Skocz do zawartości

Dwa filtry w jednym akwa, czy to ma sens?


Jacuś
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Jeden filtr zostaw jako mechaniczno-biologiczny. Niech nim będzie np. jbl. Wkłady takie jak masz, przypuszczam jakieś gabki, włóknina itp

Fluvala zasyp całego ceramiką lub keramzytem. Będzie robił jako typowy biolog. Włączasz go i zapominasz o nim. Za jakiś rok, dwa zajrzysz tylko do niego co się dzieje i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że z Fluvala mam wyciągnąć te gąbki, czy lepiej zostawić je a wszystkie wkłady zasypać ceramiką? Bo są dwa pojemniki na np. ceramikę i dwa dwustronne mocowania na gąbki.

 

Mam też takie Bactobale czy one nadają sie do zasypania filtra razem z ceramiką?

http://allegro.pl/bactobale-slupkowe-bi ... 02567.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieńdobrywieczór się z Państwem.

Jako że dopiero przymierzam się do przygody z akwarystyką, to tak sobie od jakiegoś czasu przeglądam różne fora zajmujące się tą tematyką i staram się czegoś nauczyć.

I nawiązując do niniejszego tematu mam takie pytanie: w jaki sposób koledzy akwaryści polecający zastosowanie dwóch filtrów (jeden służący jako mechaniczny drugi jako biologiczny) organizują ich działanie w swoich akwariach? Chodzi mi głównie o sposób na skierowanie rybich odchodów, szczątek roślinnych itp. do filtra mechanicznego a samej oczyszczonej mechanicznie wody do filtra biologicznego. Bo o połączeniu szeregowym nikt nie wspomina, więc należy wnioskować że oba filtry działają niezależnie od siebie. Czy na końcówkach zasysających należy umieścić jakieś plansze informacyjne typu: "Tu nieczystościom wstęp wzbroniony!"?

Takie jakieś nieodparte odczucie mam, że niektórzy udzielając porad początkującym albo sami nie bardzo wiedzą o czym piszą lub wyrażają się tak nieprecyzyjnie i stosują tak wielkie skróty myślowe że ja nie nadążam...

Choć udało mi się trochę ciekawych informacji wyłowić w tym gąszczu "dobrych porad", za co serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o sposób na skierowanie rybich odchodów, szczątek roślinnych itp. do filtra mechanicznego a samej oczyszczonej mechanicznie wody do filtra biologicznego. Bo o połączeniu szeregowym nikt nie wspomina, więc należy wnioskować że oba filtry działają niezależnie od siebie.

Filtr typowo mechaniczny też odpowiada częściowo za filtracje biologiczną - i na odwrót.

To nie jest tak że dany filtr odpowiada tylko za jedną funkcję, zresztą ten podział filtrów jest raczej umowny.

Czym się różnią? Mechanik ze względu na zastosowane media filtracyjne lepiej wyłapuje z wody wszystkie brudy, zawiesiny itd.

Biolog jest natomiast idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych.

Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy lepszą wydajność filtracyjną niż przy jednym filtrze "wszystko w jednym". Poza tym mamy ten komfort, że czyszcząc wkłady typowo mechaniczne nie zaburzymy równowagi biologicznej w akwarium.

Czy na końcówkach zasysających należy umieścić jakieś plansze informacyjne typu: "Tu nieczystościom wstęp wzbroniony!"?

 

Trafiłeś w sedno. Na wlocie filtra biologicznego można zamontować prefiltr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni filtracja mechaniczna od biologicznej to już ogarniam.

Trafiłeś w sedno. Na wlocie filtra biologicznego można zamontować prefiltr.

No jakiś konkrecik w końcu.

Moje pytanie związane było z odpowiedzią tego typu:

Jeden filtr zostaw jako mechaniczno-biologiczny. Niech nim będzie np. jbl. Wkłady takie jak masz, przypuszczam jakieś gabki, włóknina itp

Fluvala zasyp całego ceramiką lub keramzytem. Będzie robił jako typowy biolog. Włączasz go i zapominasz o nim. Za jakiś rok, dwa zajrzysz tylko do niego co się dzieje i tyle.

A jak to Fluval sobie postanowi być mechaniczno-biologicznym? I zassie cały syf w ceramikę? I cały misterny plan w..ląduje..? ;)

Trochę precyzji brakuje niektórym poradom moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to Fluval sobie postanowi być mechaniczno-biologicznym? I zassie cały syf w ceramikę? I cały misterny plan w..ląduje..?

Nawet jak zassie, to nie przefiltruje tego tak dokładnie jak ten drugi filtr z włókniną i gąbkami.

Ceramika ma to do siebie że woda dość swobodnie przez nią przepływa.

A nawet jeśli się troszkę "zapaćka" to nic złego - pożywka dla bakterii. ;)

 

Może powiem jak to wygląda u mnie.

168l - dwa filtry. Duży kubeł HW302 [trzy kosze na media] i kaskada FZN2 [dwa kosze].

Kubeł w założeniach miał być filtrem biologicznym, w pierwszym koszyku dałem gąbki/włóknine [nie chciałem prefiltra, a wolałem mieć tam też coś "mechanicznego"]. Pozostałe dwa są wypełnione keramzytem. Ten filtr sobie działa zamknięty w szafce, nie ma potrzeby go otwierać/czyścić, może za rok sprawdzę czy wszystko jest ok. ;)

W kaskadzie jako "mechaniku" są natomiast fabryczne gąbki dobrze wyłapujące wszystkie grubsze śmieci. Ten filtr czyszczę raz na miesiąc/dwa jak widzę że się trochę zapchał i spadła mu wydajność, przy czym wkłady myje pod kranem bez obaw o bakterie nitryfikacyjne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

A jak to Fluval sobie postanowi być mechaniczno-biologicznym? I zassie cały syf w ceramikę? I cały misterny plan w..ląduje..? ;)

 

 

Jak zaciągnie, to go odda do akwarium. Chyba, że zastosujesz prefiltr.

 

edit:

Kolega ,mnie ubiegł z odpowiedzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...