Jump to content

Crystal

Użytkownik
 • Content count

  42
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Crystal

 • Rank
  Małomówny
 • Birthday 09/06/1972

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Kraków
 • Zainteresowania
  Krewetki
 1. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Ja osobiście nie stosuję żadnych nawozów ale czytałem artykuł na innym forum o stosowaniu tych kulek bez skutków ubocznych.
 2. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Twardość wody możesz sprawdzić zwyczajnym testem paskowym lub kropelkowym. Dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Testy paskowe są mniej dokładne ale mozna kupić paski sprawdzające 5 parametrów: ph, kh, gh, no2 i no3. Ja takich używam a dopiero jak na ich wskazaniach jest coś wysoce niepokojącego sprawdzam kropelkowym.
 3. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Crystalki wymagają nieco innych parametrów. Ph poniżej 7 najlepiej 6,4 - 6,8 KH-3 GH -8. Są też wrażliwsze na zatrucia.
 4. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Musisz wziąść pod uwagę fakt, że do 0 pln raczej nie stanieją. A czy kupić wcześniej czy później to już indywidualny wybór. Z krewetkami jak z wszystkim. Nowości są drogie a to czego dużo na rynku jest tanie. Wszystko zależy od zasobności portfela i chęci posiadania.
 5. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Jeszcze nie dawno były "straszne" cenowo Obecnie potaniały bo więcej osób je rozmnaża. Mosura czyli SSS jeszcze nie tak dawno kosztowała w okolicy 100 PLN a obecnie można je kupić po 45 PLN a czasem nawet taniej.
 6. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Witaj. Obecnie ceny kształtują się od 7 do 10 PLN ale widziałem aukcję na allegro, że i po 5 PLN ktoś sprzedawał.
 7. Crystal

  Caridina cf.cantonensis "Crystal Red"

  Trzymać je możesz z tymi rybkami ale musisz wziąść pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze te rybki w wiekszości są bardzo ciekawskie i na pewno będą na początku sprawdzać czy krewetki nadają się do jedzenia. Dorosłem krewetki jakoś sobie z tym poradzą ale małe nie. Po drugie musisz zapewnić krewetkom bardzo dużo kryjówek. Podczas wylinki krewetki są bardzo łatwym łupem dla innych zwierząt akwariowych. Po zrzuceniu starego pancerzyka ich ciało przez jakiś czas jest bardzo miękkie i krewetki są bezbronne. I jeszcze sprawa młodzieży. Nie licz na duży wzrost populacji swoich krewetek ponieważ najpewniej większość maluchów (jak nie wszystkie) zostanie skonsumowane przez ryby. To czy krewetki dadzą sobie radę z takimi wpsółmieszkańcami w dużym stopniu zależy właśnie od ilości kryjówek, wielkości zbiornika i wielkości obsady zarówno rybek jak i krewetek.
 8. Witam. Te testy paskowe jak napisali już poprzednicy są bardzo niedokładne, ale na pierwszy rzut oka widać, że twoje parametry nie są optymalne dla krewetek. Po pierwsze dwa pierwsze wskaźniki są zbyt wysokie NO2 i NO3 powinny być w okolicach wartości zero dla krewetek caridina cantonesis (red crystal, black crystal, Tiger, snow whit itp) i mogą być nieco wyższe dla Heteropod (Red Cherry, blue pear, white pearl itp). GH od biedy mogło by pozostać, ale lepiej jest, żeby było w granicach 8 - 10, a KH masz za wysokie, powinno zjechać do około 3. Ph masz zdecydowanie za wysokie i o ile krewetki z rodzaju Heteropod a jakoś może jeszcze dadzą radę to cantonesisy mogą nie wytrzymać. Ph dla cantonesis dobrze jest obiżyć do około 6,6, a dla Heteropod moze być w okolicach 7,0 - 7,5. Najprostszym rozwiązaniem, ale i też najbardziej kosztownym byłoby zakupienie odpowiedniego podłoża dla krewetek i użycie wody RO oraz jakiegoś minelizatora, ale rozumiem, że szukamy innych rozwiązań. Po pierwsze NO2 i NO3 bardzo dobrze zbija rzęsa wodna, musisz jednak mieć na uwadze, że się bardzo rozrasta i należy ją sukcesywnie odławiać, żeby nie powstał z niej dywan na całej powierzchni akwarium, bo zrobi się zaducha w akwarium. W kwestii innych parametrów to po pierwsze unikaj wszelkich elementów wapniowych (skałek, kamyków itp.) po drugie możesz włożyć do akwarium liście ketapangu co powinno "zbić" ph, a przy okazji GH. Możesz też rozrzedzić swoją kranówkę wodą destylowaną. Dobrze by było żeby podczas tych działań w akwarium nie było krewetek i rybek, a po osiągnięciu jako takich parametrów akwarium "żyło" bez mieszkańców jakieś dwa tygodnie. Oczywiście możesz też poszukać preparatów chemicznych do stabilizowania poszczególnych parametrów, ale ja np. boję się stosować chemii przy krewetkach. Dodatkowo przy pielęgnacji ustabilizowanego akwarium weź pod uwagę np.: fakt, że przekarmianie i dopuszczanie do rozkładania się pokarmów powoduje wzrost azotanów, dekorowanie elementami wapiennymi podnosi twardość wody, itd itd. mod.-Pisownia!
 9. A moze zwyczajnie kupiłas stare krewetki i umierają śmiercią naturalną. Parametry masz jak dla Crystali więc heteropody tym bardziej powinny żyć. Wrzuć trochę jakiegoś minerału albo preparat CrustaGuard byćmoze czegośim brakuje co nie pozwala im przejść wylinki i padają podczas tego procesu.
 10. Crystal

  Krewetkarium

  Bardzo przepraszam NIe za bardzo wiem jak wkleić filimik
 11. Crystal

  Krewetkarium

  Objerzyjcie krewetkarium na filimakach na mojej stronie
 12. Crystal

  Sciemy sprzedawców...

  Witam. Z tą wodą_do podmianki to ja bym by ostrożny. Swojego czasu na allegro można_było kupić wodę RO dla krewetek. A co do ciężarówki i rybek to wydaje mi się, że to tylko z pozoru podobne zakupy. Od sprzedawcy w sklepie zoologicznym wymagamy podświadomie jakiejś pomocy w wyborze inna sprawa, że rzetelny sprzedawca samochodu również jest w stanie zapytać się_do czego nam auto jest potrzebne i nie wciśnie nam limuzyny jak nam chodzi o przewożenie arbuzów. Oczywiście jest wielu sprzedawców wciskających kit ale należy pamiętać, że czasem można tylko raz oszukać i się traci klienta. Znam w Krakowie kilka starych sklepów zoologicznych, w których sprzedają akwaryści z zamiłowania i oni zawsze coś doradzą i pomogą. Znam również kilka sklepów gdzie sprzedawca jest wstanie wciskać krokodyla do akwarium albo wmawiać, ze samice mieczyka mają zwyczajnie mniejsze miecze od samców jak akurat nie ma na stanie samic. Myślę, że każdy sprzedawca sam wybiera swój sposób prowadzenia interesów i handlu ale my możemy na tym forum wymieniać się wiedzą na temat sprzedawców i swoimi doświadczeniami w celu uniknięcia ewentualnych rozczarowań. Druga strona medalu to właśnie brak jakiegokolwiek doświadczenia ze strony kupujących. Myślę sobie, że hodowla rybek czy krewetek to jednak w jakimś sensie odpowiedzialność do której warto się wcześniej przygotować. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie najpierw wypytać chociażby na forum o warunki jakie musimy stworzyć dla swoich przyszłych podopiecznych, zasięgnac opini na temat produktów i dopiero po nabyciu chociażby minimalnej wiedzy udać się do sklepu nie będąc pozostawionymi na łaskę ewentualnych handlarzy. Sam sprzedając komuś krewetki lubię wcześniej o nich porozmawiać, uczulić na pewne zagrożenia i trudności związane z ich hodowlą. Ma to się tak do "interesu", że część ludzi zwyczajnie rezygnuje ale z drugiej strony osoby kupujące jak na razie są zadowolone i jeszcze mnie nikt nie powiesił.
 13. Crystal

  [25] A New Hope

  Jeśli czujesz taką wewnętrznąpotrzebe to zmień ale to bardzo fajnie wygląda a te krewetki co wypisałeś nie wymagają specjalistycznych podłoży.
 14. To smaice zmieniają płeć Dawno temu w czasopiśmie akwarium było to opisane. I nawet było napisane o sztucznym usunięciu jajników a na ich mejsce wytwarzały się jadra.
 15. Niestety wszystkie ryby na zdjęciach to samce. Zauważ, że wszystkie mają gonopodia.
×