Skocz do zawartości

nitki nalot POMOCY


Emet Brown
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam od pewnego czasu (może i dłuższego czasu) walcze z glonami: nitki o długości od 2mm do nawet 1,5cm oraz nalot na lisciach (szerokich na anubias czy żabienica) nalot wyglada jak brud tyle ze nie chce sie zmyć z liżci....

takie coś:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

parametry wody ok:

NO3 20

NO2 0

GH 10

KH 9

pH 7,4

oświetlenie 15 +11 W od 6:30 do 21:30

filtrowanie non stop temp 26-27 st C

podmianka wody co tydzień 12-18L w baniaku 54L

 

co poradzicie... POMOCY bo szkoda mi tych roślin (okropnie wyglądają) no i rybek ...

:help::help::help::help::help::help::help::help::help::help::help::help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak naranie to wlasnie tak robię, trochę ograniczyłem to badziewie ale chyba to walka z wiatrakami... zastosuje się do tej podmiany wody co 2 - dni i dokupię jeszcze z 5 otoskow... i zobaczymy. Jakby ktos jeszcze mial sprawdzone sposoby to bardzo będę wdzięczny :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem się jakoś czy czymś nawozisz? i czy podajesz Easy Carbo? jak dal mnei to powinieneś zainwestować właśnie w EC no i jeśli jest dużo tych glonów to możesz spróbować zrobić roślinkom kąpiel w kwasku cytrynowym, mianowicie wyciągasz roślinkę robisz roztwór kwasku cytrynowego około całej paczki na 3L ( ja tak kiedyś robiłem i pomogło)

Nastepnie moczysz roślinkę około 10 minut potem płukasz porządnie i starasz się zdjąć jak najwiecej glonów się da.

Jeśli nie chcesz wyjmować roślinek z akwarium to możesz spróbować z wodą utlenioną, nabierasz 25ml wody utlenionej do strzykawki i rozprowadzasz bezpośrednio na najbardziej zaglonione miejsca, tylko należy uważać żeby nie przesadzić z wodą utlenioną. Również możesz podać 250ml zielonej herbaty oczywiście wystudzonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi podmianami uważaj podmieniając wodę co 2 -3 dni w tydzień wymienisz ją całą dla cyklu azotowego będzie to średnio dobre :zamieszany:

Jaki masz filtr czy nie jest zasłabły i jak go czyścisz? Czy odmulasz dno?

NO2/3 masz w normie ale jeżeli filtr nie ściąga wszystkiego syfu tylko osadza się on na liściach stanowi to nawóz dla glonów.

Do walki z nimi polecam wspomniane easy carbo samo lub wspomagane bimbrownią + ograniczenie włączania światła do ok. 10h/24h.

Kwasek cytrynowy pomaga ale jak glonów masz dużo musisz je mimo wszystko usunąć ręcznie niekiedy również z liśćmi obumarłe części glonów dalej będą pożywka dla nowego pokolenia odradzających się glonów.

Do tego akwarium zamiast dawać otoski, pożyczać kosiarki itp. kup kilka Neritina natalensis, Neritina zebra, Clithon sp. nie rozmnożą Ci się a pomogą sprzątać (zwiększanie obsady o osobniki zjadające glony powoduje wzrost przemiany materii, a co za tym idzie wzrost substancji odżywczych dla glonów i tak koło się zamyka)

 

Odpowiednia barwa światła tez pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może powtórzę się ale dikładnie tak jak we wcześniejszych postach.

 

1 - Odetnij liście te najbardziej pokryte glonami + oczyść ścianki akwarium

2 - Podmiana wody przez tydzień - dwa co 3 dni ok 30%

3 - oświetlenie max 7-8h/24

4 - nitki to nadwyżki micro - przez pierwsze 2 podmiany nie stosuj nawozów - później 1/3 zalecanej

5 - KONIECZNIE - EasyCarbo i bimbrownia

6 - Dorzuć roślin szybko rosnących, ogólnie zwiększ masę zieloną w baniaku.

7 - przy takiej ilości glonów na Otoski itp nie licz - szkoda kasy na ich zakup.

8 - zmniejsz temperaturę do 24-25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosował ktoś tą herbatę??? a co do ślimaków to mam 1 ampularie i 2 helenki...

a co do filtra mam Turbo 550 Aqua Szut i wkład wymieniam wtedy jak jest bardzo brudny a tak podczas każdej (cotygodniowej) podmianie wody myje - płucze wkład w zlanej wodzie z akwarium. dno odmulam w miarę możliwości omijając rośliny i korzeń... a jakie godziny proponujecie żeby ustawić światło... może jakoś stopniować oświetlenie... mam dwie świetlówki 15W główna i 11W (niby 13W) na tyle akwarium. można zastosować oświetlenie od 12 do 22??

 

PS.a jakie krewetki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosował ktoś tą herbatę??? a co do ślimaków to mam 1 ampularie i 2 helenki...

a co do filtra mam Turbo 550 Aqua Szut i wkład wymieniam wtedy jak jest bardzo brudny a tak podczas każdej (cotygodniowej) podmianie wody myje - płucze wkład w zlanej wodzie z akwarium. dno odmulam w miarę możliwości omijając rośliny i korzeń... a jakie godziny proponujecie żeby ustawić światło... może jakoś stopniować oświetlenie... mam dwie świetlówki 15W główna i 11W (niby 13W) na tyle akwarium. można zastosować oświetlenie od 12 do 22??

 

PS.a jakie krewetki??

Jeśli chodzi o stosowanie zielonej herbatki,to jasne i jak najbardziej,jest bardzo pomocna.

Co do filtra ------to czy ty wiesz co robisz :zamieszany:

Dlaczego wymieniasz wkłady je wystarczy przepłukać w wodzie i na pewno nie co tydzień.Do filtra zaglądamy jak najrzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra ------to czy ty wiesz co robisz :zamieszany:

Dlaczego wymieniasz wkłady je wystarczy przepłukać w wodzie i na pewno nie co tydzień.Do filtra zaglądamy jak najrzadziej.

to znaczy jak jest bardzo brudny a tak tylko płucze nie niszczę siedlisk bakterii raczej płucząc.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o stosowanie zielonej herbatki,to jasne i jak najbardziej,jest bardzo pomocna.

jakaś konkretna ?? marka i ilość zaparzanej w 250ml??

 

a jak z tymi godzinami oświetlenia??

Zwykła zielona herbatka bez żadnego smaku.

A jeśli chodzi o filtr ,to wcześniej pisałeś ,że co tydzień płuczesz ,po co?Im rzadziej tym lepiej.

Co do czasu świecenia świetlówek,to wszystko zależy od roślin i ich zapotrzebowania na to.

Trudno jest przypisać ile czasu powinno się oświetlać ,każdy dobiera to do własnej roślinności,nawożenia i jeszcze innych rzeczy.Ja u siebie oświetlam od 8 do12 i od 15 do 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenia masz prawie pół wata na litr,dla Twoich roślin czynnikiem ograniczającym przy tym oświetleniu jest węgiel,dlatego przegrywają z glonami.Chcesz je zlikwidować to CO2 albo easy carbo,a nawet rośliny pływające szybko rosnące wgłębka,ceratopteris nawet zwykła rzęsa.A Twoje nurzańce ,anubias,amazonka,poradzą sobie wtedy bo to rośliny potrafią wykorzystywać nawet wodorowęglany .Teraz to stymulujesz tym oświetlenie tylko dostępność jonow żelaza dla glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...