Skocz do zawartości

zakładanie roślin na nowo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

 

Jestem tu nowy i zamierzam włożyć do akwarium trochę roślin... Od kilku lat przymierzam się do tego ale za każdym razem rośliny mi padały... od teraz postanowiłem się za to wziąć... A wiec tak mam pytania:

 

1. Jaki test do wody najlepiej kupić? Ten http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=3783

czy ten http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=4738

Chce tani test do wody!!!

2. Zamierzam kupić nurzańce... i tu pytanie czy świetlówki 2x18W starcza ??? Świeca się po 11 godz...

i jaka twardość wody ??? i jakie najlepsze parametry dobrać? ...

3. Do roślin oczywiście piasek http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=3808

Ile go dawać.... znaczy jaka grubość?

4. Czy do roślin jeszcze coś dodatkowo ??? jakieś preparaty....

5. Czy sądzicie czy to dobry pomysł z tym aby rośliny włożyć do takiej doniczki i zasypać kamieniami żeby nie było widać ???

coś podobnego do tego: http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=2481

 

Temperatura wody to 24-26 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zacznijmy od początku. Jakiej pojemności/rozmiarów posiadasz akwarium? Czy masz do niego jakieś oświetlenie np. belka, pokrywa itp.? O podkładce pod akwa. nie będę wspominał bo to oczywista oczwistość.

 

1. Wydaje mi się, że te tańsze testy powinny Ci na początek wystarczyć.

 

2. Nurzaniec fajnie... Ale do jakiego zbiornika? Jak już napiszesz jaki (wymiary/pojemność) to się dobierze oświetlenie...

Co do parametrów wody:

pH: 6-8

temp: 15-30oC

twardość 4-12

 

3. Radziłbym Ci kupić jakiś biopodłoże np. Aqua Substrate II+, AN Pro-Soil, ADA Amazonia, Oliver Knott Nature Soil. Nie są to tanie jak ja to mówię "worki z czarodziejską ziemią" ale rośliny rosną na tych podłożach bardzo dobrze (oczywiście nie jest to zasługa samego podłoża). Nic Ci nie powiem o tym "piasku" do którego wrzuciłeś link, nie znalazłem nic na jego temat.

 

Ilość potrzebnego Ci podłoża również uzależniona jest od wymiarów Twojego zbiornika. Według mnie optymalna grubość do zbiornika o podstawie 60x30 to około 4 cm z przodu i 6 cm z tyłu.

 

4. Prócz względnie dobrych parametrów wody, podłoża i odpowiedniego oświetlenie, przydałyby się jakieś nawozy. Jest wiele różnych nawozów mikro i makro w płynie. Poczytaj opinię na forum, trochę tego jest. Ewentualnie system EI więcej tutaj i tutaj

 

5. Nie! Po pierwsze roślina nie będzie mogła się rozkrzewić i wpuścić w podłożę korzeni tak jak jej się podoba co może skutkować brakiem jej wzrostu albo Ci po prostu "zielsko" zwiędnie. Po drugie to coś co można zobaczyć otwierając link który podałeś jest po prostu brzydkie.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium mam 112l plus do tego pokrywa z dwoma świetlówkami po 18W, podłoże wymiarów około 80x30

 

a co do tych doniczek to chciałem aby piasek, jakieś dodatki były w jednym miejscu.... słyszałem ze nurzańce nie potrzebują nawet piasku... i jeszcze że nurzańce rozkrzewiają się poprzez odnóżki.... a nie będzie to brzydko wyglądać bo chce to zakryć żwirkiem...

 

czy te tańsze testy mają wszystko aby ustalić parametry dla roślin ???

 

chce wreszcie zrobić takie akwarium aby rośliny w nim rosły mi jak głupie :D

 

czy napowietrzanie ma tu jakieś znaczenie ???

 

Pozdrawiam ;]

 

zapomniałem dodać ze chce miec warunki dla gupikow, glonojadow, kiryskow pstrych ;]

Drobniczek:Edytuj posty nie minęło 24h od napisania 1szego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rośliny mają rosnąć jak szalone to powinieneś dołożyć do pokrywy 2x18W T8 co da Ci jakieś 0,64W/1L albo 2x24W T5 czyli 0,75W/1L. Co to podłoża to mimo wszystko użyłbym jakiegoś biopodłoża. Dlaczego? Jeżeli w przyszłości będziesz chciał posadzić jakieś bardziej wymagające rośliny nie będziesz musiał się bawić z podłożem ponownie.

 

Testy. Te testy nie mają wszystkiego co potrzebne ale na początek takie wystarczą. Bez sensu żebyś wydał kupę kasy na testy nie mając odpowiedniego oświetlenie, podłoża itp itd.

 

No napowietrzanie ma znaczenie bo chcesz mieć w tym akwa. ryby które potrzebują tlen do oddychania tak samo jak ludzie. Inna sytuacja by była jakbyś chciał zrobić zbiornik z samymi roślinami, wtedy napowietrzanie nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy T8 czy T5 ???

 

jak to liczysz że 0,64W/1L

 

jakby co mam 112 l.... a 2x18 to 36... czyli 36przez112 to 0,32/l...

 

"Bez sensu żebyś wydał kupę kasy na testy nie mając odpowiedniego oświetlenie, podłoża itp itd." - ale jak będę miał... to jakie testy do 100 zl... te sera ??? http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=4738

 

a napowietrzanie ma coś wspólnego ze wzrostem roślin???

 

a można zaliczyć biopodłoże do tego ??? http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=3808

 

a co jeszcze sądzicie o tych doniczkach... jakbym je zakrył kamyszkami nie bylo by widac... a caly nawoz bylby w jednym miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dodasz kolejne świetlówki to będziesz miał je 4. T8 i T5 różnią się budową, tu proponuje poczytaj na stronkach w google. Napowietrzacz Ci nie jest potrzebny, po pierwsze roślinki produkują tlen, po drugie ruch tafli wody wywołany przez filtr wystarcza dla ryb. Według mojej wiedzy nie pomaga on w rozwoju roślin a wręcz odwrotnie, wybija z wody dwutlenek węgla potrzebny do fotosyntezy. Doniczki lepiej nie, powinny same się rozrastać według własnych upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T5 i T8 to typy świetlówek.

Fforc9e napisał że gdybyś dołożył jeszcze 2x18 to by rosliny rosły jak szalone - bo wtedy będzie 0,64W/1L.

Ale to zależy jakie rośliny chcesz mieć.

Można mieć rośliny mało wymagające (0.4w/l) i nawozić - też będą rosły jak trzeba.

 

Testy paskowe mają to do siebie że coś pokazują (znam takie właśnie jak w Twoim linku) - ale uważam że krolepkowe są niezbędne do prawidłowej kontroli parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dodawać? Kupujesz taki zastaw jak Ci w linku podał KTRafał albo kompletujesz sam. Następnie montujesz zgodnie z instrukcją okablowanie i montujesz uchwyty w pokrywie. Przejrzyj ten temat viewtopic.php?f=40&t=10125 Tam jest parę zdjęć jak przerobić obudowę właśnie do 112L :)

 

KTRafał masz rajce z tym, że ostatnio zaczeli produkować np. 24W T5 długości 18W T8 więc może i są o mocniejszej mocy tej samej długości co te 18stki Przema. Trzeba poszperać w necie, pewnie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podłoże Sera FLOREDEPO jest doskonałe, miałam je kiedyś w 100 l i rośliny rosły świetnie (przy standardowym oświetleniu z pokrywy, rośliny niewymagające)

Nie będziesz musiał bawić się w dokładanie świetlówek jeśli wybierzesz rośliny cieniolubne. Tu masz listę

viewtopic.php?f=5&t=9355

Testy zdecydowanie lepsze są kropelkowe. Ten drugi link testów co podałeś to właśnie testy kropelkowe, zestaw Sera aqua-test set. Możesz to kupić.

I nie wkładaj roślin w żadną ceramikę. To podłoże Sery na to żwirek i w to roślinki i będzie idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daria o do tego podłoża sery coś jeszcze ??? jakieś nawozy ????

 

i co do tej pokrywy jak bym się zdecydował to czy może być takie oświetlenie do pokrywy 112l...

http://www.akwarystyczny24.pl/dodatkowe ... -2764.html

chcialbym jak najtaniej i nie chce wiercic jakis dodatkowych dziur.... pokrywa ma przeciez gwarancje... co sadzicie dobre rozwiazanie w tym linku??? mialbym 2x18W i jeszcze 24W to daje mi 60W na 112l ponad polowa.... i mam pytanko o ten statecznik... gdzie on sie znajduje i jak kable sa do niego podlaczone...

 

i mam pytanko do darii: widze ze jestes z poznania mozesz mi polecic tani sklep akwarystyczny??? o duzym asortymencie?

 

Pozdrawiam ;]

 

Mam jeszcze pare pytan...

 

1.co do piasku jak gruba warstwa ma być(akwa 112l) ??? (najprawdopodniej wezme sery...) - jesli to zly pomysl napiszice...

 

2. jeszcze mam pytanko co do tych testow jak czesto trzeba sprawdzac parametry wody w akwarium ???

 

3. jeszcze jedno jak wymieniam wode... robie tzw restart to jak robie podloze to sypie piasek (np. sery) i na to zwirek... to czy moge rosliny wstawic troche pozniej ??? tak 1 tydzien po wymianie wody???

 

 

 

Moglibyście mi polecić sklep akwarystyczny z dobrym asortymentem w poznaniu ??? (szczerze mowiac chcialbym w sklepie kupic dodatkowa swietlowke niz kupowac w internecie...)

 

Pozdrawiam ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest podstawowym budulcem roślin. Jeżeli fotozynteza zachodzi prawidłowo (wystarczająca ilość światła) i dodatkowo są podawane nawozy to dzięki co2 rośliny rosną kilka razy szybciej!

Można kupić gotowy zestaw do co2 (butlę) lub samemu zrobić - tzw. bimbrownia.

Są jeszcze dodatki do wody typu 'Cabro' - węgiel w płynie. Ale gaz daje znacznie lepsze rezultaty.

 

Odbłyśnik jest zazwyczaj przykręcany do obudowy - więc trzeba wiercić. Można by ewentualnie przykleić go silikonem akwarystycznym - wtedy nie uszkadzasz obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ;]

 

Mam jeszcze pytanko o Co2... a bardziej o bibrownie... czytalem na forum dosyc duzo na jej temat ;] ale mam pytanko o to kiedy jej sie najlepiej uzywa ???

 

aha i na czym polega jej wylaczanie??? (jak niektorzy uzywaja ja podczas dnia a wnocy "wylaczaja" co to znaczy - to znaczy ze wyciagaja z akwarium dyfuzor ???

a w czasie dnia miec wlaczony napowietrzacz?

 

aha i jak sie ma wtedy oswietlenie??? czy w czasiu dzialania bimbrowni podczas dnia miec wlaczone oswietlenie czy nie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Wszystko zależy od tego jak będą się ryby zachowywały. Ja osobiście miałem i bomblowało mi w sumie za mocno ale rybom nie szkodziło to, ruch tafli wystarczał by się nie przyduszały. Czy napowietrzacz potrzebny to zależy czy ryby będą się dziwnie zachowywały tzn pływały ciągle przy tafli wody. Najlepiej jej się używa przy dobrym oświetleniu. Wyłączanie polega na wyjęciu dyfuzora lub łatwiej poprostu odkręcić nakrętkę w której umieszczony jest wężyk. Oświetlenie przy bimbrowni używa się tak samo jak bez niej tyle że powinno ono wynosić około 0.5W/l lub więcej. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniają się podstawy biologii. "Wyłączanie" bimbrowni polega na tym, że zamykamy "dopływ" CO2 do akwarium. Jak? Zamykam zaworek miedzy 2 butelką a dyfuzorem.

 

Oświetlenie MUSI być włączone podczas działania bimbrowni (właściwie to na odwrót :P ) ponieważ rośliny przy wyłączonym świetle nie przeprowadzają fotosnytezy czyli nie pobierają z otoczenia CO2. Napowietrzacz tak jak już Ci mówiłem nie jest potrzebny.

 

Wyłączanie polega na wyjęciu dyfuzora lub łatwiej poprostu odkręcić nakrętkę w której umieszczony jest wężyk.

Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem wyjmujesz dyfuzor z akwa. i marnujesz CO2? Tak samo z odkręceniem nakrętki, po co marnować CO2. Bimbrownia jest mało wydaja więc po co dodatkowo marnować jej produkt jeżeli wystarczy zamknąć dopływ. Oczywiście z bimbrowni i tak pod wpływem małego ciśnienia ale jednak ciśnienia będzie uchodzić CO2 jednak o wiele mniej niż jakbyśmy odkręcili nakrętkę... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oświetlenie MUSI być włączone podczas działania bimbrowni (właściwie to na odwrót :P ) ponieważ rośliny przy wyłączonym świetle nie przeprowadzają fotosnytezy czyli nie pobierają z otoczenia CO2."

 

Tzn. że bimbrownie wlaczam przy zapalonym swietle ;p

 

Czy dobre wedlug was jest zeby podczas dnia miec zapalone swiatlo i miec wlaczona bimbrownie a na noc wylaczyc bimbrownie i wlaczyc napowietrzacz dla rybek... (slyszalem ze glonojady potrzebuja duzo tlenu...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...