Skocz do zawartości

Woda demineralizowana przy podmianie wody


Rekomendowane odpowiedzi

Raz na dwa, trzy tygodnie wymieniam 20% wody w akwarium. Czy jest sensowne, by część uzupełnianej wody, np. połowę, stanowiła woda demineralizowana? Czy w ten sposób stopniowo obniżę twardość wody w akwarium? Czy może się to niekorzystnie odbić na składzie wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj 20% co tydzień nie co dwa trzy tygodnie. Dodawaj do podmienianej wody nawozy mikro i makro szczególnie gdy chcesz używać etosy destylowanej. Napisz cos o swoim zbiorniku: wymiary, obsada, testy, oświetlenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj 20% co tydzień nie co dwa trzy tygodnie. Dodawaj do podmienianej wody nawozy mikro i makro szczególnie gdy chcesz używać etosy destylowanej. Napisz cos o swoim zbiorniku: wymiary, obsada, testy, oświetlenie...

Co do częstotliwości podmian zgadzam się w pełni,co do mikro i makro to zależy co kolega ma za akwarium(typ),jak wyglądają parametry(testy) no i kilka czynników.

Ja leję 80% demineralizowanej teraz RO(parametry te same),ale mam BW i taka mi potrzebna.

Gdy miałem ogólniak dodawałem demi w odpowiednich proporcjach do osiągnięcia oczekiwanych efektów i do ich utrzymania.

Demi ma w przybliżeniu 6.5 ph oraz kh/gh bliskie zeru-powinna być jałowa trzeba to uwzględnić pod konkretny zbiornik przy dodawaniu jej.

Obniżysz w ten sposób stopniowo twardość wody,oczywiście jeśli nic jej dodatkowo nie zatwardza(kamienie,muszelki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

126l, trzy korzenie, zagęszczenie roślin średnie lub średnie+, pH 7,5, twO 12-15, twW 4-5, filtr kubełkowy, świetlówki 2x18 z odbłyśnikami, napowietrzanie 24h.

 

skalary - 2

razbory Hengela - 11

żwawiki czerwieniaki - 8

wernerki - 5

tęczanki neonowe - 2

bocje (histrionica lub kubotai) - 4

kosiarki - 3

otoski - 5

ampularia - 1

 

(co to jest RO i BW?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda RO to woda z filtra odwróconej osmozy o takich samych właściwościach jak demi,którą chcesz dodawać.Skorzystaj z kalkulatorów akwarystycznych i oblicz sobie w jakich proporcjach mieszać.

BW(Black Water).

Nie wiem jakie masz rośliny,ale słaba moc tego światła jak na 126l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj 20% co tydzień nie co dwa trzy tygodnie. Dodawaj do podmienianej wody nawozy mikro i makro szczególnie gdy chcesz używać etosy destylowanej. Napisz cos o swoim zbiorniku: wymiary, obsada, testy, oświetlenie...

Ja też podmieniam co 2 tygodnie i jest super. Nie wszystkie rybki lubią częste podmiany wody. A więc obsada też ma znaczenie. Czy ma sens stosowanie wody demineralizowanej ? Oczywiście. Dzięki temu znacznie obniżysz twardość i pH wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosowanie wody demineralizowanej ma sens jedynie gdy chcemy obniżyć Tww lub zmniejszyć PH.

Jeżeli nie to stosowanie wody RO nie ma sensu. Z obsady wnioskuję, że dodawanie wody RO ma sens i po kilku podmianach zbijesz PH i KH. Nie podmieniaj całej wody na RO gdyż zbijesz mocno KH i później trudno to odwrócić (a wtedy PH spadnie znacząco).

Co do podmian tygodniowych czy też rzadszych to sam mam wątpliwości jak często to robić. Oczywiście podmiany wykonuje się by usunąć z wody to co jest szkodliwe i nie usuwane przez biotop akwarium (np NO3). U siebie w małym akwarium brak podmiany regularnej cotygodniowej powoduje gwałtowny wzrost NO3 (do 50) i podmiana jest niezbędna. Natomiast w 126 l i wg mnie przerybionym czasowo NO3 nigdy ni było większe jak 10. W obi NO2 zawsze 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...