Skocz do zawartości

Problem z roślinami w low tech


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tydzień temu założyłem akwa metodą low tech. Rośliny w większości się przyjęły ale gubią liście u dołu, np, ludwigia wąskolistna i płożąca, bacopa karoliańska. Moczarce żółkną liście i nowych pędów nie puszcza, a nurzaniec jak posadzony tak stoi w miejscu. Zapewne czegoś im brakuje, czytałem że to może być potas. Czy coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

akwa 112l, oświetlenie standard 2x18. Chcę wymienić jedną na świtlówkę na 30.

Bacopa całkiem padła, nurzańcowi też niewiele życia zostało.

Ludwigia repens jakoś się przyjęła ale "goła" jest, moczarka żyje. Więcej widać na zdjeciach

Przy podmianach wody leję nawóz JBL Ferropol, a moczarce i nurzańcowi pod korzeni wsadziłęm tabletki sera florenette.

Świecę 11h na dobę.

 

Przepraszam za zdjęcia i bąbelki powietrza na nich. Zrobione były świeżo po podmianie

post-3693-13685161211474_thumb.jpg

post-3693-13685161212478_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cię krasnostany zaatakowały poczytaj na ich temat są dwa sposoby by się ich pozbyć o których ja słyszałem 1 ponoć lepszy dawać spore dawki co2 lub easycarbo 2 ponoć gorszy zaciemnić akwarium na minimum 48h po tym czasie sprawdzić i ewentualnie zaciemnić na jeszcze 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to zero stresu, masz nowy zbiornik i jeszcze się naklniesz zanim wszystko ruszy i będzie wyglądało jak z obrazka.

Po drugie trzeba znaleźć przyczynę tego, że rośliny stoją w miejscu, a wręcz cofają się – lejesz nawóz, który niema makroelementów.

Najlepszym rozwiązaniem jest robienie sobie nawozów samemu, zakup soli, itd., ale dopiero zaczynasz, więc lepiej zostaw to na potem :).

Zakup sobie nawóz makroelementowy, bo tego ci brak w nowo założonym akwarium, potem makroelementów będzie wystarczająco dużo żeby obsłużyć rośliny przy tak małym oświetleniu.

Podmiana wody, około 30% tygodniowo.

Kamiloos84 ma rację, jeśli pojawią się glony to bardzo skuteczne jest easycarbo (stosowałem, dawało radę), ale lepiej znaleźć przyczynę ich powstawania niż wydawać kasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na zdjęciach widać, że to raczej (bo nie widać dokładnie) krasnostany a z nimi o tych 2 sposobach walki wiem ;)

O.K. masz rację, ale ... no właśnie jest ale, trzeba potem znaleźć przyczynę. Liście mu nie gniją bo są zaatakowane przez "niewidoczne" na zdjęciu glony, tylko z przyczyny nadmiarów lub niedoborów potrzebnych składników - w przypadku nowego zbiornika i patrząc na to co zastosował do nawożenia stawiałbym na niedobory makroelementów.

I na tym zakończę, yage lektura dla ciebie - http://tinyurl.com/254uqrd i http://tinyurl.com/27wao8o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jaki polecacie nawóz z makroelementami? Czytając ten artykuł wychodzi że mało azotu mam. I czy mam odstawić ten nawóz JBL Ferropol czy lać nadal z podmianami?

Jeden Ci poleci taki, drugi taki. Ogólnie skąd by nie był i jaki by nie był, to musisz kupić taki, który dostarczy ci podstawowe makroelementy - http://tinyurl.com/34jrqn5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tydzień temu założyłem akwa metodą low tech. Rośliny w większości się przyjęły ale gubią liście u dołu, np, ludwigia wąskolistna i płożąca, bacopa karoliańska. Moczarce żółkną liście i nowych pędów nie puszcza, a nurzaniec jak posadzony tak stoi w miejscu. Zapewne czegoś im brakuje, czytałem że to może być potas. Czy coś jeszcze?

Założyłeś tydzień temu low tech i rośliny mają braki?co Ty wypisujesz za bzdury.Zbiornik niedojrzały,rośliny dopiero się aklimatyzują.Napisz lepiej jaką ziemię dałeś do podłoża.Piszesz! Przy podmianach wody leję nawóz JBL Ferropol, a moczarce i nurzańcowi pod korzeni wsadziłęm tabletki sera florenette. Ile tych podmian przez tydzień od zalania zbiornika zrobiłeś?i po co te nawozy?w niedojrzałym low tech?a nawet w dojrzałym po co?

Następna sprawa to tam nie masz krasnorostów,jakieś bakteryjne gluty i początki być może nitek z lania ferropolu.

W zbiorniku Low tech jest dość materii organicznej i składników pokarmowych na start dla roślin,więc czekaj aż wszystko dojrzeje,to że część roślin łodygowych traci dolne liście nie oznacza że one nie będą rosły ,te liście na tych roślinach wyrosły w innych warunkach i zostają odrzucane,łodygowce przytniesz gdy solidnie ruszą i po sprawie,nurzańce też przyjmują się czasem bardzo długo ale jak już ruszą rozłogami to sam zobaczysz różnice między low tech a samym żwirkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po co te nawozy?w niedojrzałym low tech?a nawet w dojrzałym po co?

Moi rodzice mają LT, jakieś 4 tygodnie temu dałem im zrobiony przez siebie nawóz - po co?, po to żeby zobaczyli jak powinna wyglądać soczyście wybarwiona roślina - są zachwyceni i proszą o więcej :) - tylko, że oni mają czas na codzienne aplikowania nawozu, inni nie mają tego komfortu.

Ps. jak teraz mam nazywać akwarium moich rodziców LT czy HT ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po co te nawozy?w niedojrzałym low tech?a nawet w dojrzałym po co?

Moi rodzice mają LT, jakieś 4 tygodnie temu dałem im zrobiony przez siebie nawóz - po co?, po to żeby zobaczyli jak powinna wyglądać soczyście wybarwiona roślina - są zachwyceni i proszą o więcej :)

 

LT to LT. To dużo więcej niż ziemia pod żwirem i słabe światło jak niektórzy sądzą. Do prawidłowo założonego i prowadzonego LT nie ma konieczności lania nawozów.

Kupowanie dodatkowo nawozów, soli itd. kłóci się z samą ideą Low Tech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tydzień temu założyłem akwa metodą low tech. Rośliny w większości się przyjęły ale gubią liście u dołu, np, ludwigia wąskolistna i płożąca, bacopa karoliańska. Moczarce żółkną liście i nowych pędów nie puszcza, a nurzaniec jak posadzony tak stoi w miejscu. Zapewne czegoś im brakuje, czytałem że to może być potas. Czy coś jeszcze?

Założyłeś tydzień temu low tech i rośliny mają braki?co Ty wypisujesz za bzdury.Zbiornik niedojrzały,rośliny dopiero się aklimatyzują.Napisz lepiej jaką ziemię dałeś do podłoża.Piszesz! Przy podmianach wody leję nawóz JBL Ferropol, a moczarce i nurzańcowi pod korzeni wsadziłęm tabletki sera florenette. Ile tych podmian przez tydzień od zalania zbiornika zrobiłeś?i po co te nawozy?w niedojrzałym low tech?a nawet w dojrzałym po co?

Następna sprawa to tam nie masz krasnorostów,jakieś bakteryjne gluty i początki być może nitek z lania ferropolu.

W zbiorniku Low tech jest dość materii organicznej i składników pokarmowych na start dla roślin,więc czekaj aż wszystko dojrzeje,to że część roślin łodygowych traci dolne liście nie oznacza że one nie będą rosły ,te liście na tych roślinach wyrosły w innych warunkach i zostają odrzucane,łodygowce przytniesz gdy solidnie ruszą i po sprawie,nurzańce też przyjmują się czasem bardzo długo ale jak już ruszą rozłogami to sam zobaczysz różnice między low tech a samym żwirkiem.

Akwa było założone 13, tak więc mija 4 tygodnie, spójrz na daty. Od tamtej pory bacopa caroliana i ludwigia arcuata całkiem padła, nurzańcowi też koniec jest bliski, a jodełka z dnia na dzień gubi listki co widać na zdjęciu.

Dodam że podłoże to zwykła ziemia z ogrodu, na to pył z kulek gliniano torfowych i drobny grys 1-3mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa było założone 13, tak więc mija 4 tygodnie, spójrz na daty. Od tamtej pory bacopa caroliana i ludwigia arcuata całkiem padła, nurzańcowi też koniec jest bliski, a jodełka z dnia na dzień gubi listki co widać na zdjęciu.

Dodam że podłoże to zwykła ziemia z ogrodu, na to pył z kulek gliniano torfowych i drobny grys 1-3mm.

No i jak, ile jeszcze yage ma czekać aż mu zielsko ruszy ?. Moim zdaniem, niedobory to niedobory i "od tak samo" się nie naprawi, no ale to tylko moje zdanie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa było założone 13, tak więc mija 4 tygodnie, spójrz na daty. Od tamtej pory bacopa caroliana i ludwigia arcuata całkiem padła, nurzańcowi też koniec jest bliski, a jodełka z dnia na dzień gubi listki co widać na zdjęciu.

Dodam że podłoże to zwykła ziemia z ogrodu, na to pył z kulek gliniano torfowych i drobny grys 1-3mm.

No i jak, ile jeszcze yage ma czekać aż mu zielsko ruszy ?. Moim zdaniem, niedobory to niedobory i "od tak samo" się nie naprawi, no ale to tylko moje zdanie :)
Więc odpowiedz sobie na pytanie po co zakładałeś? i po co się zakłada zbiorniki typu low tech?

Nie ma co ściemniać że wystartowanie takiego" czysto ekologicznego" zbiornika jest łatwe.Do LT z założenia już w przyszłości jedynym nawozem jaki będziemy wprowadzać jest karma dla ryb.Trzeba zdawać sobie sprawę że zalanie wodą ziemi lądowej w prowadza w niej totalny chaos,którego stabilizacja ,może trwać nawet kilka miesięcy.(ustabilizowanie się potencjału redoks w podłożu) Ustabilizowanie biologiczno-chemicznego ładu w zalanej ziemi, która może zawierać wszystko łącznie z metalami ciężkimi czy nawet resztkami pestycydów,możemy wspomóc często przez w prowadzenie już na początku roślin pływających,których korzenie nie są narażone na "uduszenie" w świeżej ziemi(fermentacja,amoniak,siarkowodór)a także przez kilkudniową filtrację przez węgiel aktywny.Nie wszystkie rośliny nadają się do tego typu zbiorników i nie wszystkie gatunki ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...