Skocz do zawartości

Kącik czytelnika czyli recenzje książek akwarystycznych


Kacperek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na temat wpadłem niedawno , pomyślałem że skoro są recenzje sklepów to dla czego by nie książek , Tematu chyba nie było . Wiec zacznę

Wojciech Turek - Bojownik Syjamski za grosze - książka okropna namawia do trzymania ryb w kulach , napisane było że w kuli 10l można trzymać bojownika z prętnikiem karłowatym .

Barbara O`neill-złoty przewodnik (o złotych rybkach)-Informacje podstawowe , dla początkujących i dzieci . Tylko na każdej stronie zdjęcie małego akwarium z ceramicznymi ozdobami i sztucznymi roślinami .

Praca zbiorowa-Poradnik encyklopedyczny ryby akwariowe- opisy ryb dobre , ale pierwsze strony gdzie opisują (filtry,rośliny itp) peznadziejne .

KLaus Veit-Moje Akwarium-opisy średnie , opisy typowe dla bardzo początkujących .

Urlich Schliewen-Akwarium praktyczny poradnik-Książka której nie należy oceniać po okładce ( są na niej sztuczne rośliny , małe akwarium i pełno złotych rybek . Pełno wyczerpujących opisów polecam każdemu .

Piszcie swoje przemyślenia na temat książek i magazynów akwarystycznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także poleca Urlicha Schliewen'a tylko jest chyba jeden błąd bo pisze że Otoski można trzymać w nano akwarium, a poza tym piękna książka świetnie nadaje się dla osób wybierających obsadę akwarium. (ponad 400 gatunków) (niezbyt dla krewetko-maniaków ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pełno ludzi tak uważa w Magazynie Akwarium też polecają otosy do nano .

Co prawda kiedyś sam tam coś napisałem, ale ogólnie nie wszystkie informacje tam masz pewne, szczególnie te dotyczące litraży i chemii.

Dlaczego tak mało osób się wypowiada ?

Bo mało osób czyta takie pozycje, bo większość informacji jest dostępna za darmo na stronach/forach... Jak szukasz czegoś konkretnego, to pamiętam że Emi kiedyś komuś podawała listę ciekawych pozycji. Poszukaj.

 

Żeby nie było, dodaje coś od siebie:

Diana Walstad "Rośliny w akwarium", czytałem tylko fragmenty, ale bardzo ciekawa książka, szczególnie dla ludzi zainteresowanych LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Akwarium słodkowodne dla bystrzaków" Maddy i Mic Hargrove - ciekawa, fajna książka z dużą dawką humoru dla początkujących, którzy rozumieją sarkazm i nie zaczną traktować wszystkiego dosłownie. Duży "wybór" chorób, objawów i planów leczenia, opisy ryb niejako "po łebkach", bez podania litrażu itp.

"Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych" - Paweł Czapczyk - naprawdę dobra, konkretna książka dla amatorów z ambicjami, osadzona w polskich realiach; można dobrać podstawową obsadę roślinną, wystarczająco obszerne opisy większości gatunków (autor nie potrafi ukryć swej miłości do Księżniczki z Burundi :D ). Troszkę brakuje wyczerpania tematu o chemii i chorobach. I mówi że pielęgnica plamooka to to samo co sewerum.

Na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja mam... A! Znalazłem. ;) Będę bawił się w krytyka poczynając od najgorszej ku najlepszej:

- Seria: MOJE AKWARIUM - "Tropikalne ryby słodkowodne" - Gina Sandford. No więc do rzeczy... Książka to opisuje ryby dla początkujących. Ogólnie książka przeznaczona jest niby w zamyśle dla początkujących akwarystów gdyby nie to że znajduje się w niej kupę błędów. :roll: No przepraszam ale proponuje do akwarium o litrażu ok. 60l cztery sztuki 15-nasto centymetrowych ryb... W opisie ryby występuję fajna bardzo dokładna mapka dla każdego gatunku. Ale w opisie nawet jeżeli już pokusiła się o napisanie minimalnej ilości ryb to jest to ilość zła. Podobnie jest w przypadku minimalnej wielkości zbiornika.

Ocena: 3/10

- Seria: KOLEKCJONER - "Ryby akwariowe" - Dick (trochę dziwnę imię :roll: ) Mills. Książka opisuje zarówno ryby słodkowodne, słonawowodne jak i słonowodne. Są także zimnowodne. Opisy nawet dobre ale także często jest dużo błędów.

Ocena: 5/10

- PORADNIK ENCYKLOPEDYCZNY - "Ryby akwariowe" (bardzo ambitna nazwa...) - John Dawes. Co tu dużo pisać... Tak jak normalna tematyczna książka. Są opisy ryb i czasami (ale to czasami najczęściej jest to tylko błędna łacińska nazwa) pomyłki. Dostałem ją na wigilię klasową. ;)

Ocena: 6/10

I teraz miałem dylemat, ale w końcu zdecydowałem:

- PRZEWODNIK - "Akwariowe ryby morskie" - Dick (Tak! To ten sam nasz ukochany pan-narząd rozrywkowy!) Mills. Bardzo dobra książka dla początkującego akwarysty od solniczki (trochę głupio napisane...). Wszystko ładnie wytłumaczone jeżeli chodzi o sprzęt, działanie takowego akwarium. Jedyne co mnie boli to opisy ryb. Bardzo mało opisanych ryb, a jak już są to są bardzo małe... Dlatego nie jest aż tak wspaniałą książką. Pan D*ck musi jeszcze nad sobą trochę popracować...

Ocena: 8/10

I teraz moja najlepsza książka:

- "Akwarium inspirowane naturą" - Peter Hiscock. Super książka. Tak ogólnie to ją zarąbałem z biblioteki. :roll: Jak sama nazwa wskazuję książka opisuje jak stworzyć w akwarium dany biotop. Jest nawet europejska rzeka i jezioro. Opisuje danego parametry jakie występują w tych biotopach. Jedyne co mnie boli to że nie opisuję jak stworzyć IDEALNY biotop czyli na przykład wstawianiu zwartek do amazońskiego BW itp.

Ocena: 9/10

Miałem jeszcze taką... A to Ci heca! Poszedłem szukać okładki książki (bo zapomniałem jej tytułu), którą kiedyś zgubiłem i nie mogłem jej znaleźć. Zamiast okładki znalazłem... książkę! No więc nazywa się: "Akwarium moja pasja" - Hans (to chyba jakiś german Dołączona grafika) J. Mayland. Książka nawet taka sobie, dobra dla początkujących, doświadczeni nie znajdą nic ciekawego ani nowego. Dostałem ją na komunię. :|

Ocena: 6/10

Planuję dokpić sobie jeszcze więcej tytułów, zwłaszcza o akwariach morskich ale na razie nie mam pieniędzy...

 

Pozdrawiam.

 

Idąc tym tropem rozumowania książka Moby Dick jest o wielkim...a wolę nie wiedzieć. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Moją ulubioną i polecaną prze zemnie książką jest Ulrich Schliewen ,,Ryby akwariowe"są w niej piękne fotografie między innymi akwarium iwagumi z potężnym stadem neonów (próbując je policzyć szybko zrezygnowałem) i krewetkami zdjęcie pochodzi z galerii pana Takashiego Amano (mojego idola).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie czytam książek z powodu wymienionego przez naszego fioletowego.

Ale dostałem książke Andrzeja Sieniawskiego "Ryby żyworodne w akwarium".Jest to 100 stronowa książka o rybach żyworodnych i pielęgnacji akwarium.W tej książce pi raz pierwszy spotkałem się z informacją, aby co tydzień sprawdzać Ph,azotany,gh i inne czynniki o których w innych książkach wgl nie piszą.Do tego są ogóły jak krzyżować np.gupiki i mieczyki , ogóły jeżeli porównamy to z rozległą genetyką, o której można pisać dużooo.Do tego są professionalne ilustracje na śliskim papierze, o bardzo dobrej jakości.

Ocena 9/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...