Skocz do zawartości

czy taki mebel wytrzyma pod akwarium 126L


zibi6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od stycznia mam akwarium 126L.

Na oko zalane akwarium to ok 150kg (żwirek to 22kg, woda pewnie powyżej 100kg no i samo szkło też trochę waży).

Zastanawiam się czy moja komoda wytrzyma taki ciężar.

Tu link do mojej komody: http://www.sklepbrw.pl/details_2676_1349.htm

Nigdzie nie podają ile wytrzyma.

W jednym sklepie przypuszczają że do 40kg a w drugim że pod akwarium trzeba wzmocnić blat.

 

Poniżej fotki mojej komody /nie krytykować za bałagan w półkach/.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Oglądałem szafki diversa /akurat tej firmy mam akwa/ i nie wyglądają jakoś szczególnie wytrzymale

http://www.diversa.info.pl/prod_202_sza ... 5x60_.html

 

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja bym dał akwa 120x40x50 :P

 

Tyłem się nie przejmuj o ile reszta szafek jest ze sobą skręcona.

 

edit:

 

Jak znam życie to i tak środkowa podpora podpiera sie tylko z przodu na tym cokole :P Więc nie jest do samej ziemi ;)

 

ps: z tego co wyczytałem to średnia waga akwarium wynosi tyle co jego litraż razy 1.5. To taka bezpieczna granica.

W ciężar należy wliczyć szafkę, akwa, pokrywę, dekoracje, wodę itp, itd a także: to co w szafce :P

To wszystko składa się na obciążenie ;p :D

Nie mówcie, że o tym nie wiecie? :D

Sama szafka waży np: 25kg. Więc musi unieść najpierw swój ciężar. Potem ciężar zbiornika, wody , dekoracji itp.

A na końcu to co do tej szafki włożymy ;).

 

Jest tak czy się mylę? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie po odpowiedzi Korcyka zacząłem nad tym się zastanawiać.

Opcje są dwie:

1. Tak jak teraz: jedna podpora z lewej strony akwa, druga - między środkiem a prawą stroną akwarium.

2. Akwarium na środku komody: wtedy środkowa podpora będzie pod środkiem akwarium a lewa i prawa strona akwarium ciążyłaby między środkową podporą a zewnętrzną.

Holender, kiedyś na studiach coś z o wytrzymałości materiałów miałem ale nic już nie pamiętam.

Jakiś ekspert od nacisków i materiałoznastwa tu jest? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma :P

 

Połóż poziomicę na szafce i powiedz czy masz wygięty blat.

 

 

ps: od ponad 12 lat robię nietypowe meble jeżeli coś Ci to pomoże :P

Poziomicą sprawdzę, tylko muszę od teścia pożyczyć :)

Co do mebli, widziałem Twoją galerię, robi wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym faktycznie przy wygięciu baltu obawiał się śrdokowej podpory bo na moje oko tez nie jest do ziemi. Dodatkowo moim zdaniem skęcenie szafek ze sobą napewno całość wzmocni, dodanie sztywnych pleców też.

 

Kontynując co ja myślę i bym zrobił to wzmocnienie blatu (pewnie położenie dodatkowego) i akwa o szerokości 120 ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie komoda wygieła się po 3 miesiącach o jakieś prawie 3mm w dół blat poszedł na środku. Nie mogę dać żadnej podporyu bo to komoda szufladowa, ale myślę że jeszcze wytrzyma ze dwa miechy na przeprowadzkę, a patrząc na twoją komodę, jest o wiele lepiej wzmocniona niż moja i napewno wytrzyma. Ja bym nic nie zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź poziomicą czy dalej jest równo i zobacz czy nie ma pod nią szczeliny (wygięcie blatu). Jeżeli jest tak jak po zalaniu to zostaw i nic nie ruszaj.

Niestety nie jestem w stanie tego sprawdzić. Komoda jest głębsza od akwarium o ok 2cm. Nie jestem w stanie przesunąć pełnego akwarium :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź poziomicą czy dalej jest równo i zobacz czy nie ma pod nią szczeliny (wygięcie blatu). Jeżeli jest tak jak po zalaniu to zostaw i nic nie ruszaj.

Sprawdziłem pod blatem. Nie wiem jak było przed zalaniem bo wtedy nie sprawdzałem ale wydaje mi się że nic się nie zmieniło.

Nie ma szczelin. Są minimalne nierówności ale one mogły być od samego początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Szkoda, dałoby to dodatkowe zabezpieczenie przez rozchwianiem się szafki. Jednak jak są one dobrze dołożone/dosunięte do siebie to tez jest w porządku.

Tylna płyta zapobiega rozchwianiu się szafki. Jednak gdy obok stoją inne nie ma potrzeby wymiany jej na grubszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ahaed za opinie.

Jeszcze jedno wzbudziło mój niepokój. Zauważyłem minimalny brak poziomu. Komoda z akwarium jest minimalnie nachylona do przodu. Nie wiem czy to wina podłogi, mebla czy ustawienia. W każdym bądź razie podjąłem decyzję i kupuję specjalną szafkę.

Przy okazji wymienię żwirek, zrobię tło strukturalne /może się uda/ i kupię filtr zewnętrzny (a jak to teraz wygląda to widać na fotce na pierwszej stronie).

 

Przy okazji może ktoś podpowie:

1. Jak się tego typu tło prezentuje z roślinkami. Ma ktoś? Może macie jakieś linki z fotkami. viewtopic.php?f=22&t=8313&start=30

2. Pytanko na temat filtra. viewtopic.php?f=8&t=32201

O żwirek spytam innym razem bo co za dużo na raz to niezdrowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...