Skocz do zawartości

Jaką wodę użyć?


sebasw22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Powróciłem ostatnio do sentymentów i postanowiłem znów założyć moje akwa 200l. Wcześniej przestałem hodować rybki, ponieważ mi to trochę nie wychodziło. To postawiłem akwa koło grzejnika i mi się glony rozrosły, to znowu coś innego głupiego zrobiłem i po pewnym czasie zrezygnowałem :P

Mianowicie kwestią dla mnie najważniejszą jest dobór wody do akwa. Mieszkam na obrzeżach raczej niewielkiego miasta. Niestety wodę mamy jeszcze w tych terenach ze studni, za czym idzie bardzo wysoka twardość wody, nie pamiętam już ile dokładnie, ale GH~21, natomiast PH było około ~7.5 - tego nie jestem 100% pewien :) Wiadomo, że taka twardość wody nie jest wskazana do akwarium :P. Teraz moje pytanie, czy zastosować taką wodę i filtrować ją przez torf, wyczytałem, że obniża to stężenie PH oraz GH :) Czy może lepszym wyjściem było by użycie wody z innych alternatywnych źródeł :P Wiele myślałem (nie śmiejcie się) o deszczówce, oraz przefiltrowaniu jej przez węgiel aktywny. Czytałem, iż GH oraz PH takiej wody jest utrzymane na dość niskim poziomie. Wiadomą sprawą jest, że nie użyłbym tej wody dla całego baniaka. Zastosowałbym dla niej odpowiednie proporcje.

Ostatnią opcją wg mnie jest zakup wody destylowanej/demineralizowanej w jakichś źródłach jej pozyskiwania :P

ps. Może jakbym podjechał do wodociągów miejskich, to odsprzedali by mi parę litrów tej cudownej chlorowanej, ale na przyzwoitym poziomie GH wody, albo od kogoś mógłbym ją załatwić, tylko trochę tak głupio prosić o wodę z kranu heh :D Problemem też by było do czego taką wodę przelać :P

Proszę o odpowiedzi i nie wyśmiewanie moich być może głupich pomysłów :)

ps2: Możecie pisać na gg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Kupie jeszcze dzisiaj :) Wyniki pomiarów podam na forum :)

 

Edit:

 

Parametry mojej wody kranowej...

PH 8

KH 20

GH 16+

NO2 5

NO3 50

Test wykonałem w sklepie zoologicznym testerem SERA, (3,50 taki test) a zależało mi na każdym z tych pomiarów orientacyjnie. Nadaje się ta woda do czegokolwiek ? ;s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Kupie jeszcze dzisiaj :)

 

Parametry mojej wody kranowej...

PH 8

KH 20

GH 16+

NO2 5

NO3 50

Test wykonałem w sklepie zoologicznym testerem SERA, (3,50 taki test) a zależało mi na każdym z tych pomiarów orientacyjnie. Nadaje się ta woda do czegokolwiek ? ;s

Zastartowanie zbiornika na tej wodzie nie było by trudne dla mającego już trochę doświadczenia w temacie akwarysty.

Nie jest tu największym problemem twardość wody(całkowita >od 30 więc zaliczana do wód twardych) Twardość węglanowa Kh jest dość łatwa do korekty.W twardości stałej Gh pocieszającym może być to że część to azotany metali.

Najpoważniejszym mankamentem jest trujący dla fauny poziom azotynów NO2-5 i wysokich azotanów NO3-50 które przy starcie zbiornika bez obsady nie były by tragedią ale problem pojawi się przy podmianach wody głównie z powodu azotynów.

Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem by nie taszczyć wody do podmian nie wiadomo z jak daleka zainwestowanie w filtr odwróconej osmozy(RO).Oczywiście rozwiązanie tego typu umożliwia również łatwy wybór biotopu.Wszystkie potrzebne informacje są zgromadzone tu na forum czy w necie,ze swojej strony chcę polecić Ci też książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium" naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientujecie sie czy w tych hydrantach jest woda miejska, czy po prostu pod nim jest jakieś małe źródełko ? Przeglądałem filtry odwróconej osmozy, za 100zł już nawet można taki kupić. Rozwiązałby mój problem taki filterek ? :)

Sory, że tak męczę, ale mógłby ktoś mi podrzucić linka do czego wykorzystywany jest taki filterek i jakie wartości zmienia ? Lub po protu tutaj krótko napisać ? :P

Trochę ciężko by było pobierać wodę z takiego hydrantu na bieżąco heh :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, że tak męczę, ale mógłby ktoś mi podrzucić linka do czego wykorzystywany jest taki filterek i jakie wartości zmienia ? Lub po protu tutaj krótko napisać ? :P

Trochę ciężko by było pobierać wodę z takiego hydrantu na bieżąco heh :D

Wpisanie w Google, hasła związanego z tematem naprawdę nie boli ;) np. "zasada działania filtrów RO"spowoduje że będziesz miał pewnie koło setki linków,to samo dotyczące montażu ,asortymentu,zastosowania w akwarystyce.Wklejanie linków (regulamin forum reguluje te sprawy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem i poczytałem o tym troche :) Ale tak dla sprostowania, kupie ten filterek i na wyjściu mam miękką wodę o niskim PH bez NO2,NO3 tak ?:P Tylko, że trzeba ją uzdatnić, lub wymieszać z kranówką, co w moim przypadku lepszą opcją będzie uzdatnienie solą z sery albo tetry tak ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

a w tym mieście są hydranty ? te do naciskania ? na starym osiedlu (jak wracałem ze szkoły to stały ze 3)

No są jeszcze takie. Niedaleko kościoła jest zamontowany takowy :P Ale wydaje mi się, że tam woda jest również ze studni ;p

zobacz może ta jest lepsza

 

Yy....mała sugestia: nie myślałeś aby zadzwonić po straż pożarną? Nie będziesz musiał wtedy latać z wiadrami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...