiornik większe szanse na zachwianie takiej równowagi ale i łatwiej się nauczyć co robisz zle

Wodę leje odstaną (ok 1 tydź czy za długo stoi?) Jest to kranówa, w tym samym okresie co wynikły moje problemy była zmian sposobu oczyszczania wody teraz mmy ozonowaną, nie mam pojęcia czy to mam jakis wpływ na rybki. O2 w wodzie jest pożądane ale jak O3 - nie jestem chemikiem:(

Może podczas tej zmiany sposobu oczyszczania wody poszło jeszcze coś z wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...