Skocz do zawartości

Mieczyki identyfikacja płci i gatunku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie mogę odróżnić płci tych mieczyków. Prosiłem w sklepie o parkę a według opisu na tej stronie obydwie wyglądają na samice. Nie ma żadna tego miecza i wydaje mi się że obie mają duży brzuszek.

Proszę pomoc w identyfikacji.

 

Fotka:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieczyki Hellera.

Po lewej samiczka tuxedo. Po prawej raczej też, tym razem odmiana wagtail.

Płeć najlepiej rozróżniać po gonopodium:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gonopodium

Dołączona grafika

Miecz u tych ryb często wyrasta bardzo późno przez co niektóre samce mogą być błędnie identyfikowane jako samice.

 

Przyłączam się do pytania powyżej. Te ryby [a w szczególności samice] dorastają do bardzo dużych rozmiarów.

Jeśli akwarium jest mniejsze niż 112l, odpuść sobie hodowle tych ryb. To absolutne minimum do zapewnienia im przyzwoitych warunków, a niektórzy uważają że nawet tyle to mało.

 

PS: Ta czarna ryba na zdjęciu... pod roślinką... co to? Mam bardzo złe przeczucia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh... innymi słowy chcesz męczyć rybkę w o wiele za małym dla niej akwarium do czasu aż podrośnie, co wcale pewne nie jest bo w takim akwarium może skarłowacieć. ;)

To że coś jest małe nie znaczy że może być trzymane w małym akwarium... malutkich karpi przecież byś tam nie trzymał - ze skalarami sytuacja jest podobna.

No i skalary to nie ryby do trzymania w pojedynkę...

Oddaj go już teraz, naprawdę nie ma na co czekać. ;)

 

Co do mieczyków... jeśli te 200l chcesz zalać w tym albo przyszłym miesiącu to spoko, ale jak to taka niedaleka dalsza przyszłość to lepiej oddać mieczyki. Szczególnie że nie są to jakieś wyjątkowe, nie spotykane, rasowe/konkursowe egzemplarze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj tu:

viewtopic.php?f=39&t=7147

Może nie każda ryba z listy się nadaje, ale ten temat daje pogląd co i w jakiej ilości można trzymać w takim akwarium.

 

Masz mieczyki, polecam spokrewnione z nimi platki.

Podobne do mieczyków, a mniejsze [do max 6cm] i nadają się do tego akwarium.

No i występują w znacznie większej ilości odmian barwnych, bez większych problemów da się kupić czerwone, pomarańczowe, białe, niebieskie, a nawet zielonkawe ryby. ;)

Jeden warunek - jak platki to nie mieczyki, mogą się krzyżować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki . Dzięki za pomoc.Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką tak więc dobrze posłuchać rad.

Czyli to na pewno są 2 samice ?

Nie na pewno. Pozwolę sobie na odmienne zdanie, dla mnie ten u góry to samczyk tylko bardzo młody. Poczekaj jeszcze, a zobaczysz czy mu się gonopodium wyostrzy i miecz urośnie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem można powiedzieć wielką samicę mieczyka a wyrósł z niej wielki samiec

A ten mieczyk miał gonopodium, zanim stał się "pełnoprawnym" samcem? ;)

 

Miecz owszem czasami wyrasta bardzo bardzo późno, dlatego też po nim nie rozpoznajemy płci [chyba że na zasadzie "jest = samiec" - mówię tu o rybach normalnopłetwych], ale gonopodium ryba powinna mieć wcześniej.

Na razie powstrzymam się od dalszego wyrokowanie do czasu aż zobaczę więcej zdjęć. ;)

 

Wśród akwarystów krąży mit/legenda o zmienianiu płci u mieczyków... Nie wiem ile w tym prawdy.

Bardzo dużo do tego mitu dodają właśnie takie późno dojrzewające samce, przypadki samic którym wyrósł miecz są powszechnie spotykane.

Z drugiej strony, nie znalazłem ani jednego, fachowego opracowania na ten temat - a gdyby to była prawda powinno to być szeroko opisane w prasie naukowej, szczególnie że jest to dość częste zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ryby są większe od dorosłej samiczki gupika, samiec powinien mieć już wykształcone gonopodium i miecz. ;)

Jednak też proszę o lepsze fotki, tak dla pewności. ;)

Tak część samców mieczyków dojrzewa za wcześniej (to moje zdanie i obserwacje)taki samczyk gdy dojrzeje jest wtedy niedużych rozmiarów bo niewiele już urośnie .No fakt że ma on swoje 5 minut zanim dojrzeją następne dominatory.Dlatego początkującym akwarystą nie polecam kupowania mieczyków samców wielkości handlowej 5cm już dojrzałych bo podstawowa przyczyna karłowacenia tych ryb przy dalszej hodowli krzyżowanie z takimi karłami.Jeśli chodzi o zmianę płci u tych ryb osobiście nie stwierdziłem tego.Ten mit raczej wynika że już wielkie mieczyki 12-15cm dobrze wygrzbiecone nie wykształcają długo cech typowych dla żadnej płci.Nie są wcale samicami a nagle dojrzewają w dorodne samce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rybka w odmianie Tuxedo to na sto porcent samiec i tak szczerze. Bardzo często samce wytwarzają późno cechy somatyczne płci tj. te które widać na zewnątrza, co więcej czasem miecz jest szczątkowy i nie przybiera formy dlugiego wyrostka. Zazwyczaj sytuacja taka ma miejsce u dużych samców. które dłużej dojrzewały. Płeć mieczyka w młodym wieku może byćmylnie określona i czasem korzystają na tym sprzedawcy. Należy zrócić uwagę na pierwszy promień płetwy odbytowej - u samców jest on często bardzo dłuższy i wychodzi za obrys tej płetwy (tak jest właśnie na tym zdjęciu), druga sprawa to nalezy zwócić uwagę czy nie widać plamy ciążowej, co prawda moz esięona wytworzyć pxniej ale czasem jest widoczna w dosc młodym wieku zwlaszcza u domain jasnych (zielnych) natomiast nie mozliwa jest do zauważenia u dminay np.: czarnej. Plama ciążowa powtoerdza, iż osobnik jest samicą. Poandto sama budowa ciala mozę nam sugerować płeć aczkolwiek nie na sto procent. Zasada jednak jest taka, żę samice są masywniejsze i większe. Nestety samce również czasem rozwiają sięw typie "lekkoatlet" z tym, że osobniki tzw "szczupłe" o dlugim ciele, chudym brzuchu i lekkiej budowie w większosci przypadków to samce, które dosć szybko dojrzewają.

I ostania informacja. Mieczyki naturalnie mająskłonnosć do zmiany płci. Z tego co sięoreintuje to około 25% samic w pewnym wieku zamienia się z pełnowartosciowych samic na płodne samce. Zwyczajnie gonady żeńskie zostają przekształcone w gonady męskie. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją gdzie samica dajaca mlode nagle zamienia się w samca. Samce po takiej zmianie są własnie takiej, dużej, mocnej budowy. Rzadziej ta tendencja wystepuje u odmian zbliżonych do formy dzikiej a cześciej u odmian czerwonych.

I jescze jedna prawidłowść jaką zauwazyłem podczas hodowli mieczyków to fakt, iż młodzież w chłodniejszej wodzie rośnie i dojrzewa dłużej ale daje nam więcej samic a w cieplejszej szybciej dojrzewa i daje wiecej samców w stosunku do grup utrzymywanych w chłodniejszej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...