Jump to content

Płukanie filtra

Agnes76
 Share

Recommended Posts

Podstawowe pytanie - jaki to filtr?

Jeżeli jest to coś w stylu FAN Micro Plus to faktycznie pewnie trzeba go dość często czyscić ale jeżeli jest to filtr kubełkowy to raz na kilka miesięcy w zupełnosci wystarczy.

Ja czyszczę przy każdej podmiance wody.

Zbyt często.

Wszystko zależy od typu filtra, ja robię tak:

-wewnętrzny - raz na dwa/trzy tygodnie, zależnie od tego jak się zapcha.

-kaskada - raz na miesiąc/dwa

-kubeł - mam go pół roku, jeszcze nie czyściłem i na razie nie zamierzam go otwierać, może za kilka miesięcy.

Ja czyszczę przy każdej podmiance wody.

Zbyt często.

Wszystko zależy od typu filtra, ja robię tak:

-wewnętrzny - raz na dwa/trzy tygodnie, zależnie od tego jak się zapcha.

-kaskada - raz na miesiąc/dwa

-kubeł - mam go pół roku, jeszcze nie czyściłem i na razie nie zamierzam go otwierać, może za kilka miesięcy.

Czyszczę i podmieniam wodę co 1.5 tygodnia. Tyle czasu wystarcza żeby filtr mocno zmniejszył swoją wydajność. Dlatego czyszczę. Myślę jednak że nie za często. Wiem że nie powinno się czyścić filtra podczas podmianki. Ale płuczę go tylko w wodzie z podmianki i nie płucze zbyt dokładnie, tak że raczej nie będzie problemu ze znacznym spadkiem ilości bakterii. Filtr wewnętrzny gąbkowy 500l/h.

No ale w tym wypadku, czyszczenie filtra [kubła] co 1,5 tygodnia nie byłoby najmądrzejszym rozwiązaniem. Gdyby to był wewnętrzny to co innego. ;)

To zewnętrzny HW 302.

Słaby jak na ten litraż. Ja go mam w 168l i to nie samego tylko razem z FZN2.

Co do czyszczenia, otwieraj go nie częściej niż na pół roku. ;)

Jakie masz tam wkłady?

Dzisiaj czekało mnie pierwsze czyszczenie filtra od momentu zalania baniaka. Przez pierwszy miesiąc chodził bez rybek. Po wpuszczeniu rybek 6 otosków + 4 bojki filtr zaczął bardzo szybko się brudzić (a to jeszcze nie kompletna obsada w moim zbiorniku). Po wyczyszczeniu normalnie jak ręką odjął, zasuwa filterek jak głupi, a zamulenie filtra było spowodowane pewnie tym, że zaraz po zalaniu, w zbiorniku latało dużo pyłu który się wytrącił z podłoża (JBL Manado). Filtr wypłukałem w wodzie którą zlałem do podmianki, i zrobiła się bardzo brązowa, wręcz jak kawa (i tutaj na pewno wina manado). Teraz myślę, że przy samych rybkach filtr nie powinien się tak szybko zamulać.

Dodam tylko, że mam filtr wewnętrzny "Aquael Turbo350" z deszczownicą (o ile to ważne).