Skocz do zawartości

Jak obnizyc PH i KH ??


alien1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam założony nowy baniaczek Cayman 120 czyli około 140 literków.

Baniak dojrzewał 3 tygodnie, wpuściłem rybki - gupiki, 7 neonków i 7 czerwonogłówek (zwinnik), 1 zbrojnik, 2 kiryśniki.

Rybki wpuściłem około tydzień temu, dopiero teraz udało mi się zdobyć kilka testów i wykonać.

Wyniki :

NO 3 - 15

No 2 - 0,2 ( bo ani 0,5 ani całkowite 0 )

GH - 6.5 - moim zdaniem też nożna by lekko obniżyć

KH - 15 - według instrukcji testów za dużo powinno być od 7 do 10

PH - 8 - według instrukcji powinno być 6.8 do 7.2

 

Jak obniżyć te dwa parametry?

 

Światełko około 6h na dobę, filierek Bluave 5 24h, podmianka od 15 do 25 % raz na dwa do trzech tygodni łącznie z odmulaniem, roślinki jak na razie kilka ale jeszcze mało bo właśnie kiepsko rosną a za to robi mi się dużo glonów, korzeń, skała z piaskowca.

 

red eye: Używaj polskich znaków i interpunkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzez dodanie do wody garbników tj:

Szyszki olchy,liście dębu,wywar z zaparzonej zielonej herbatki,korzenie,torf w filtrze.

Lub przez podawanie do wody co2.

Natomiast Kh,powinno spadać razem ze spadkiem Ph lub można zawiesić przy wylocie z filtra wymieniacz jonowy TWW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem kh>gh? Ph na początku przeważnie jest wysokie, ustabilizuje się z czasem.

 

Jakie masz światło? Jakie i ile podłoża? Jakie to rośliny? Baniak jest świeży i takie początkowe zaglonienia czasem się zdarzają ale po kilku tygodniach same ustępują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci te paskowe testy nie wyszły do końca bo w suwaliszkach woda jest o wiele twardsza i ma większe Ph.

Jest jeszcze jedna metoda o której Janusz nie napisał a dokładnie filtr RO (odwróconej osmozy).

O właśnie tak.

Nie pisałem dlatego ,że ja tego nie stosuje i nigdy nie stosowałem,choć faktycznie kiedyś lałem wodę destylowaną.Wolę pisać o czymś ,co stosuję przez cały czas niż o czymś o czym tylko słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla porównania daję trzy paski

lewy woda z baniaka

środkowy woda z kranu

prawy woda destylowana

 

Dziś podmieniłem 20 litrów z czego 10 L wody odstanej przez 24h z kranu i 10 L wody destylowanej.

W trzech paskach górne kratki są praktycznie białe dopiero po godzinie czy dwóch zrobiły się inne kolory - leżały na świetle.

I jak pisałem wcześniej :

- Baniak CAYMAN 80 PROFESSIONAL z filtrem Bluwave 05 - 3 stopnie filtracji: mechaniczna, biologiczna i adsorpcyjna,Pompa BluPower 350l/h - napęd dla filtra

- Oświetlenie 2x 24W T5 ( Aquasky + Aquarelle) - każdego dnia włącza się o 12 i gaśnie o 18.30

 

Roślinki - nie znam nazw dostałem, podłoże żwir kwarcowy bezbarwny i bez właściwości zmieniania wody kupiony w sklepie akwarystycznym, płukany kilkukrotnie przed włożeniem,

woda w baniaku dojrzewała około 3 tygodni - przez ten czas filtr jak i grzałka cały czas pracowały.Po okresie dojrzewania posadziłem rośliny i wpuściłem 7 neonków, 7 zwinników, 2 kiryśniki, 1 zbrojnik.

Rybki wszystkie żyją ( minęło ponad dwa tygodnie) wyglądają naturalnie, jedzą, ruchliwe, ładne barwy, duży wysiew zielonych plamek większych nieco od ziarna piachu ale mniejszych od łebka szpilki, woda zrobiła się żółtawa - robiłem podmianę co dwa tygodnie plus dziś rano .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kwarcem czy to drobnym czy do grubszej frakcji tak jest. Wodę z kranu masz też nie ciekawą , o ile te testy mają jakieś odzwierciedlenie w naturze. Moim zdaniem filtr RO opcja najmniej kłopotliwa ok 100 zł plus ewentualna wymiana podłoża , gdyż te będzie tobie zielenieć , a i rośliny nie będą na nim bujać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kwarcem czy to drobnym czy do grubszej frakcji tak jest. [...] plus ewentualna wymiana podłoża , gdyż te będzie tobie zielenieć , a i rośliny nie będą na nim bujać.

Frakcja 1-3 mm jest bardzo dobra dla roślin o ile warstwa jest wystarczająca do ukorzenienia się czyli nie mniej niż 3-4 cm. Nic nie zielenieje, co za bzdury?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kwarcem czy to drobnym czy do grubszej frakcji tak jest. [...] plus ewentualna wymiana podłoża , gdyż te będzie tobie zielenieć , a i rośliny nie będą na nim bujać.

Nic nie zielenieje, co za bzdury?

danielkowi chodzi o to że na jasnym żwirku szybciej widać cały brud. Trzeba dokładniej dbać o czystość dna. (Wiem coś o tym, mam jasny żwirek.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna obserwuję to konkretne forum-i co zauważyłem,iż wszyscy bardzo pięknie "sypią"liczbami odnośnie PH i itp.a tak zastanawiam się w głębi "duszy"czy jest jakaś chociażby część akwarystów którzy tak dumnie wręcz prześcigają się w dawaniu sobie różnego tego typu rad,czy mają w stopniu podstawowym pojęcie o tym co tu wypisują.

Bez urazy,doceniam dobre rady-a są tutaj naprawdę eksperci.

Siema

MARIANO9913

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

von Schirach jak możesz to rozwiń myśl a chodzi mi dokładnie o

 

a tak zastanawiam się w głębi "duszy"czy jest jakaś chociażby część akwarystów którzy tak dumnie wręcz prześcigają się w dawaniu sobie różnego tego typu rad,czy mają w stopniu podstawowym pojęcie o tym co tu wypisują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Leszek

Jak wspomniałem wcześniej-nie chce absolutnie(nawet nie miałem takiego zamiaru)nikogo urazić,wręcz przeciwnie----->cenię dobre rady,ale zauważyłem,iż stało się bardzo modne "sypanie"wzorami,liczbami i terminami,ale jestem więcej niż pewny====>większość powiela wcześniej przeczytane artykuły.

Skąd to wiem?

Otóż,postanowiłem"zapytać"w/w fachmanów...,i co...,?NIC,ale nie odpowiedzieli,lub tak kręcili,że w ostateczności zamotali się we własne bajery.

Ale co tam..,akwarystyka powinna być przyjemnością a nie ściemą,która polega na zaniżaniu innym,a ocenianiu samego siebie na maxa w różnego rodzaju galeriach fotograficznych.

Moim zdaniem nie tędy droga-RATUJMY TĘ KLASYCZNĄ AKWARYSTYKĘ.

Ot i tyle-zaznaczam,iż na tym forum są NAPRAWDĘ MISTRZOWIE.

-----------end-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna obserwuję to konkretne forum-i co zauważyłem,iż wszyscy bardzo pięknie "sypią"liczbami odnośnie PH i itp.a tak zastanawiam się w głębi "duszy"czy jest jakaś chociażby część akwarystów którzy tak dumnie wręcz prześcigają się w dawaniu sobie różnego tego typu rad,czy mają w stopniu podstawowym pojęcie o tym co tu wypisują.

Bez urazy,doceniam dobre rady-a są tutaj naprawdę eksperci.

Siema

MARIANO9913

 

Siema Leszek

Jak wspomniałem wcześniej-nie chce absolutnie(nawet nie miałem takiego zamiaru)nikogo urazić,wręcz przeciwnie----->cenię dobre rady,ale zauważyłem,iż stało się bardzo modne "sypanie"wzorami,liczbami i terminami,ale jestem więcej niż pewny====>większość powiela wcześniej przeczytane artykuły.

Skąd to wiem?

Otóż,postanowiłem"zapytać"w/w fachmanów...,i co...,?NIC,ale nie odpowiedzieli,lub tak kręcili,że w ostateczności zamotali się we własne bajery.

Ale co tam..,akwarystyka powinna być przyjemnością a nie ściemą,która polega na zaniżaniu innym,a ocenianiu samego siebie na maxa w różnego rodzaju galeriach fotograficznych.

Moim zdaniem nie tędy droga-RATUJMY TĘ KLASYCZNĄ AKWARYSTYKĘ.

Ot i tyle-zaznaczam,iż na tym forum są NAPRAWDĘ MISTRZOWIE.

-----------end-----------------

 

Jeśli masz coś do powiedzenia w danym temacie to pisz na temat. Następne takie posty będą usuwane. Jeśli coś wiesz to pisz i pomagaj a nie sam wypisujesz głupoty tzw. :spam: . I na przyszłość z takimi postami zapraszam do ROWION lub UOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość powiela wcześniej przeczytane artykuły.

 

 

Przepraszam za spam, no ale.

 

Większość powiela wcześniej przeczytane inne posty. Rzadko który z nich czytał jakieś artykuły.

 

Jak już tu powiedziało parę osób "Pokaż jakie masz akwarium, a zobaczę czy słuchać twoich rad"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://...............]

 

 

 

red eye: Otrzymujesz ostrzeżenie za złamanie regulaminu a dokładnie za ten podpunkt:

4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy akwarystyczne, a także promujących własną działalność komercyjną. Nie wolno również umieszczać linków do własnych ofert i ogłoszeń w serwisach aukcyjnych. W szczególnych przypadkach zakaz ten nie obowiązuje wyłącznie po otrzymaniu zgody od administratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...