Skocz do zawartości

plaga glon


komp_as
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano wszystkim mam taki problem, że co 2 tygodnie akwa zarośnięte glonami włoskowatymi i na roslinkach tworzą się taki nitki niektóre to nawet bardzo długie niektóre ciemne a niektóre to tworzą między lisciami tak jakby mech. Akwa już ma przynajmniej z 3 miechy i zapodaje CO2 3 bąble. Odczyt wody to

PH- 7,2

GH- 8

KH- 0

NO3- 5

NO2- 0

PH ciągle jest stałe z 3 bąblami na sekundę

Obsada to:

3 Ramirezy (jedna padła w czasie osby)

8 otosków

16 prystelli

7 krewetek amano

3 gupiki (żona mnie cisnęła)

ampularia i helenki na małe ślimaki

 

Wiem obsada za mała ale chce najpierw pozbyć się gloów a poźniej skompletuję obsadę. Światełko to 2x54w arcadia pro plant i 2x54 arcadia tropical pro pali się ok 8h na dobę i wszystkie roślinki rosną szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: niewiem jakie specyfiki można na to użyć, ja miałem ten sam problem u siebie, pełno glonów, tyle że u mnie było to spowodowane tym, że akwa stało na parapecie (niemiałem wtedy pojęcia o akwarystyce), zrobiłem restart akwa. jeżeli wtedy można to było nazwać restartem. I tak bym to zrobił u Ciebie, umył akwa dokładnie, wypłukał żwir, filtry etc. i zalał akwa ponownie i zaczekał aby dojrzało, tylko w tym momencie nasuwa się pytanie: co zrobisz z obsadą? Może jakiś znajomy by wziął na przechowanie? Zastanów się nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemano wszystkim mam taki problem, że co 2 tygodnie akwa zarośnięte glonami włoskowatymi i na roslinkach tworzą się taki nitki niektóre to nawet bardzo długie niektóre ciemne a niektóre to tworzą między lisciami tak jakby mech. Akwa już ma przynajmniej z 3 miechy i zapodaje CO2 3 bąble. Odczyt wody to

PH- 7,2

GH- 8

KH- 0

NO3- 5

NO2- 0

PH ciągle jest stałe z 3 bąblami na sekundę

Obsada to:

3 Ramirezy (jedna padła w czasie osby)

8 otosków

16 prystelli

7 krewetek amano

3 gupiki (żona mnie cisnęła)

ampularia i helenki na małe ślimaki

 

Wiem obsada za mała ale chce najpierw pozbyć się gloów a poźniej skompletuję obsadę. Światełko to 2x54w arcadia pro plant i 2x54 arcadia tropical pro pali się ok 8h na dobę i wszystkie roślinki rosną szybko.

Witaj.

Troszeczkę mi się nie podobają twoje parametry wody,bo przy podawaniu co2 KH nie może wynosić ---0---,musisz podnieść tę wartość do przynajmniej polowy wartości GH.

W/g mnie NO3 też masz za niskie ,utrzymywał bym przy roślinniaku tak 25.

A jeśli chodzi o glony nitkowate,to proponuję sprawdzić widmo światła czy nie za dużo jest w kolorze niebieskim,jeśli tak to już mamy jedną z przyczyn powstania glonów.

Czym nawozimy swoje roślinki,jaką mamy filtrację?

I jeszcze dosyć dużo razy ten problem był poruszany na forum-----------poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie NO3 też masz za niskie ,utrzymywał bym przy roślinniaku tak 25.

Mi się wydaje to jednak troszkę za dużo, W/g NO3 10 - 15 wystarczy.

 

Zgadzam się z kolegą, kH jest b. niskie podnieś do 4 - 6.

 

PH - Ok

 

NO2 - Ok

 

gH - Ok

 

Czy akwarium ma dostęp do światła słonecznego?

Podaj jakie trzymiesz roślinki.

Jeżeli masz gałęzatkę w akwarium, to może ona się przyczepiła.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy podajesz jakieś nawozy do słupa wody? jakie masz podłoże? jak często karmisz ryby i czym? jakie masz światło i ile świecisz? co ile podmieniasz wodę i w jakich ilościach

nie rób restartu to ciężka batalia żeby wygrać z tymi glonami ale możliwa.

Proponował bym zaciemnienie akwa kocem przynajmniej na 3 dni zakup Easy Carbo w ilość przynajmniej 1l na takie akwa powinno na trochę wystarczyć i podawania go w ilości 20ml dziennie.

Na szybko możesz parzyć wywar z zielonej herbaty 2x dziennie i dodawanie go do wody oczywiście wystudzonej co doda trochę garbników.

Również ktoś może mnie posądzić o herezję ale ja to wypróbowałem i wiem co mówię mianowicie nabierasz do strzykawki wody utlenionej i wstrzykujesz bezpośrednio na glony, po trochu na największe ogniska ich przynajmniej, tylko nie przesadź z wodą utlenioną 100ml to maks co możesz podać dziennie wody nie dłużej niż 3 dni. To jest sposób tylko na glony nitkowate!

Po zaciemnieniu zacząć świecić stopniowo od 5h i co tydzień zwiększać o godzinę.

Powodzenia

 

PS:czy nie używasz jakiś woreczków przepływowych (np do obniżania KG lub GH) które zakłamały by wynik testu na twardość? Bo jakoś nie chcę mi się wierzyć że masz tak niskie KH to takie jak woda destylowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światełko to jak już mówiłem 2x54 w arcadia t5 i 2x54 tropical pro świeci się ok 8h nie używam żadnych specjalnych medii do filtrów a filtr to fluval 305 a co do KH to wyczytałem że służy tylko do buforowania ph a że ph mam stałe to chyba nie ma potrzeby na zmianę tego czynnika. Nie używam żadnych nawozów itp do roślinek a rybki karmię suchą karmą rano w małej ilości poźniej daje po południu trochę więcej i na wieczór daje robaki 1/2 kostki. Tylko to nie jest tak dzień w dzień bo czasami mi się zapomni dać im rano i dostana tylko dwa posiłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światełko to jak już mówiłem 2x54 w arcadia t5 i 2x54 tropical pro świeci się ok 8h nie używam żadnych specjalnych medii do filtrów a filtr to fluval 305 a co do KH to wyczytałem że służy tylko do buforowania ph a że ph mam stałe to chyba nie ma potrzeby na zmianę tego czynnika. Nie używam żadnych nawozów itp do roślinek a rybki karmię suchą karmą rano w małej ilości poźniej daje po południu trochę więcej i na wieczór daje robaki 1/2 kostki. Tylko to nie jest tak dzień w dzień bo czasami mi się zapomni dać im rano i dostana tylko dwa posiłki.

No właśnie przy twoim oświetleniu zastanowił bym się nad mocniejszym podawaniem co2,oraz wspomożeniem easy carbo.

Co do nawozów macro i micro,to też trzeba by coś zapodać,bo dla prawidłowego wzrostu roślinki potrzebują przecież coś konsumować .

Nic nie piszesz o podmiankach wody i odmulaniu oraz jaka masz filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światełko to jak już mówiłem 2x54 w arcadia t5 i 2x54 tropical pro świeci się ok 8h nie używam żadnych specjalnych medii do filtrów a filtr to fluval 305 a co do KH to wyczytałem że służy tylko do buforowania ph a że ph mam stałe to chyba nie ma potrzeby na zmianę tego czynnika. Nie używam żadnych nawozów itp do roślinek a rybki karmię suchą karmą rano w małej ilości poźniej daje po południu trochę więcej i na wieczór daje robaki 1/2 kostki. Tylko to nie jest tak dzień w dzień bo czasami mi się zapomni dać im rano i dostana tylko dwa posiłki.

Sama intensywność światła bezpośrednio nie powoduje plagi glonów ale pośrednio tak gdyż wywołuje fotoredukcję żelazo przez co staję się dostępne dla glonów(nie ma to nic wspólnego z mocą oświetlenia(i mitem jest że np.podające na zbiornik dzienne światło przyczynia się do rozwoju glonów),Spróbuj zastosować rośliny pływające u siebie.

Sprawa: kh-O , PH ciągle jest stałe z 3 bąblami na sekundę jest tu tyle nieścisłości.To co Ci buforuje ph bez twardości węglanowej,właśnie to buforują wodorowęglany ,uwalniający się przy dodawaniu CO2 jon H+(kwas),ty sobie zrób ph rano przed świeceniem,w połowie okresu fotosyntezy,i na koniec bo jak piszesz że cały czas 3 bąble na sekundę to nie wieże w Twoje Stałe ph7,2 .A kh u Ciebie proponuje do 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy wcześniej pisali przy małej obsadzie roślin pH nie będzie tak wysokie i takim podawaniu co2.

Mikro i makro to podstawa. Zmniejsz może do 2 bąblów na sekundę i obserwuj dalej. Zmniejsz karmienie do raz na 2 dni ponieważ dostarczasz zbyt dużo azotynów i fosforanów a to pożywka dla glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak się to dzieje, że przy KH 0 mam stałe ph a PH sprawdzam metodą kropelkową i na dodatek zakupiłem ciągły tester zawartości PH i CO2 montowany w środku z jakimś płynem co się miesza tutaj macie linka do tego: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT sorki że po angielsku ale wiem że idzie to kupić w polsce na allegro bo tam coś takiego znalazłem i kolor sprawdzam kilka razy dziennie i ciągle pozostaje przy ph 7.0. Wodę wymieniam średnio co 1,5 tyg ok 75 literków czyli jakieś 25% wraz z odmulaniem i ściąganiem włoskowatych glonów z szyb. Roślinki wtedy podcinam i staram się jak najwięcej usuwać włosków z nich (poźniej załącze zdjęcie). Co do mikro i makro to nie mam pojęcia nic o tych rzeczach a z tępa wzrostu roślinek jestem zadowolony. Obsada się zwiększyła o 4 skalary 3 kosiarki młode i nic mi z roślin nie zjadają oraz 12 prystyllek. Zaczyna mnie to denerwować jak i moją żone również że co niecałe 2 tygodnie akwarium jest zielone od włoskowych glonów. Nie wiem czy jedna ampularia nie jest za mało i czy nie zakupić jakiejś innej rybki co by poradziła sobie z tymi włoskowatymi glonami. Jak zwiększyć NO3 do 15 i i KH. CO2 wyłączam na noc (chyba że mi się zapomni). W filtrze tylko mam ceramikę i prefilter plus gąbki i czyszczę raz na miesiąc w wodzie z akwa oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zwiększyć NO3 podajemy coś takiego,co można kupić na allegro KNO3.

Jeśli chodzi o podwyższenie KH wystarczy soda oczyszczona.

Jeśli będziesz podnosił KH,to pewnie i Ph ci skoczy do góry.Proponuję,abyś jeśli nie masz postarał się o korzenie i dał je do akwarium,szyszki olchy,zielona herbatka,liście dębu one na pewno ci obniżą PH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd to mycie filtra co miesiąc. Nie wiem jaki masz filtr ale jeśli kubełkowy to min. co 6 miesięcy. Jeśli robisz to częściej nawet w wodzie akwariowej możesz wypłukiwać bakterie nitrifikacyjne które są podstawą każdego akwarium.

Żadne kosiarki nie pomogą na tyle glonów owszem zjedzą trochę ale nie przeceniajmy ich roli w akwarium.

Mikro i marko to zestaw elementarnych związków potrzebnych to prawidłowego wzrostu roślin, dostarczając je oraz CO2 nie pozwalasz glonom rosnąć. Jeśli nie będziesz podawać CO2 który jest najważniejszy tak naprawdę wspomożesz tylko glony a wtedy będziesz skrobać szyby co dzień. CO2 nie wyłączaj na noc w ten sposób nie będziesz miał skoków pH. Poza tym nie wiem jakim cudem masz kH 0, może testy przekłamują? Albo używasz woreczków przepływowych zmniejszających właśnie kH? Skoro masz kH 0 to nie powinieneś mieć wcale kamienia przy tafli wody osadzającego się na szybie. Jeśli masz trochę kasy to z makro i mikro polecę produkty ADA a jeśli nie to możesz użyć dostępnych na allegro gotowych soli lub całej serii gotowców z Easy life. Oraz podawanie CO2 w płynie dodatkowo mówię tu o Easy Carbo, śmiało możesz podawać dawkę 2 razy większą niż podaje producent to powinno pomóc również na glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym rzecz że nie mam nigdzie kamienia nawet na pokrywie nic nie ma a tam właśnie najczęściej można dostrzec. CO do zdjęć to załączam zdjęcia kosiarki mi troche pomogly bo pozbyły się największego skupiska karmienie zmniejszyłem do jednego na dzień ale ryby latają jak szalone i domagają się więcej. Poszukam u siebie na ebayu mikro i makro ale będzie mi łatwiej jakbym znał konkretną nazwę środków. Tak jak już pisałem nie mam żadnych skoków bo zanim całe Co2 wyleci z reduktora to najstaje wczesny ranek i włączam ponownie a nad ranem mam taki sam odczyt jak wieczorem po całodniowym podawaniu CO2. Żadnych woreczków przepływowych nie mam. Looknijcie na zdjęcia i powiedzcie czy to krasnorosty. A do czyszczenia szyb to może zbronika niebieskiego lub jeszcze z dwie ampularie bo mam tylko otoski i 1 apmularie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to krasnorosty, http://allegro.pl/zestaw-do-estimative-index-ei-z-csm-b-i1219996573.html tu masz mikro elementy jako CSM+B oraz makro jako oddzielne sole które mieszasz w 500ml i masz makro, do tego zestawu na maila dostaniesz kalkulator jak sobie obliczyć konkretną dawkę. Myślę że za granicę spokojnie kolega wysyła do US pewnie też tylko kup sobie więcej tego i będziesz miał problem z głowy. Aha polecał bym jeszcze kupić wagę jubilerską do odmierzania składników dokładnie ale na łyżeczki od herbaty też można płaska łyżeczka to 5g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemakno ponownie. Po poszukiwaniach stwierzdziłem, że w Anglii ubogim w akwarystykę słodkowodną kraju przynajmniej w moich rejonach nie dostanę tych mikro i makro ale na szczęście za miesiąc lecę do Polski i mam możliwość kupienia tych rzeczy na allegro tylko muszę dokładnie wiedzieć co i od sprawdzonego sprzedawcy chyba,że takie rzeczy idzie dostać w Katowicach lub Rudzie Śląskiej albo rejonach bo tam się wybieram i oczywiście adresem lub lokacją sklepu. Od razu muszę przeprosic bo źle czytałem test KH bo pomyliły mi się kolory i testy nowe wynoszą:

PH 7,0

KH 5

GH 9

NO2 0

NO3 10.

Glony dalej się pojawiają niestety i to mnie dobija. Dajcie tylko nazwy albo linka na allegro co mam zakupić i pogadam z kumplem to mi zakupi a za miesiąc zacznę stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie na twój litraż to trochę tych soli potrzeba.

Jeżeli masz mocno obrośnięte akwarium to rozrabiasz w 350ml

33g KNO3

5g KH2PO4

90g MgSO4

i dolewasz do 500ml.

więc lepiej zamówić z tej strony http://akwanawozy.republika.pl/

oblicz sobie bo powinieneś dolewać 60ml x 3 makro w tygodniu oraz 50ml x 3 mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...