Skocz do zawartości

Jak dołożyć świetlówkę?


Rekomendowane odpowiedzi

chce dodac do swojego akwarium drugą swietlówke, bo mam jedną 15W, a potrzebuję 30W, ale w pokrywie mam miejsce na tylko jedną, a jedna mocniejsza mi sie nie nada, jakie macie pomysły, bo rosliny mi od tego nie rosną

Napisz wymiary akwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić sobie coś takiego http://allegro.pl/item542387360_aquael_ ... szawa.html

wtedy instalujesz to, dokładasz świetlówkę i po kłopocie...

Albo np. ze stronki http://www.aquario.pl kupujesz statecznik elektroniczny, oprawki bryzgoszczelne, podłączasz, montujesz świetlówkę i tyle... Jeśli chcesz możesz kupić statecznik na świetlówkę T5 - jest ona o wiele mniejsza od tradycyjnej T8 ale trochę droższa :)

 

mod: używaj polskich czcionek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie nosze się z zamiarem dołożenia drugiej świetlówki - bo jedyne co kupuję notorycznie do akwarium to nowe rośliny - a u nas w Poznaniu jedyny sklep który ma naprawdę duży wybór sprzedaje roślinki za sztukę po 15 zł . Oglądałam dziś nawet taki zestaw na świetlówkę firmy Aquael po 75 zł , cały zestaw ale problem jest taki ,że mam pokrywę oryginalną firmy Tetra i po środku jest zainstalowana świetlówka a boki się całkowicie otwierają . Pojęcia nie mam jak i do czego mam to przymocować. Miał ktoś może podobne doświadczenia i jakoś to rozwiązał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

chcę dołożyć świetlówkę do pokrywy - wywalam pudełko ze statecznikiem na zewnątrz

pytanie: jaki jest schemat podłączenia drugiej świetlówki - równolegle czy szeregowo i jak podłączyć stateczniki?

czy ktoś może wkleić schemat lub dać link?

szukałam, ale nie znalazłam takiej informacji :(

 

już znalazłam, ale na innym forum :D nie wiem czy mogę wkleić link jeśli ktoś chce ten link to poproszę o wiadomość na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dołączam się do pytania. Chcę jednak dodać świetlówkę T5 czyli wąską i małą.

W mojej pokrywie w tylnej części jest taka szczelina akurat na taką świetlóweczkę. Myślę umieścić tam taką o mocy 8W.

I teraz moje pytanie - czy instalował ktoś oprawę nie przystosowaną do akwariów np.:

http://www.allegro.pl/item579768573_osw ... w_28w.html - statecznik elektroniczny.

http://www.allegro.pl/item580546027_opr ... m_mcj.html

lub: http://www.allegro.pl/item587096545_opr ... ebrny.html

Oprawy są malutkie i tanie co najważniejsze. Mały jej koszt pozwala na dodatkowe jej uszczelnienie np. silikonem, nawet na stałe. Myślę o "zalaniu" silikonem tak aby było bezpiecznie.

Pozostaje jeszcze wymiana świetlówki na np.

http://www.allegro.pl/item570096832_phi ... light.html

lub jakaś inna, dowolna.

 

Proszę o poradę i ew. uwagi na temat takiego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. Mam jednak jeszcze pytanko odnośnie bezpieczeństwa.

Czy taka oprawa przeznaczona do montowania w suchym miejscu będzie bezpieczna pod pokrywą - porażenie prądem. Jest tam przecież sporo wilgoci i oczywiście pryskająca woda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego uszczelniłam taśmą izolacyjną, żeby było bezpieczniej. U mnie ta oprawa chodzi już jakiś czas i wszystko jest w porządku :)

A dokładnie - co uszczelniłeś (owinąłeś) taśmą?

I jeszcze jedno - lepiej zamontować oprawę z tą osłoną na świetlówkę czy taką bez osłony?

Zapewne z osłona jest łatwiej pouszczelniać. Ale z kolei taką bez osłony można "zapaprać" (uszczelnić) np. silikonem. Poza tym ten wyłączniki na obudowie belki będzie i tak niepotrzebny (tzn. nieużywany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czytałeś dokładnie posty w linku, który Ci PODAŁAM (jestem kobietą...), to jest tam link do oprawy z obudową. Uszczelniłam łączenia obudowy z resztą świetlówki. Tutaj masz link, jak to mniej więcej wygląda http://images35.fotosik.pl/64/11a9dfb5b81ad7e1.jpg To jest ta najkrótsza świetlówka. Lepsze zdjęcie mogę zrobić jutro, bo nie chcę teraz ryb płoszyć. Nie polecam bawienia się z nieosłoniętymi oprawami, bo jak zaciapiesz silikonem to jak później wymienisz świetlówkę? Jeśli chodzi o wyłącznik to ja akurat go używam. Zgaszam tą świetlówkę jakąś godzinę przed gaśnięciem całego oświetlenia. Lekko hamuje to wzrost ludwigii, która u mnie trochę za bardzo rośnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jakoś tak na szybko pisałem posta i nie zauważyłem, znaczka :)

A co do uszczelnienia obudowy to mam pewne obawy. Nie wiem na ile znasz się na elektryczności, ale w układzie elektrycznym świetlówki powstają różnego rodzaju przepięcia (podczas zapłony) - powyżej 230V. Może to być bardzo niebezpieczne w wilgotnym/mokrym środowisku. Dlatego trzeba bardzo z tym uważać.

Ja mam zamiar dodać tą świetlóweczkę z tyłu obudowy - schowaną w tej szczelinie. U mnie zawsze tam wiszą kropelki wody. Ale na pewno coś wymyślę.

Jeszcze mam jedno pytanko - grzeje się ta obudowa świetlówki jakoś specjalnie dużo?

Pozdrawiam i dzięki za opis i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa bardzo słabo się grzeje. Mi się wydaje, że wszystko dobrze i dokładnie uszczelniłam. W żadnych ważnych miejscach nie zbiera się woda. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że będzie wszystko szczelne, to kup oprawki bryzgoszczelne do T5 i podłącz je na zewnątrz pokrywy do statecznika. Taka opcja wyjdzie Ci drożej bo sam statecznik musi być elektroniczny a nie magnetyczny a to już jest spory wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa bardzo słabo się grzeje. Mi się wydaje, że wszystko dobrze i dokładnie uszczelniłam. W żadnych ważnych miejscach nie zbiera się woda. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że będzie wszystko szczelne, to kup oprawki bryzgoszczelne do T5 i podłącz je na zewnątrz pokrywy do statecznika. Taka opcja wyjdzie Ci drożej bo sam statecznik musi być elektroniczny a nie magnetyczny a to już jest spory wydatek.

Tak myślałem o tym. Jest jednak inne rozwiązanie. Wyjąć z tej obudowy całą elektronikę, umieścić ją w miejscu gdzie jest oryginalny statecznik świetlówki podstawowej i podłączyć do obudów bryzgoszczelnych pod spodem pokrywy.

 

ps. a co do tych świetlówek to chyba troszeczkę przesadziłaś - trzy lampy !

Pod świetlówkę pierwotną proponuję jednak dać odbłyśnik ew. z wycięciem na wygodniejsze karmienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjąć całą elektronikę, ale nie wiem jak jest u Ciebie, bo u mnie podstawowy statecznik jest obudowany w taki sposób, że nie da rady go odkręcić czy odczepić. Obudowa jest po prostu zgrzana z resztą pokrywy. Akurat ja i tak to będę za jakiś czas wywalać, bo zmieniam tamten statecznik na elektroniczny i wtedy wszystko zamontuję na wierzchu pokrywy. Jeśli chodzi o moje 3 świetlówki, to wcale nie przesadziłam. Mam akwa roślinne i specjalnie tego światła jest aż tyle (chociaż czasem myślę, że jednak jeszcze trochę za mało). Nie mam też problemu z karmieniem ryb, bo nic mi nie zasłania otworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie skończyłem zakładać dodatkową świetlóweczkę - T5 8W. Zamontowałem jednak całą oprawę (obudowę) dokładnie ją uszczelniając taśma aluminiową i silikonem. Kupiłem taką kompletną oprawę za 21zł i do tego świetlówkę PHILIPS AQUARELLE (18zł). Dodatkowo wymieniłem stary statecznik magnetyczny na elektroniczny (40zł), który był do standardowej świetlówki 15W.

No....... jutro z rana zajaramy nowym zestawem :geek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...