Skocz do zawartości

Czego brakuje moim roslinkom? A moze maja cos za duzo?


Rekomendowane odpowiedzi

Popatrzcie na moje roslinki. Gdy je posadzilem ladnie rosly. Po ok. 6 tygodniach zaczela je brac jakas zaraza. Niestety nie znam wszystkich gatunkow roslinek ale podejrzewam, ze znawcy tematu dobrze rozpoznaja ich nazwy.

 

Roslinki zolkna, gubia liscie. Do nawozenia podaje CO2 i EasyCarbo. W sklepie pytalem pana o jakis nawoz ale ten odpowiedzial ze woda w Chicago jest taka "zasyfiona" mineralami ze nawoz jest zbedny.

 

A to parametry wody z dnia wczorajszego:

NH3/4 - 0ppm

NO2 - 0ppm

NO3 - 0ppm

Cl - 0

pH - 6.4 (dla porownania kranowa ma 7.0)

KH - 6 (kranowa 8)

GH - 14 (kranowa 19)

 

Dodam ze nawet mech mi zolknie.

 

A oto fotki.

 

http://c16.wrzuta.pl/wm3963/fd8cb5740017e9544cee9a08/2010-11-25_09.56.08?

 

http://c8.wrzuta.pl/wm17098/749b2075001a0e4a4cee9a08/2010-11-25_09.56.16?

 

http://c11.wrzuta.pl/wm17169/ac235b4800278abd4cee9a0b/2010-11-25_09.56.29?

 

http://c13.wrzuta.pl/wm5777/ced81b5d00140e1e4ce1d7a6/dsc02862?

 

Z gory dziekuje za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziemy tu gdybać tylko jasno cza określić to ,że twoje roślinki są głodne ,a nie bardzo maja co jeść i tyle.Umierają z głodu.

Sprawdź jaką masz zawartość żelaza w akwarium i PO4.

Proponuje ci zacząć podawać potas i podnieść no3 tak do 15-20

 

Jeśli będzie za słabe stężenie PO4 i Fe to też musisz zacząć podawanie tych składników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo masz to akwarium bo mnie dziwi ten poziom NO3 ?

Zbiornik ma juz prawie 2 miesiace. Ryby wpuscilem ok 3 tygodnie po zalaniu baniaka woda.

 

W filtrze byla wkladka pochlaniajaca zwiazki azotu. Wczoraj poszla do kosza. W weekend sprawdze poziom NO3.

Jesli dalej bedzie zero, to w jaki sposob mozna zwiekszyc jego zawartosc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zwiększyć stosując nawóz NPK czyli makro, ale podawanie nawozu makro bez rzetelnych testów jest ryzykowne.

Polecam zacząć podawać zestaw SYMFONIA ZŁOTA+Fe+K2SO4. koniecznie bez wkładek chemicznych w filtrze (czytaj węgla itp pochłaniaczy)

Chyba że masz za słabe światło to i święty boże nie pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oswietlenie jest T5HO 2x54W na 200 litrow wody. Wychodzi wiec ciut wiecej jak 0.5W / L. Barwa obu wynosi 6500K. Mysle jedna wywalic i dac 10000K.

szczerze? jak masz kasę na zbyciu to możesz sobie rzeczywiście fundnąć jakąś akwarystyczną świetlówkę, ale moim zdaniem szkoda siana kupując 4 razy droższą świetlówkę nie będziesz miał 4 razy lepszego efektu. Weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz, montując rurę 10000K będziesz miał optycznie dużo ciemniej w akwa. ponieważ wraz ze wzrostem temp barwowej świetlówki spada ilości światłą widzialna dla człowieka - miedzy rurą 6500K a 10000K będzie różnica ok 3 krotna.

nie wdając się w szczegóły, jeżeli wszystko działa poprawnie, to do uprawy 90% popularnych roślin światła masz wystarczająco dużo - CHYBA, ŻE masz jakiś bardzo głęboki zbiornik. Jednak IHMO trzeba szukać innej przyczyny, a pierwsze co bym zrobił to podał symfonię z żelazem i potasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci poradziła zrobić przede wszystkim test na żelazo. Nawoziłeś CO2 a nie stosowałeś nawozów i mogły się pojawić niedobory. Ja miałam akwarium 3 miesiące i CO2 z bimbrowni i rośliny przestały rosnąć właśnie przez niedobór Fe. Ale najpierw wykonałam test. Było 0,0 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez azotu (zerowe azotany NO3-)dodawanie innych składników jest bezcelowe(azot to podstawa dla roślin tak wodnych jak i lądowych)zazwyczaj w zwykłych akwariach ogólnych z rybami( nie typowo roślinnych) nie stosuje się nawozów azotowych i fosforowych(zapotrzebowanie na te składniki pokrywa w tego typu zbiornikach w zupełności przeciętny pokarm dla ryb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może test na azotany jest błędny.Właśnie przecież one i fosforany są zwykle problemem w hodowli ryb i ich usuwanie powoduje dodatkowe koszty w hodowli.Dodam Ci tabelkę zawartości pierwiastków z książki Diany Walstad dla orientacji co

wprowadzasz codziennie do zbiornika (karmienie jest tym samym co nawożenie ale nie do wszystkich to dociera)zabawa z solami dla roślin bez wprowadzenia testów co do braków konkretnych składników jest zgadywanką.post-5030-13685161114365_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może daj nawóz z potasem. Na moim pisze że zastępuje azot i fosfor.

Bzdura roku, absolutnie, NPK to podstawa, i nic tu nie działa w zastępstwie (to nia aspiryna i polopiryna, że jak nie masz jednego to możesz zjeść drugie :P) tyle, że w zbiorniku z normalna obsadą ryb, najczęściej nie ma potrzeby podawania N i P, a niedobory K są b. częste. N i P podaje z reguły tylko w holendrach, K ma jeszcze jedna zaletę - nie sposób go przedawkować, czego nie można powiedzieć o N i P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups. Chyba mnie wezmiecie za barana. Wczesniej podane wyniki NO3 sa bledne (niedokladnie przeczytalem instrukcje obslugi testu LOL).

 

NO3 - 30 mg/L

PO4 - 5 mg/L

 

Czy ten poziom PO4 jest bezpieczny?

 

Co do testow na Fe to niestety nigzie nie moge go dorwac. Nawet ebay nie pomaga :cry:

No więc sam już widzisz,że w zbiornikach z rybami prawie zawsze jest problem nie z brakami tych pierwiastków a i nadmiarem.

Azotany NO3- w ilości 30 mg?l są nie potrzebne ani rośliną ani rybom (nie jest to jeszcze stężenie niebezpieczne dla ryb ale może stymulować rozwój glonów)należy pamiętać że rośliny pobierają również azot amonowy NH4+ i częściowo azotyny konkurując z bakteriami nitryfikacyjnymi.Tak że w zbiorniku z rybami NO3- między 15-25 mg/l jest wystarczające.

fosforany u Ciebie za wysokie ,PO4 w wodzie nie powinno przekraczać 1mg/l .zwłaszcza że rośliny preferują pozyskiwanie fosforu przez korzenie,czyli z podłoża(chyba że wprowadzisz rośliny pływające-pomogą w pozbywaniu się fosforanów.

Dwa składniki makro masz nawet zakładając że brakuje trzeciego potasu i mikro,W co wątpię bo nie pomyliłem się też co do dwóch pierwszych (rośliny by słabiej rosły a nie chorowały) to zawsze czynnikiem ograniczającym wzrost roślin będzie dostępność węgla(CO2 ,wodorowęglany) i światło."Fosforany masz niedopuszczalne."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pieknie. W czasie weekendu zrobie 30% podmiane wody.

 

Jednakze w dalszym ciagu nigdzie nie moga znajsc testu na Fe.

 

 

UPDATE 5 GRUDNIA

 

W piatek byla 30% podmiana wody a dzis zrobilem testy.

 

PO4 - 2mg/l

NO3 - 20mg/l

 

Fosforany jeszcze za wysokie ale widze ze podmiana wody pomogla. Moze za tydzien zrobie kolejna podmiane, ale zanim do tego dojdzie zrobimy powtorke testow.

 

Troszke ograniczylem tez ilosc jedzonka ktore podaje dla rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...