Jump to content

Filtr zewnętrzny 45l

magd0s
 Share

Recommended Posts

Kubły z zasady są lepsze od kaskad, ale przy tym litrażu możesz po prostu nie zauważyć różnicy między kubłem a kaskadą.

Rozwinę tę myśl dalej, przy 45L kaskadę będziesz czyścił co 3 miesiące a kubeł co 6 albo i raz na rok, poza tym z kubełkowego filtra do baniaka idą tylko dwie rurki które możesz ustawić jak chcesz i gdzie chcesz, ssanie na lewej szybie a wlew na prawej lub obie obok siebie. Kaskadą już nie masz takiego pola manewru bo zawsze będzie odstawać od szyby z 15cm i jak się ma pokrywę to trzeba wyciąć większą dziurę. Ale mając 140zl na filtr brał bym MiniKani120. Zresztą mam oba te filtry i z obu jestem zadowolony, co prawda FZN-3 musiałem trochę zmodyfikować, ale już jest OK.

Janusz, ale po co się pchać w FZN, za 140zl można już mieć minikani 120, który daje dużo więcej możliwości niż FZN.

Pewnie i masz rację.Ale jak mogę komuś zaproponować coś czego nie używam. :zamieszany:

Mam u siebie w małych akwariach po montowane te właśnie kaskady i jestem z ich pracy zadowolony. ;)

Rozwinę tę myśl dalej, przy 45L kaskadę będziesz czyścił co 3 miesiące a kubeł co 6 albo i raz na rok

A ja powiem tak - osobiście wole dać 70zł i czyścić co 3 miesiące, niż 140 i czyścić co pół roku. Przynajmniej jeśli chodzi o tak mały baniak. ;)

Za oszczędzone 70zł autorka tematu może sobie kupić jakieś podstawowe testy wody jeśli ich nie posiada, bardziej się przydadzą. ;)

Co do tych rurek, masz rację, ale przy 45l nie robi to dużej różnicy.

Mam FZN3 w baniaku 96l i jestem mega zadowolony

Myślę że do Twojego zbiornika super rozwiązanie

Tutaj by wystarczył w zupełności FZN1. Do FZN2 jeszcze warto dopłacić te 10zł, ale do dużo droższego i trochę głośniejszego FZN3 moim zdaniem już nie warto. Tu już lepiej dopłacić do minikani. ;)

Testy do 45 litrów? Nie widzę potrzeby testowania wody w takiej kałuży, wystarczą regularne podmiany 10 litrów na tydzień. Nie przekarmianie zwierzaków i rośliny pobierające związki pokarmowe z wody. A zaoszczędzoną kasę wydał bym na rybki i pokarm. Ale i tak bym kupił Miniaka zamiast fzn'a.

Związki azotu, tak. Z tym sobie można poradzić nawet w dużym baniaku bez testów jeśli wszystko robimy jak należy. Gorzej jeśli chcemy zbadać ph/twardość np. dla krewet, a nie wiemy jaką wodę mamy w karnie. 70zł wystarczy na całkiem przyzwoite testy dla tych parametrów. ;)

No ale to już trochę zbaczamy od tematu filtracji. ;)

Nie będę zakładał nowego tematu a mam pytanie.

Na dniach chcę sprawić sobie minikani do zbiornika 45 litrów. W tym momencie mam wewnętrzny unifilter 250 ale nie jestem zadowolony. No i tu mam dylemat. Czy w momencie uruchomienia filtra zewnętrznego mogę wyjąć filtr wewnętrzny, czy powinienem zostawić go na jakiś czas aby filtr zdążył dojrzeć?

• 1 month later...