Skocz do zawartości

Żarówka LED w krewetkarium 25l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio modernizowałam pokrywę do mojego krewetkarium 25l. Zmieniłam oprawę z małego gwintu na duży. I wpadł mi do głowy pewien pomysł - zastosowanie żarówki LED. Na przykład:

http://allegro.pl/zarowka-jdr-e27-48-le ... 32861.html

Żarówkę wraz z oprawką zamontowałabym równolegle do powierzchni wody lub pod minimalnym kątem.

 

I mam kilka pytań:

1. Czy to w ogóle ma sens?

2. Jakiej mocy ma ona być? Bo barwa oczywiście zimna biała. Ile lumenów?

3. Jaki kąt świecenia? Wymiary krewetkarium 25x25x40

4. Jeśli to nie głupi pomysł to na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę przy wyborze żarówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy to w ogóle ma sens?

Ma, ale większy będzie miało za parę lat. Moim zdaniem teraz nie ma się co z tym bawić [jako główne oświetlenie] i lepiej zainwestować w kompakt 6500K.

2. Ile lumenów?

 

Adekwatnie do odpowiedniej żarówki energooszczędnej/świetlówki którą użyłabyś w tym akwarium.

3. Jaki kąt świecenia?

Tak duży jak to tylko możliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma, ale większy będzie miało za parę lat. Moim zdaniem teraz nie ma się co z tym bawić [jako główne oświetlenie] i lepiej zainwestować w kompakt 6500K.

A dlaczego. Takie żarówki dostępne są już na allegro i w sumie mam już oprawę na duży gwint. Są takie żarówki. A po zamontowaniu kompaktowej akwarium jest nierównomiernie oświetlone. W przypadku zamontowania na środku leda byłoby równomiernie.

 

Adekwatnie do odpowiedniej żarówki energooszczędnej/świetlówki którą użyłabyś w tym akwarium.

Czyli ile na 25l?

 

Tak duży jak to tylko możliwe.

120 stopni powinno wystarczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Będzie mieć to większy sens za kilka lat bo technologia LED jest intensywnie rozwijana, więc możemy się spodziewać jeszcze większej wydajności przy utrzymaniu niskiego poboru mocy. Poza tym skoro przy kompakcie oświetlenie jest nierównomierne to jakim cudem równomierne jest przy LED'ówce?

2 A jaki kompakt dałabyś do 25L?? To nie jest pytanie na które można jednoznacznie odpowiedzieć. Ja dałbym jakiś duży ten kompakt - ze 25W, a może nawet 2x25W bo w małych zbiornikach zapotrzebowanie na światło jest proporcjonalnie większe niż w dużych. Sporo osób wybiera jednak kompakt 11W bo to jest już OK. Trzeba sprawdzić ile lumenów ma wybrany kompakt i poszukać LED'ówki o porównywalnych parametrach

3 Myślę, że jak najbardziej zbliżony do 180, ale najlepiej mniejszy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie mieć to większy sens za kilka lat bo technologia LED jest intensywnie rozwijana, więc możemy się spodziewać jeszcze większej wydajności przy utrzymaniu niskiego poboru mocy.

No to akurat jak uciułam sobie kasę na 400l hehe

 

Poza tym skoro przy kompakcie oświetlenie jest nierównomierne to jakim cudem równomierne jest przy LED'ówce?

Chodziło mi oto, że długi kompakt bardziej oświetla jedną stronę niż drugą, bo odchodzi jeszcze miejsce na oprawę kompaktu i skrzynkę z elektroniką. Po przeróbce żarówkę ledową dałabym pod kątem prostym do powierzchni wody ona jest płaska, więc dałoby radę. Ale już porzuciłam ten pomysł.

 

Ja dałbym jakiś duży ten kompakt - ze 25W, a może nawet 2x25W bo w małych zbiornikach zapotrzebowanie na światło jest proporcjonalnie większe niż w dużych. Sporo osób wybiera jednak kompakt 11W bo to jest już OK.

Myślę, że 11-18W w zupełności wystarczy. To jest krewetkarium i mam tam same mchy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie tą żarówkę odpuścił. Jak chcesz to postaraj się zrobić test. Jeżeli posiadasz, lub znasz kogoś kto posiada latarkę ledową to przyłóż ją do lustra wody. Zauważysz, że pada tylko silny strumień światła w jednym punkcie. woda nieco rozproszy światło, ale nieznacznie. Lepiej wklej dwa paski ledów w żelu. Prawdopodobnie wystarczy zasilacz 5W do ledów. One same dobiorą ok 40W. Jak nie interesuje Ciebie takie rozwiązanie kup żarówkę energooszczędną 11/13W i po sprawie. Jednak zaznaczam, że dużo trudniej dostać żarówkę 6500K niż diody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że bym nie chciała? Tylko gdzie znajdę tą żarówkę? Cała okolicę już zjeździłam. Chyba czeka mnie wyprawa do centrum oświetleniowego w big city. Ale ciekawe kiedy odkopią moją chatynkę ze śniegu i ujrzę cywilizację :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę swoje 3 grosze :) Jeśli o ceny chodzi to allegro, czy też sklepy internetowe i tak wyjdą Cię taniej niż zakup w normalnym sklepie... Piszesz, że i tak musiałabyś pojechać gdzieś dalej na zakupy - koszt transportu. Żarówki/Świetlówki/Inne LEDy (przynajmniej w moich okolicach) kosztują o około 10 -15 , w skrajnych przypadkach nawet po 20 zł więcej niż w internecie. Więc nawet doliczając koszta przesyłki - wyjdzie taniej.

 

Przykład - Sylvania GroLux - w necie - zamówiłem za 20,44 PLN, z przesyłką 34 PLN. (Na PW mogę napisać jaki sklep)

Okolice Ustki, Słupska - koszt tej jednej świetlówki - 47 PLN.

 

Jeśli zaś o samo LED chodzi... sam się zastanawiałem nad czymś takim, ale tylko jako oświetlenie dodatkowe. Finalnie jednak nawet z tego zrezygnowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wczoraj byłam w mieście a dokładniej w NOMI. Po przeszukaniu całej wielkiej półki z żarówkami stwierdziłam, że wszystkie mają barwę ciepłą białą. Więc zapytałam panią w pomarańczowym fartuszku czy mają jakiekolwiek o barwie zimnej, a ta popatrzyła na mnie jak na idiotkę.

 

Zatem przeszukałam allegro. I chyba to będzie to?

http://allegro.pl/zarowka-energooszczed ... 98556.html

 

Przy okazji natknęłam się na coś takiego:

http://allegro.pl/plant-lamp-15w-swietl ... 31564.html

 

Czy nie byłoby to ciekawym uzupełnieniem i doświetlaniem w standardowych pokrywach???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza pójdzie do krewetkarium a zastanawiałam się czy nie dodać tej drugiej do 112l.

 

No nie wiem czy ciepłobiała bo piszą, że: "Dla potrzeb fotosyntezy roślin wyzwalana zostaje energia świetlna o długościach fali 400 do 500nm i 600 do 700nm.(zdjęcie z wykresem w załączniku)" Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...