Jump to content

5pirit

Użytkownik
 • Content count

  188
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by 5pirit

 1. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  Obecnie przez ostatnie 3 latka z kawałkiem obcowałem z Tanganiką, lecz po ostatniej "awarii" baniaczka i przemyśleniach, doszedłem do wniosku, że przy nowym szkle pójdę w inną stronę żeby trochę odpocząć od tego biotopu. Przed Tanganiką bywało różnie, ale najczęściej był miszmasz, czyli mieszanka ryb z różnych biotopów. W obecnej sytuacji chcę się skupić tylko i wyłącznie na jednym biotopie tak jak to było w przypadku Tanganiki. Wybór padł na Azję. No i tutaj będę potrzebował Waszej pomocy w doborze obsady. Kiedyś jak jeszcze się interesowałem innymi biotopami to mniej więcej wiedziałem jakie rybcie dobrać, a obecnie masę rzeczy pozapominałem i liczę na Was, bo być może pojawiły się jakieś nowości. Generalnie chodzi mi też o dobór pozostałych rzeczy do tego baniaka czyli podłoże i roślinność. Dane techniczne: - akwarium proste 240L - 120x40x50 - filtracja Tetra EX 700 (nowy wirnik zakupiony) + wewnętrzny mechanik Aquaszut Turbo 750 z dużą gąbką - grzałka 150W - oświetlenie - tutaj też będę potrzebował pomocy, bo przy Tanganice nie było potrzebne duże oświetlenie Z tego co już zdążyłem się zorientować, to Azja potrzebuje wody raczej miękkiej, więc zamówiony też został filtr RO, więc o parametry nie ma się co obawiać. Moje pytania są następujące: - podłoże - wiem, że raczej będę potrzebował piasek gdyż chcę mieć Piskorki, ale co byście polecali pod piasek dać żeby rośliny ładnie się uchowały? Czy jakiś substrat, żwirek itd ... - rośliny - tutaj też temat rzeka dla na chwile obecną, kiedyś miałem sporo roślin ale obecnie praktycznie nic nie pamiętam, chodzi mi o rośliny w miarę łatwe w utrzymaniu jakie byście polecili, no i tutaj pojawia się kolejny temat czyli oświetlenie - oświetlenie - pewnie będę szedł w T5 - tylko tutaj jaka moc będzie mi potrzebna na taki zbiornik i jakiej barwy byście polecali, no chyba że teraz LEDy są na czasie, ale pamiętam, że kiedyś były za słabe na akwarium - no i na koniec obsada - jak pisałem wcześniej interesuje mnie Azja - w kręgu moich zainteresowań są: wszelakie brzanki, jakiś haremik np. Bojownika ale może być też inny gatunek, do tego na pewno będę chciał piskorki, no i coś by się przydało na dno jako ekipa czyszcząca. Wiem, że w przypadku Bojowników raczej odpada Brzanka Sumatrzańska bo może podgryzać płetwy, więc jaką inną brzankę albo w ogóle jakąś inną ławicę ryb do nich byście polecili? Jako ryby ławicowe BARDZO mi pasowała również opcja z Razborą Galaxy, nawet lepiej niż z brzankami. No i co najważniejsze to w jakich ilościach poszczególne gatunki w takim litrażu mogę trzymać, bo np. taka Razbora Galaxy jest zdecydowanie mniejsza niż brzanki, więc ich pewnie można więcej wpuścić. To tak ogólnie w moim temacie, więc jak ktoś ma ochotę i czas to będę wdzięczny za wypowiedzi i pomoc!
 2. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  Pooglądałem nieco filmików z CA i podoba mi się klimat tego biotopu (kamloty, korzenie/gałęzie, piach, trochę zielska i lekko przybrudzona woda), całość tworzy fajny klimat. Z ryb które by mi pasiły to: Miodowa, Meeka, Eliota, Salvini i generalnie pewnie jeszcze by się parę znalazło ale z nazw jestem cieniutki. Do tego Mieczyki tak jak pisałeś, i czy coś jeszcze da radę czy nie ma co więcej ekperymentować? I jeszcze kwestia wystroju. Jakie najlepiej korzenie i gałęzie oraz liście dawać żeby nie były groźne dla zdrowia ryb. No i jaka jest procedura, tzn czy trzeba je jakoś wyparzyć zanim się włoży, czy tylko przemyć, bo np. liście są delikatne tym bardziej ususzone bo raczej takie się wrzuca?
 3. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  Jeżeli mówisz o czym takim: https://youtu.be/ri43fF0jUxI To jestem jak najbardziej za! Kiedyś pamiętam bardzo podobała mi się pielęgnica Nikaraguański, ale chyba za dużą jak na to szkło no nie? Swoja droga to co to za pielęgnica w tym filmiku? @Dhuz - rzadkie mogą być bo bardzo lubię ciekawostki, tylko ze dostępność zerowa takich rodzynkow.
 4. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  Kiedyś przeszły mi przez myśl i to nie raz pielęgnice z CA. Tylko czy z nimi można wpuścić jakieś inne mniejsze gatunki ryb i nie zostaną karmą dla nich?
 5. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  Słuchaj po prostu pisz, jestem otwarty na wszelakie propozycje. Do połowy grudnia mam czas, bo dopiero za tydzień albo dwa będę zalewał szkło.
 6. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  Kurka czad rybcie, ale dostępność niestety na zerowym poziomie :/
 7. 5pirit

  [240] Pomoc w obsadzie

  A jeszcze inaczej. A biorąc po uwagę wodę która leci z mojego kranu, czyli wedłu wodociągów PH 7,7-8,1 i 10º - 15 ºdH, to można na tym stworzyć jakiś biotop po za Tanganiką i Malawi? Nie musi być to Azja.
 8. O jakich POWER ledach piszesz? Możesz zapodać jakiś link jak to wygląda?
 9. No dobra tylko, że świetlówka ma na obu końcach podłączone oprawki a każda oprawka ma 2 kable, więc na świetlówkę przypadają w sumie 4 kable, a gdzieś jeszcze trzeba podłączyć zasilanie... EDIT: Sorka za post pod postem, ale ktoś usunął jeden post kogoś innego. EDIT: Już śmiga, schemat jest taki:
 10. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak podłączyć 2 świetlówki T5 8W do tego statecznika bo za cholere nie mam pojęcia jak to się robi. Statecznik wygląda tak: http://dato.republika.pl/akwa/state.jpg Do tego mam w sumie 4 oprawki z kablami i dochodzi zasilanie. W sumie mam 10 kabli a wejść/wyjść tylko 8. Proszę pomóżcie bo już kur**** dostaję.
 11. 5pirit

  [240l] 120x50x40 pielęgnice

  Korzenie niebardzawko, kamienie najczęściej stosowane otoczaki, chociaż to kwestia gustu, osobiście mam inne , no i trochę muszli można dać po świderkach.
 12. 5pirit

  [240l] 120x50x40 pielęgnice

  Do takiego zbiornika można dobrać fajną obsadę Tanganicką i to nie ograniczając się do jednego gatunku. Można dać coś z muszlowców, coś w skały i toń.
 13. 5pirit

  [240L] Tęczanki

  Ładny zbiorniczek! Uwielbiam tęczanki i fajnie, że je masz, choć osobiście wolę Tęczankę Neonową
 14. 5pirit

  45L + Bojek + ???

  Przymierzam, a być może przymierzałem się do 45L kreweciarni. Lecz dzisiaj byłem z córeczką w zoologu, i bardzo jej się spodobał Bojownik, że nie chciała ze sklepu wyjść (dobrze że nie "złota rybka") I tak sobie pomyślałem, że może zrobię małej niespodziankę i kupię Bojownika, ale coś jeszcze chcę do niego dołożyć. W kręgu zainteresowań są: kiryski pigmejki, otoski i jakaś mała ławica (ok 10szt) jakiś małych rybek i tutaj najbardziej bym obstawiał Rasbora Maculata. W jakich proporcjach byście widzieli skład do mojej 45'tki ? Fajnie jak by było biotopowo! Bojka na pewno będę chciał jakiegoś ładnego wyhaczyć w necie (jak ktoś zna jakieś dobre źródło ładnych bojków to proszę o PW) A kreweciarnie zrobię najwyżej z 20L które stoi puste jako awaryjne :PP:
 15. 5pirit

  45L + Bojek + ???

  Odkopuję swój temat bo powstała nowa opcja. Svertig mistrzu wyłoń się z czeluści! Z racji że w dużym zbiorniku pozostała Tanganika to tą 45'tke chcę zagospodarować na inny biotop. Myślałem o różnych koncepcjach co można przeczytać wcześniej, ale końcowo jestem zdecydowany na haremik Bojownika albo parka Ramirezek (skłaniam się bardziej ku temu drugiemu rozwiązaniu bo Bojowniki już miałem z 2-3 razy). I tutaj teraz pytanie jak najlepiej urządzić akwarium dla Ramirezek, tzn jakie ozdoby i rośliny o ile takie są wymagane? Na dnie na pewno będzie ( w sumie już jest) piach. Akwarium chodzi już jakiś czas i póki co pływają w nim 2 gupiki i czekają na swój moment odejścia na drugi świat. Jak to widzicie?
 16. Jak ktoś jest niedoświadczony to Kabombe może pomylić z rośliną która się zwie Limnophila sessiliflora
 17. 5pirit

  [30l] - muszlowce (str. 5)

  Ty lepiej powiedz jak te szantrasje uchowałeś?
 18. 5pirit

  [64L] Azja

  Fajnie dziko to wygląda i lubię takie klimaty. Trochę roślin jest nie za ciemno jak w BW (bo to nie moja bajka) no i co najważniejsze Azja. Kiedyś jak dorobię się filtra RO to sobie założę jakąś małą Azję
 19. Dziwi mnie podejście ludzi i zasady tego forum do pewnych rzeczy, a dokładnie chodzi mi o zakładanie i zaśmiecanie go kolejnymi tematami, gdzie temat w całości od A do Z można pociągnąć w jednym. No ale cóż, skoro takie zasady to bywa, zakładam kolejny osobny temat, który jest kontynuacją tego tematu: http://forum.superakwarium.pl/obsada-do-164l-t51661.html. Tym razem chodzi mi o wystrój baniaczka do Brzanek Sumatrzańskich. Chodzi mi o rośliny jakie można zastosować no i jakie elementy wystroju. Sverting działasz, bo twoje koncepcje mi się podobają Zaznaczę tylko, że nie chcę żeby było za ciemno, a wiem że pod Brzanki spodobał Ci się jeden baniak z ZOO Botaniki :DD:
 20. 5pirit

  Obsada do 164L

  Obsada ciągle w pomyślunku, bo jeszcze coś na szyby trzeba będzie dobrać i na glony te babki mnie kręcą
 21. 5pirit

  Obsada do 164L

  Mam akwarium robione pod wymiar: 120x38x36, czyli podstawa prawie taka, jaką ma akwarium 240L, jedynie na wysokości mam mniej. Jaką obsadę byście zaproponowali do takiego akwarium? Jeżeli chodzi o warunki w jakich by przyszło rybom pływać, to oczywiście roślinki itd .... i co najważniejsze woda jaka leci u mnie z kranu ma PH między 7,5-8. Podoba mi się Barwniak Czerwonobrzuchy, tylko nie wiem czy PH będzie dla niego dobre, bo z tego co idzie wyczytać to toleruje PH koło 7, a u mnie bliżej do 8 niż do 7. Generalnie obsada jaka by miała być to: coś na szyby + coś na podłoże + coś w toni (jakaś ławica) + jakiś fajny haremik albo para.
 22. 5pirit

  Obsada do 164L

  No to dawaj, przez Ciebie nie zasnę przez parę nocy bo mi bańkę zryjesz :DD:
 23. 5pirit

  Obsada do 164L

  Bojków już miałem kilka i na tą chwilę chcę "odpocząć" od nich, a co zamiast nich? A co myślisz o jakiejś odmianie babki? Jest jakaś nieduża azjatycka odmiana, bo coś na glony by się przydało. Czyli obsada by wyglądała póki co: Brzanki Sumatrzańskie ok 30x Piskorki ok 10x .... ....
 24. 5pirit

  Obsada do 164L

  Gurami Czekoladowe raczej odpada bo czytałem z kilku źródeł, że ryba dosyć wymagająca i wrażliwa. Z gurami jedynie dwuplamy mi się podoba. Sumatrzak, fajna rybka, trafia w mój gust, przypomina trochę rodzinę Julidochromis z Tanganiki, ale dostępność w Polsce praktycznie zerowa. Brzanki + Piskorek jak najbardziej może być.
 25. 5pirit

  Obsada do 164L

  Rozumiem bardzo o czym mówisz i naprawdę fajna może być taka aranżacja, ale tak jak pisałem u mnie ona odpada pewnych przyczyn. Ciągle myślę nad tą obsadą, bo chciałbym już coś działać żeby się nie kulać z temat zbyt długo.
×