Jump to content

goooliat

Użytkownik
 • Content count

  159
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About goooliat

 • Rank
  Dyskutant
 • Birthday 12/04/1983

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Wrocław
 1. goooliat

  [150] oświtlenie

  - Nie no chyba śnię - przecież wyraźnie jest napisane że 60 to wysokość, pozostałe, pozostałe wymiary nie mają wpływu na ilość światła docierającą do dna. - Nigdzie nie napisałem, że 6W to kolosalna, co nie zmienia faktu, ze lepiej jest więcej niż mniej - Prawda, ale spróbuj nie świecić przez kilka dni i zobaczysz czy urosną rośliny czy glony. - Rzadki pisze się przez "rz" - Akurat, nie ucz inżyniera elektroniki o budowie świetlówek, chyba nie sądzisz, że sie nie nadają bo mają zintegrowany statecznik. Chyba wyraźnie napisałem, że chodzi o rodzaj światła i trzeba wybrać takie których światło jest najlepiej wykorzystywane. Dlatego napisałem, że najprościej kupić takie do krewetkarium, ale nie napisałem, że to jedyne słuszne źródło. Z reszta nikogo nie namawiam do kupowania świetlówek "aqua-cośtam", bo sam ich nie stosuję. -Litości: gdzie jest, że się tego nie da zrobić dobrze, napisałem, tylko, że to najważniejsza sprawa, żeby zrobić to z głową, żeby nikogo nie poraziło. Jeszcze jedna rzecz, przewagą świetlówki liniowej jest bardziej równomierna emisja światłą niż w kompaktach, ale ma rozwiązań idealnych. Dla pełnego zrozumienia: można doświetlić kompaktami, ale: trzeba wybrać odpowiednie, wsadzić z 4 x 15W,albo więcej, umocować w dobrych miejscach i tak żeby się woda nie dostawała.
 2. goooliat

  [150] oświtlenie

  Jak ujmie 6W, to różnicy prawie nie zauważy. Glonów od tego też nie przybędzie. Jeszcze się nie spotkałem z tym żeby od zbyt słabego światła powstawały glony. Podaj wszystkie wymiary akwarium. Jeśli problemem jest miejsce pod pokrywą to żarówki energooszczędne będą dobrym rozwiązaniem. Te same moce co świetlówki, rozmiar, o wiele mniejszy. Chyba zbytni skrót myślowy zastosowałem. Innymi słowy: - jak na 150l i 60cm 40W to bardzo mało 40 - 6 = mniej niż bardzo mało - nie raz w dobrze funkcjonującym akwarium jest problem z glonami, a jak rośliny kuleją to szansa na glonową inwazję wzrasta. bo GLONOM nic nie potrzeba do szczęścia, mogą się rozwijać przy słabym oświetleniu też, rośliny - NIE. - kompakty są półśrodkiem lepsze to niż nic, ale najlepiej było by kupić takie "szpecjalne" jak np. do krewetkariów, a one tanie nie są (no chyba, że finanse nie mają dla Ciebie znaczenia), bo jak wiemy nie każde światło jest takie samo dla roślin, a zwykłe świetlówki kompaktowe nie są dedykowane dla akwarystyki A teraz sprawa najważniejsza: szczelna oprawka do takich świetlówek - to też nie jest takie oczywiste
 3. goooliat

  [150] oświtlenie

  Przy tej wysokości zbiornika, jak ujmiesz jeszcze jedną rurę, rośliny padną w oczach,a ich miejsce zajmą glony.
 4. goooliat

  Zielenice i krasnorosty

  Na zielenice polecam Neritrina zebra - super efekt. Z krasnalami sam walczę, efekty: póki co wydaje mi się, że udało mi się zahamował ich przyrost, ale wycofać się nie chcą.
 5. goooliat

  [126l] Ogólne + krewetki Wrocław

  Owszem obsada jest za bardzo wymiksowana, ale cały czas zmieniam. A Neritriny też nie wpuściłem ani z miłości, z ani piękności, tylko dlatego, że zielenice zaczęły dawać znać o sobie i teraz mam spokój. W sumie przerobiłem już chyba wszystkie glony najpierw nitki, później zielenice, a teraz krasnale dla odmiany.
 6. goooliat

  [126l] Ogólne + krewetki Wrocław

  Mam świadomość, że muszle to nie najlepszy pomysł na dekoracja z w/w powodów, ale u mnie spełnia ona głównie praktyczną - rzucam na nią pokarm w tabletkach, dla ryb przydennych
 7. Obsada: 25 neon inessa i czerwony 3 neon zielony 5 zwinnik jarzeniec 6 rasbora klinowa 2 kiryśnik 1 zbrojnik niebieski, mołojad, loricaria 2 piskorek 7 ampularia 4 Neritrina zebra XX anentome hellena XX red cherry XX babaulti 10 amano 10 świderek Wyposażenie: Filtracja: aquael fzn-1 (ceramika); aquqszut turbo550 (drobna gąbka); hbl-301 (ceramika + gruba gąbka) Ogrzewanie: 200W (termostat + dwie grzałki pod żwirem) - w bloku prawie nie potrzebne Oświetlenie: 2xosram 865 T8 18W + 1xosram 865 T5 14W Zapraszam do komentowania.
 8. goooliat

  "chlorowana" woda

  Z tym siarczanem glinu, to nie wiem czy go dodają do wody, bo trudno mi sobie jakoś wytłumaczyć jego działanie, bo rzeczony Al2(SO4)3 hydrolizuje na kwas siarkowy i zasadę glinową. Za Boga nie wiem, jakby to miało działać, ale być może.
 9. goooliat

  Ja długo dojrzewa ceramika?

  Od zawsze jestem fanem ceramiki i wszystkim ja polecam, ale 100% tylko wtedy, gdy mamy dodatkowy filtr zorientowany na filtrację mechaniczną. Tak, więc nawet w najmniejszym filterku proponuję stosować warstwę gąbki, chociaż 2 cm grubości, do wyłapywania grubszych zanieczyszczeń.
 10. goooliat

  Świebodzki ,rybki

  Ma sens, rybki sprzedają dokładnie przy wejściu głównym na giełdę elektroniczną przy Robotniczej. Wstęp 2 zł. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego nagromadzenia "sklepów z rybkami" na metr kwadratowy. Inna sprawa, że ilość ryb jaką niektórzy sprzedawcy potrafią wtłoczyć do jednej przegródki, przyprawia mnie o dreszcze. Ceny sporo niższe niż w sklepach. A czasem trafiają prawdziwe okazje np. dzisiaj neonka inessa za 0,8zł i to ni taka całkiem mikrusia. Albo dość duży piskorek po 2,5zł. Ogólnie polecam.
 11. goooliat

  filtr

  Rozumiem, że masz fabryczne media filtracyjne. Gąbka - jak już się zacznie tracić pierwotny kształt, ceramika - raczej w ogóle się nie wymienia, węgiel - zasadniczo nie ma potrzeby stosować profilaktycznie, chyba, że są jakieś wyraźne przesłanki o niepożądanych substancjach w wodzie. Żywotność węgla do 3 tygodni, później koniecznie wymienić (wkłady węglowe są jednorazowe). Ale tak jak mówiłem jak nic się nie dzieje lepiej w miejscu węgla umieścić dodatkową ceramikę. Gąbkę energicznie płuczemy w wodzie spuszczonej z akwarium, kiedy zauważymy widoczny spadek wydajności filtra.
 12. Dużo tych pytań, ale postaram się odpowiedzieć na jedno. Kiedy doświadczony gość mi powiedział, żeby planować obsadę z "zapasem" +10% Bo choćby nie wiem co wszystkie rybki nie przeżyją. Z reguły to się sprawdza. Tak, że nie ma powodu do paniki z powodu jednej nieżywej rybki.
 13. goooliat

  Na którym wężu zawór???

  No właśnie jak na mój gust to w standardzie w tym filtrze nie ma regulacji przepływu, realizuje się go za pomocą opcjonalnego zaworu. http://www.eheim.com.pl/product_info.php?products_id=235
 14. goooliat

  Wirnik filtra

  No niestety, nie mam dobrych wiadomości, tulejka wirnika raczej jest nieregenerowalna, chyba że się znajdzie jakis super majster co mnie wyprowadzi z błędu, wtedy pokornie posypię głowę popiołem.
 15. goooliat

  Akwarium 60l. Pytania o zarybienie i inne.

  No po mojemu tak to wyszło, ale jak tak nie uważasz to OK Oczywiście przy doborze obsady trzeba kierować się wieloma innymi zasadami, ale coś trzeba przyjąć za punkt wyjścia. Nie wspomnieliśmy tu choćby o tym że różne ryby preferują odmienne partie toni wody co też wpływa na możliwą ilość okazów w zbiorniku.
×